Kevés kiegészítő változott annyit az évszázadok során, mint a kalap. Ennek a fejfedőnek a története szorosan összefonódik a divatvilág legnagyobb alakjaival, akik nemcsak a ruhák, de a kalapok formáját és jelentését is forradalmasították. Coco Chanel és Marie Antoinette öröksége máig meghatározó a kalapok világában, miközben a divat folyamatosan változó trendjei újabb és újabb formákat és stílusokat hoznak létre.

A kalapok nemcsak praktikus kiegészítők, hanem a női elegancia szimbólumai is. Kevés kiegészítőhöz tartozik annyi előírás és szabály, mint éppen a fejfedőkhöz. Mégis honnan indult a kalapok története, minek köszönhetően váltak a női öltözék részévé, és hogyan illeszkednek a modern női ruhatárba? Összeállításunkból kiderül.

Az Új Nővel 2023-ban mi ellátogattunk egy lovas eseményre, méghozzá egy lovaspólókupára, ahol szebbnél szebb kalapokat csodálhattunk meg. (A lovaspóló a nagyborsai Agárdi Lászlónak köszönhetően nyerte vissza hírnevét Szlovákiában, aki a hamvaiból élesztette fel a sportot.)

Nem csak a ruhákhoz értett!

Ahogyan a felvezetőben említettük, a kalapok újkori történetéből nem hiányozhat Coco Chanel neve. A divatikon nem csupán a mai női ruhatár mindennapos darabjait forradalmasította, s adott nekik új formát és jelentést. Kora asszonyát is ő tanította arra, hogy az Edward-kori malomkerék nagyságú, túlcicomázott, gyümölcskosarakkal és tollakkal ékesített kalapok helyett minimalista, modernebb rajzolatú fejfedőt hordjon. Ezek az újszerű kalapok népszerűek ma is.

Coco Chanel első kalapszalonját Párizsban nyitotta meg 1910-ben, a Rue Cambon sarkán. Nem telt bele sok idő, és Párizsban már minden színésznő az ő kalapjait hordta. És elkezdődött a kalap újkori története. (A divatikon ruhákkal csak pár évvel később kezdett foglalkozni!)

Apró fejdíszek

Jó néhány esztendővel korábban – még a 18. században – a kalapok és hajdíszek tekintetében Marie Antoinette királyné, XIV. Lajos francia király felesége volt a kor „influenszere”. Imádta a bonyolult frizurákat, hajfonatokat, sőt neki tulajdonítják azt az aprócska, fascinator nevű fejdíszt is, amelyet ferdén tűztek fel a hajkoronára. Ez a kis kalap mestermű volt: tüllcsokorral, virágokkal, gyöngyökkel és kis csecsebecsékkel díszítették.

Lovak és kalapok

A fascinator gyakrabban előfordul, mint gondolnánk. A lóversenyek – például az Angliában hagyományosan megrendezett Royal Ascot vagy Epsom Derby – elképzelhetetlenek a fascinator családba tartozó derby kalap nélkül. Vagy gondoljunk csak az angol királyi család ünnepségeire, amelyeken a legelegánsabb koktélkalapokat csodálhatjuk meg.

minden_reggel_ujno.sk.png

Érdekesség

Az első derbyket a 18. század végén rendezték meg, amikor a nőknek még kötelező volt valamit viselni a fejükön, s ők bizony ki is használták ezt – minél extravagánsabb kalapokkal igyekeztek felhívni magukra a figyelmet.

Kalapok ma

Hogyan illeszkedik a kalap a mai nők ruhatárába? Az egyszínű nemezkalappal sosem nyúlhatunk mellé. Fölvehetjük ballonkabáthoz, felöltőhöz, átmeneti gyapjúkabáthoz. Tavaly például a Hermès fekete bőrkalappal lépett piacra, a Levi’s farmeranyagból varrt kalapot, a Chanel pedig hatalmas karimával díszített fáradt rózsaszín kalappal hódított. Mostanában divatos a feltűrt karimájú cowboykalap is, amelyet Beyoncé egyik albuma hozott be a női divatba...

Varga Klára
Cookies