Ezzel a kérdéssel a háziasszonyok többsége nap mint nap szembesül: sokszor ugyanis nem az adott étel elkészítése jelenti a legnagyobb problémát, hanem az, hogy az ember ötlet híján van. Mi most újra Pásztor Márta blogjáról csemegéztünk, s összeállítottunk egy menüsort a hétköznapra.
ELŐÉTEL
Póréhagymás brokkolikrémleves
Tavaszias, élénkzöld étel. Előnye, hogy vegetáriánusok, vegánok és gluténérzékenyek is fogyaszthatják. Márta tanácsa, hogy a póréhagyma sötétzöld részét távolítsuk el, s ugyanez érvényes a brokkoliszárra is. Ennél az ételnél a burgonya adja meg a leves simaságát, krémességét.
Hozzávalók:
2 evőkanál olívaolaj
2 közepes póréhagyma
1 nagy fej (kb. 680 g) brokkoli
1-2 gerezd fokhagyma
2 közepes burgonya
750 ml csirke- vagy zöldségalaplé
tengeri só és frissen őrölt fekete bors ízlés szerint
A brokkolit rózsáira szedjük és kis darabokra vágjuk, szárait kb. fél cm-es korongokra szeleteljük. A póréhagyma fehér és világoszöld részét vékonyan felkarikázzuk, a fokhagymát vékonyra vágjuk. A burgonyát meghámozzuk és feldaraboljuk.
Egy nagy fazékban felforrósítjuk az olajat, rádobjuk a póréhagymát, puhára fonnyasztjuk, majd hozzáadjuk a brokkoliszárat, fokhagymát, burgonyát, és 3-4 percig pároljuk. Felöntjük az alaplével és ugyanannyi vízzel. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. A levest felforraljuk, majd mérsékeljük a tüzet, és fedő alatt 12-15 percig főzzük, amíg a zöldségfélék megpuhulnak. Ezután a leveshez adjuk a brokkolirózsákat, újra felforraljuk, s további 5 percig főzzük. Botmixerrel óvatosan simára turmixoljuk.
Pásztor Márta Pozbán született, matematikatanár, Seattle-be ment férjhez – és időnként az Új Nő olvasóit tudósítja Amerika meglepetéseiről. Legkedvesebb hobbija a főzés: receptjeit a FloorCookies nevű blogján magyar és angol nyelven is megosztja.
FŐÉTEL
Marha- vagy sertéspörkölt
A pörkölt finom, és nagyon könnyű elkészíteni. Gyerekeim nem nagy húsevők, ám ezt az utolsó falatig elpusztítják. A zsiradék, a hagyma és a pirospaprika kombinációja az ízek jellegzetes harmóniáját eredményezi, s főzéskor olyan aroma lengi be a konyhát, hogy nem vágyakozunk semmilyen más ételre.
A lényeg, hogy az olajon megfonnyasztott hagymán erős tűzön néhány percig pirítjuk a húst, s utána a saját levében lassan pároljuk. A pörkölt sikeréhez nagyban hozzájárul a jó minőségű magyar paprika is. Van, aki ezt azonnal hozzákeveri a megfonnyasztott hagymához – és csak utána teszi rá a húst, s van, aki előbb a húst pörköli meg a hagymán, s csak ezután szórja rá a pirospaprikát. Szakácsa válogatja.
A hús alá egy kevés vizet is önthetünk még a párolás elején – vagy ha elfőné a levét, de az a legjobb, ha teljes egészében a saját levében hagyjuk megpárolódni. Olaj helyett disznózsírt is használhatunk – azt mondják, a pirospaprika ebben adja ki igazi piros színét.
Leggyakrabban nokedlivel tálaljuk, de főtt krumplival, rizzsel, főtt tésztával is kitűnő. Friss zöldsaláta, uborkasaláta vagy ecetes savanyúság illik hozzá.
Hozzávalók:
800 g marhalábszár vagy sertéscomb
2-3 evőkanál olaj
2 közepes fej hagyma
1 evőkanál pirospaprika
1 paradicsom
1 zöldpaprika
só ízlés szerint
A húst 2-3 cm-es kockákra, a hagymát finomra vágjuk. A zöldpaprikából kivágjuk az eret és a magházat, majd felkarikázzuk, a paradicsomot pedig cikkekre vágjuk. Egy lábasban az olajon üvegesre fonnyasztjuk a hagymát. Lehúzzuk a tűzről, megszórjuk pirospaprikával, jól elkeverjük, és azonnal rádobjuk a húst. Visszatesszük a tűzre, és nagy lángon, folyamatosan kevergetve, kb. 2 perc alatt megpirítjuk. Ezután mérsékeljük a tüzet. A húst ízlés szerint sózzuk, hozzátesszük a paradicsomot és a zöldpaprikát. Lefedjük, és lassú tűzön, saját levében pároljuk. Ha elfőné a levét, egy kevéske vízzel pótoljuk. Mire elkészül az étel (kb. másfél-két óra), sűrű, majdnem krémszerű mártás képződik a hús alatt.
Fontos! A lábast vegyük le a tűzről, nehogy megégjen a paprika!
A Márta oldaláról összeállított menüsort jómagam is kipróbáltam. Az ételek olyannyira ízletesek voltak, hogy az asztalon csak üres tányérok maradtak!
DESSZERT
Csokis brownie
Ez a desszert igazi klasszikus, s garantáltan nem lövünk mellé vele. Csokoládés szeletelt süteményről van szó, ami elsősorban az angolszász országokban közkedvelt (meg a gyerekek körében).
Hozzávalók:
192 g liszt
1½ teáskanál sütőpor
134 g kristálycukor
4 tojás
226 g vaj
150 g csokoládé
100 g fehér csokoládédarabkák
65 g dió, mogyoró vagy pisztácia
díszítéshez porcukor
A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. Egy kisebb négyzet alakú tepsit kibélelünk sütőpapírral.
A lisztet a sütőporral együtt egy nagy tálba szitáljuk, majd hozzáadjuk a cukrot. A csokoládékat a vajjal együtt egy külön tálban pára felett felolvasztjuk. Hagyjuk enyhén kihűlni, majd hozzákeverjük a felvert tojásokat. Ezután a masszát a cukros liszthez keverjük, végül hozzáadjuk az apróra szeletelt diót, mogyorót vagy pisztáciát. Az egészet jól összekeverjük, tepsibe öntjük, és egyenletesen elsimítjuk.
Mintegy 40 percig sütjük. A tepsiben hagyjuk kihűlni, végül meghintjük porcukorral.
A Márta oldaláról összeállított menüsort jómagam is kipróbáltam. Az ételek olyannyira ízletesek voltak, hogy csak üres tányérok maradtak az asztalon! Sőt: a fiam azt is megállapította, hogy a brownie-ból azért kell több szeletet ennie, mert a vitaminok a brokkoliból átvándoroltak a csokis süteménybe.
Sallay Erika