Mitől nő a nő? Mi teszi a nőiséget? Összeállításainkban és interjúinkban ennek a kérdésnek igyekeztünk utánajárni!
Olvassák sok szeretettel Weöres Sándor versét a témáról!
Weöres Sándor:
A nő
A nő: tetőtől talpig élet.
A férfi: nagyképű kísértet
A nőé: mind, mely élő és halott,
úgy, amint két-kézzel megfoghatod;
a férfié; minderről egy csomó kétes bölcsesség,
nagy könyv, zagyva szó.
A férfi – akár bölcs, vagy csizmavarga –
a világot dolgokká széthabarja
s míg zúg körötte az egy-örök áram,
cimkék között jár, mint egy patikában.
Hiában száll be földet és eget,
mindég semmiségen át üget,
mert hol egység van, részeket teremt,
és névvel illeti a végtelent.
Lehet kis-ember, lehet nagy-vezér,
alkot s rombol, de igazán nem él
s csak akkor él – vagy tán csak élni látszik –
ha nők szeméből rá élet sugárzik.
A nő: mindennel pajtás, elven
csak az aprózó észnek idegen.
A tétlen vizsgálótól összefagy;
mozogj és mozgasd s már királya vagy:
ő lágy sóvárgás, helyzeti erő,
oly férfit vár, kitől mozgásba jő.
Alakja, bőre hívást énekel,
minden hajlása életet lehel,
mint menny a záport, bőven osztogatva;
de hogyha bárki kétkedően fogadja,
tovább-libeg s a legény vérig-sértve
letottyan cimkéinek bűvkörébe.
Valóság, eszme, álom és mese
ugy fér hozzá, ha az ő köntöse;
mindent, mit párja bölcsességbe ránt,
ő úgy visel, mint cinkos pongyolát.
A világot, mely észnek idegenség,
bármeddig hántod: mind őnéki fátyla;
és végső, királynői díszruhája
a meztelenség.
PACÁK
Vidu, azaz Szalma Nikoletta (34, Bátorkeszi) két kisgyerek édesanyja. Luna öt-, Kornél kétéves, Vidu élete most csak körülöttük forog. Félelmetesen őszinte válaszokat adott, mikor megkérdeztük tőle: Mitől nő a nő?
Bátorkeszin lakik családi házban a férjével, ötéves lányával és kétéves kisfiával. A házat, kertet most formálgatják. Vidu bátor nő, csodálatos kézműves alkotások kerülnek ki a kezei közül (könyve is megjelent erről). Rajz–esztétika szakos tanár. Aki kíváncsi arra, hogy lehet a Montessori-féle nevelési elvek alapján foglalkozni a gyerekkel akár otthon, kövesse be az oldalát. Nincs nagy titok, csak hagyjuk a gyereket önállóan cselekedni. Ötleteit szívesen publikálja a közösségi hálón.
Hétéves korában a szülei elváltak, váltott gondoskodásban nevelkedett. 18. születésnapján döntési joggal idézte be a bíró, hogy édesanyja vagy édesapja mellett tanúskodik-e. Ez az esemény mély nyomot hagyott benne. Középiskolai tanulmányait Alsóbodokon végezte vállalkozói szakon, majd Nyitrán diplomázott pedagógusként.
Az évek során több művészeti alapiskolában is dolgozott. A Vidu márka 20 éves kora óta vele együtt növekszik.
– Te jó ég, mit fogok én erről mondani? – kezdi a beszélgetést. „Mióta otthon vagyok, mindennek érzem magam, csak csábító nőnek nem.” Vidu összeráncolja a homlokát, közben figyel, mert a gyerek a szomszéd szobában alszik. „Rajtam nagyon tud segíteni, ha kicsit is, de tudok magammal foglalkozni. Most például vettem az arcomra kicsit költségesebb krémeket, mert elég rossz állapotban volt a bőröm. Ezek a női foglalatosságok, mikor kifestjük vagy testápolóval bekenjük magunkat, női energiákat szabadítanak fel. Most jöttem csak rá, hogy már egy ilyen kis rituálé is milyen fontos. Csak idő, idő nincs rá... Nehéz visszatalálni a régi önmagamhoz. Én szerettem nő lenni...”
Olvass tovább: Pacák
TŰSARKÚBAN A NŐI LÉLEK
Kádár Szilvi ízig-vérig nő. Karakán, nyílt, őszinte, melegszívű. Nála lázasabban kevesen keresték a kérdésre a választ: Mitől nő a nő? A debreceni születésű Kádár Szilvi férje révén került a Csallóközbe. Tizenegy éve működik kineziológusként, idén fejezi be a Személyiségfejlesztő Akadémia hároméves képzését. Férjével 16 éve alkotnak egy párt. Három gyerekükkel – tízéves fiukkal és hétéves ikerlányaikkal – egy Győr melletti kis településen élnek.
Szilvi kereste, elveszítette, meglelte azt a kincset, amiért úgy gondolta, hogy érdemes élni. Tizenegy éve dolgozik kineziológusként, sok kliense van-volt a Csallóközből. (Ahová a férje révén került.) Alant elmeséli, hogyan sikerült elveszítenie és újra felépítenie ki-kicsorbuló nőiességét.
– Mi a legnagyobb törés egy nő életében? Az, ha félrelép a szerelme. Velem ez többször megtörtént – kezdi Szilvi. – A nő ilyenkor magában keresi a hibát, megcsappan az önbizalma. Ám a legutóbbi csalódás volt számomra a legtanulságosabb. Már szakemberként dolgoztam, stresszhelyzetek oldásában kísértem a klienseimet.
Rögtön felmerült bennem: hogyan fognak hozzám bizalommal fordulni az emberek, ha azt látják, hogy nekem sem sikerült? Hogy engem is megcsaltak? Azt gondoltam, itt a vég, bezárhatom a kezelőm kapuját.
Miből lehet ilyenkor erőt meríteni?
– Egy nagyobb törésből kétféleképpen lehet kijönni – kezdi Szilvi. – Tony Robbins amerikai bizniszguru szerint két csoportra oszthatók Auschwitz foglyai: akik túlélték a haláltábort, és akik életre keltek utána. Én az életet választottam. A fájdalomból és a csalódásból is energiákat meríthetünk, csak okosnak kell lennünk. Sokan bosszút szövögetnek, fenyegetőznek, a közös gyereket az apa ellen nevelik: én nem így akartam csinálni.
Olvass tovább: Tűsarkúban a női lélek
NINCS AZ A PROBLÉMA, AMIT EGY EGYEDÜLÁLLÓ ANYA NE OLDANA MEG!
Sikeres projektek, újító szemlélet, innováció. Amikor rákeresek az interneten Németh Lívia (44, Párkány) nevére, kizárólag hasonló kulcsszavakkal találkozom. Lelki szemeim előtt azonnal megjelenik egy femme fataleüzletasszony, s kicsit izgulni kezdek az interjúnk miatt. Ám amint megérkezik a találkozónkra, a félelmem egy csapásra elillan. Egy laza, kislányosan bájos nő ül velem szemben: árad belőle az életigenlés, a harmónia. Párja egy asztallal arrébb foglal helyet, néha cinkosok módjára összemosolyognak. Az első gondolatom, hogy Lívia legalább tíz évet letagadhatna. Majd beszélgetni kezdünk családról, munkáról, külső átalakulásról, s egyszeriben megértem, mi a sikerének a titka. Őt ugyanis – legyen szó az élet bármely területéről – nem rettenti meg a kemény munka.
Németh Lívia a párkányi Vadas termálfürdő marketingvezetője. A szállodaipari szakot Pöstyénben végezte, majd szakmai gyakorlatot szerzett Saint Tropezben. Civilben háromgyermekes édesanya: két fia (22 és 14 éves) és egy lánya (11 éves) van, valamint egy fogadott kutyusa.
– 2020-ban adott utoljára interjút az Új Nőnek. Akkor életközépi válságról mesélt, most pedig itt ül öt évvel később, teljesen kivirulva. Minek köszönhető ez a ragyogás?
– Csodát tesz a nővel, ha valaki minden reggel elmondja neki, hogy szép! (Mosolyog.) Tavaly egy nagyon nehéz időszak után ismertem meg a páromat, és azóta túlzás nélkül megváltozott az életem. Hirtelen becsöppent a világomba valaki, aki tele van spontán ötletekkel, s aki mellett minden nap egy kaland. Nemrég például csak annyit mondtam: „Úgy sétálnék egyet!”, mire másnap elvitt kirándulni a Magas-Tátrába, és együtt felmásztunk a Rysyre (Tengerszem-csúcs – a szerk. megj.). Rengeteget jövünk-megyünk, koncertekre járunk, strandolunk: újra megtanultam élvezni az életet! Szóval igen: boldog vagyok, de ehhez előbb nekem is el kellett döntenem, hogy boldog leszek.
Olvass tovább: Nincs az a probléma, amit egy egyedülálló anya ne oldana meg!
A POKOLBÓL A MENNYORSZÁGBA
Tóth Zsuzska a Vály-völgyből származik, a családias hangulatú kis Gergelyfaláról. Ha az ember szóba elegyedik vele, felderül a szíve, mert ebben a lányban ragyog a szeretet. Egy szép gömöri lány és 15 év cigánymisszió. (*Misszió jelentése: a hit terjesztése. Általában minden vallás tagjai kötelességüknek érzik, hogy terjesszék a hitüket, és másokat is meggyőzzenek. A misszió latin eredetű szó, küldést jelent.) A fordulat után működött Jókán egy Uwe Martin Schmidt nevű német misszionárius lelkipásztor, aki a roma közösségekben is szolgált. (Tizenhat évvel ezelőtt hunyt el.) A kilencvenes évek elején segélyszállítmányokat szervezett hozzánk, majd letelepedett Jókán a családjával, ahol missziós központot épített ki, az egykori kastélyban pedig gyermekotthont. Az ő támogatásával jelent meg a Biblia egyes részeinek roma fordítása.
Tóth Zsuzska őt tekinti elődjének. Tájékozódás közben átnézte a református mellett az evangélikus, baptista, pünkösdi egyházak anyagát, beszélt a missziók referenseivel. Mint mondja: a misszió maga a Krisztushoz vezetés és a gyülekezetplántálás.
Életrajz
Tóth Zsuzska (39) a Vály-völgyből származik. A középiskolát a losonci pedagógiai óvónőképzőben végezte. A rajz, a zene, a hangszerek és a mozgás végigkísérték ezeket az éveket, hálás ennek a remek iskolának a szakmai útravalóért. Innen Komáromba vitt az útja, magyar–hitoktató szakon végzett. Az aktív tapasztalatszerzés során volt olyan év, hogy hat komáromi intézményben is tanított hittant: a Selye János Gimnáziumban, a Marianumban, alapiskolákban, óvodákban is. Jelentkezett diakóniára, szeretetszolgálatra is, mert érdekelte őt például a felvidéki árvaházak története (az 1900-as években még egyházi árvaházak voltak, csak kevés irodalmuk van). Tóth Zsuzska szolgált, keresett, de végül a missziológián talált magára.
Tóth Zsuzska munkája nem tartozik az irigyelt hivatások közé. Teréz anyát tiszteljük, de mi azért nem akarunk utcán fekvő betegeket, illetve elhagyatottakat pátyolgatni. Mert az nehéz, mert az lehúz, azzal nem lehet villogni az Instán. (Bár aztán ki tudja...) Ha a mai embernek nekiszegezik a kérdést, akar-e dolgozni kevés pénzért 15 évig a legkülönfélébb helyeken, a legtöbben nemet mondanának. Zsuzska, ez a szép gömöri lány mégis igent mondott.
– Miért? – kérdezzük tőle. Zsuzska ugyanis az elmúlt 15 évben cigánymissziót végzett Felvidék-szerte.
Olvass tovább: A pokolból a mennyországba
RUHÁM ÉS STÍLUSOM, AVAGY MIT VEGYEK FEL?
Minden embernek megvan a saját stílusa, legyen szó zenéről, könyvekről, öltözködésről. Nem is beszélve arról, hogy teljesen más az a stílus, amit otthon, a négy fal között képviselünk, mint amit a külvilágnak mutatunk. A stílus, ami alapján megítélnek bennünket vagy ami alapján mi ítéltetjük meg saját magunkat. A stílus egy görög eredetű szó, amely eredetileg a betűvetésre használt eszköz megnevezése volt. Ma már más viszonylatokban használjuk, gyűjtőkategóriaként különböző területeken: beszélhetünk zenei, építészeti, művészeti, öltözködési stílusról...
Nyilván nem lehet mindenkinek egyedi stílusa. Az szinte lehetetlen. Sokszor a stílust az határozza meg, hogy mit visel a többség. Ez persze nem azt jelenti, hogy ezek az emberek már nem is számítanak egyéniségnek, mert természetesen azok. Egyéniségek, akiknek nem egyedi a stílusuk. Hogy is lehetne, hiszen divatlapok, dizájnerek határozzák meg, mi a trendi, mit érdemes viselni.
Nem lehet mindenki Lady Gaga, aki egyedi stílusával minden szabálynak ellentmond, s úgy öltözködik, hogy arról azonnal lerí: „Nekem aztán senki ne mondja meg, mit vegyek fel.” Nem, határozottan nem leheti mindenki egyedi. Ettől függetlenül mindenkinek van stílusa, ám annak megtalálása nem egyszerű feladat.
Olvass tovább: Ruhám és stílusom, avagy mit vegyek fel?