Ezt most a divat. Nő retussal és retus nélkül. S ez jó divat, mert végre egyre több, rivaldafényben álló nő mutatja meg a világnak valódi arcát és testét. Mert amúgy még a szemetest se viszi ki vakolat nélkül.
Képriportunkban a nőt és annak átváltozását jártuk köbe: megmutatjuk a nőt retus nélkül, európai sminkben és karibi vibráló sminkben (a karibi nők imádnak sminkelni), photoshopolva és photoshop nélkül. A választék színes, akár a tavaszi rét. Tessék választani! Ami tetszik!
Crawfordon látszanak az idő nyomai: a megereszkedett has, a striák és a narancsbőr a combon. A szándékosan rosszul megvilágított kép még rosszabb színben tünteti fel – friss, bikinis képei alapján még mindig jó formában van! Ám az üzenet egyértelmű: idősödni méltósággal is lehet.
Még rosszabb színben
Bátor, ugyanakkor tanulságos lépésre szánta el magát a kilencvenes évek szupermodellje, Cindy Crawford. Nem engedte, hogy a fotókon bármiféle mesterséges módosítást végezzenek el. Így láthatjuk, milyen is valójában a 49 éves Cindy Crawford. Persze ettől az egy képtől még nem változott meg semmi. Ettől még mindig a retusált és hibátlan modellek számítanak példaképnek. De Cindy rést ütött a falban: a hibátlanra vakolt falban!
A nő arca retus nélkül
Ha egy nőnek nincs sminkje, betegnek néz ki?! Aki rámegy D. Tóth Kriszta Facebook-oldalára, smink nélküli szelfik sorozatát találja rajta. (Úgy tetszik, megtetszett neki az igazi arca.) Retusmentes arcát nemrégiben megvillantotta egy címlapon is. Ez a címlap is egy üzenet, amelyik kendőzetlenül kimondja: dehogy kell a természetes arcunkat és a valódi testünket szégyellni!
Az egész bőrfelszín emlékkönyve az életünknek, a kicsi sebhelytől a nagyobbakig. Ott vannak a pigmentfoltok: a régmúlt nyarak emlékei. A nevetőráncok és a homlokráncok, a gyerekkori balesetek hegei, az elkapart szúnyogcsípések. A terhességek striái. Az idő nyomai szépek is lehetnek. Annál is inkább, mert senki sem születik pórusok nélkül. És mindnyájan szőrösek, ráncosak, hegesek vagyunk. Nem azt mondjuk, hogy örökké csak ezeket mutogassuk, mert milyen jó néha talpig sminkben tökéletesnek lenni. Csak, könyörgünk, ne higgyük el soha többé egyetlen női magazinnak se, hogy az a modell ott a címlapon tökéletes, és csak mi nem vagyunk azok.
A címlap hazudik, ahogy néha mi is hazudunk a tökéletes sminkünkkel vagy a kiretusált szelfinkkel. (Mert már ez az alkalmazás is benne van a mobilunkban. Szép hazug kis világ!) A lényeg az: ne hódoljunk be semmiféle szépségdiktátumnak. Járjunk azzal az arcunkkal, amelyik tetszik nekünk.
A nő arca sminkben
A smink átlényegíti a nő arcát. Képeinken két sminket mutatunk be. Az egyik egy európai smink, a másikat egy dominikai kozmetikus, Rosalinda készítette. Mi a jó smink titka? Miért sminkelnek másképp a kreol nők? Miért van az, hogy a karibi nő úgy érzi: számára a smink az önkifejezés eszköze? – kérdeztük tőle.
Rosa Anyelina De Oleo De Nemethova hatodik éve él a mérsékelt égövön (Bősre ment férjhez). Ma már kevésbé színesen sminkel – hatott rá a honi „szürke” éghajlat.
– Otthon egy szépségszalonban fényképmodelleket sminkeltem. Mivel nálunk állandóan süt a nap, és tobzódik a fény, a nők alapszinten vidámabbak, mint errefelé, szeretnek élni ezerrel. Egy dominikai nő akkor is feltűnően sminkel, ha strandra megy, és akkor is, ha templomba.
Rosa Anyelina De Oleo De Nemethova
– A Karib-tengeren mindenki exhibicionista. Rengeteg fény van, a nap mindent megvilágít, nem lehet elbújni előle, behúzódni a szürke sarkakba. Talán ezért is szeretjük a vibrálóbb, erős színeket. Nemcsak a házainkat, hanem a sminkjeinket is „kiszínezzük”. Ragyogni akarunk, akár a perzselő napocska. Kreol bőrünket, sötét szemünket rózsaszínes, kékes és bronzos-fémes árnyalatokkal hangsúlyozzuk. És mi több rétegben visszük fel spirállal a festéket! Itt megdöbbenve látom, hogy a nők alig sminkelnek. Félnek a színektől, mert azt gondolják, így majd mindenki őket nézi. A karibi nő pont ezt akarja: nézzenek, ha tetszik! Hiszen azért vagyok nő, hogy tetsszek!
Az európai nőknek szemlátomást jobban illik a finomabb színeket előnyben részesítő smink. Képünkön egy bulismink Varga Líviától. Jobbra: Az erős színek kevésbé előnyösek a sápadtabb európai nőknek. Dóri itt olyan sminket kapott, amilyet a dominikai hölgyek a tengerparton viselnek. Akiknek fontos, hogy ragyogjanak, akár a nap. (Modell: Juhos Dóra, 21, Nádszeg)
Péntek esti bulismink az Új Nő állandó sminkesétől, Varga Líviától
– Sminkes tapasztalataimat mondom: azért nem olyan szelíd a mi sminkünk se! – mondja Varga Lívia házi sminkesünk. – Nálunk a nők erősebben sminkelik magukat, mint például Magyarországon. A sötétebb tónusokat, a füstös megoldásokat kedvelik. A szemet gyakran hangsúlyozzák fekete szemceruzával, tussal, bár ezzel nem árt vigyázni, hiszen a fekete szín összenyomja a tekintetet, s a szem így optikailag kisebbnek látszik. Sajnos, kevesen mernek kísérletezni, sokan évtizedek óta ugyanúgy sminkelnek. Pedig a változatosság gyönyörködtet! Érdemes nyomon követni a sminktrendeket, például minden szezonban beszerezni egy divatos szemhéjpúdert. A tetszetős smink alapja a szép arcbőr, mégis sokan megfeledkeznek az alapozóról. Fontos a harmonikus smink: soha nem szabad csak az arc egy pontjára koncentrálni.
Az ajkainkon is merjünk színt viselni, nem kell félni az erősebb árnyalatoktól! Dóri friss, üde, szemhangsúlyos bulisminket kapott, amelyben a joghurt és a mályva finom színei dominálnak. Jól illik hozzá a korallos árnyalatú rúzs és a visszafogott, barackos arcpír.
Csodák Photoshoppal: karcsúsítunk, még színt is váltunk
Varga Szilvia (48) színésznő Szilvia komáromi származású, a pozsonyi színművészeti főiskola növendéke volt. Rancsó Dezső színész felesége, lányuk, Réka 16 éves. (Kecskeméten, Pécsett, a budapesti Tháliában is dolgozott, legutóbb a soproni színháznál volt szerződésben. Most Kassán, a Thália Színházban szerepel, a Csaó, Bambínó című darabban.)
– A photoshopról az a véleményem, hogy amíg nem viszik túlzásba, addig rendben van – mondja a színésznő. – A színésznők mindig is ikonok voltak, fontos, hogy szépek legyenek a fotókon. És erre olykor rá kell – mindig is rá kellett! – segíteni. Ezen igazán senki nem csodálkozik. Azon viszont igen, mikor a hétköznapi halandó nem ismer rá az idoljára, mert úgy elszabták vagy átalakították. Én a természetesség híve vagyok, nem szeretném botoxoztatni az arcomat. A túlzott szépészeti beavatkozások is visszaütnek – sok példát láthatunk erre. A photoshopot azért vállaltam be, mert kíváncsi vagyok, ugyan mit hoznak ki a képből a hozzáértők. Ez csak: játék. Senkivel sem akarom elhitetni, hogy a valóságban is olyan hibátlan vagyok, mint a photoshopolt képen.
Hadd lám, mire képes fotósunk, Dömötör Ede és modern kori őrületünk, a photoshop!
Előtte
Dömötör Ede: – Az eredeti felvétel egy semleges, szürke, bevilágítatlan stúdióháttér előtt készült. Szilvia arcát szemből világítottam meg. Ez a megvilágítási technika retus nélkül is szép képet eredményez, hiszen kendőzi a kisebb bőrhibákat és esetlegesen a szemek alatti mélyebb árkokat is.
Utána:
– Egy kép három rétegre bontható, és a retusálást az egyes rétegeken külön-külön kell elvégezni. Az első réteg a kép háttere, a második az ember és a ruhája, a legfelsőt pedig csak a ruha alkotja. Ezekre a retus során további, úgynevezett korrekciós rétegek kerülnek. A végén a rétegenként elvégzett precíz munka alkot egy impozáns egészet. Az utómunkálatokat a háttér átalakításával kezdtem: Szilvia testét körülvágtam, és mutatós, párizsi háttérbe helyeztem bele. A háttér meleg színeihez igazítva, a ruháját is vörösesbordóra színeztem.
Photoshop: áldás vagy átverés? Hat óra munka van ebben a képben.
– Hogy ezt megtehessem, Szilvia szoknyáját is gondosan körbe kellett vágnom. Csak ezután következtek azok a szépészeti beavatkozások, amelyek miatt a sztárok a photoshopért rajonganak. A cseppfolyósítás szűrő alkalmazással Szilvia hasából leradíroztam, mellméretét viszont megnöveltem. Kissé megnagyobbítottam a szemét, és átszabtam az arcformáját is. Kisimítottam az arcbőrét is, bár igyekeztem megtartani bőrének természetes struktúráját. Ugyanezzel az alkalmazással egészen el is torzítható a modell, groteszkké, sőt felismerhetetlenné tehető. A végsőkig bele lehet vele nyúlni a kép struktúrájába, az egésznek csak a ráfordított idő szab korlátokat. Ugyanis ha van elég idő arra, hogy a retusőr eldolgozza és összemossa az egyes rétegeket, senki sem fog rájönni, mi eredeti a képen – és mi a kemény munka eredménye. Én ezen a képen több mint 6 órát dolgoztam, de egy külföldi magazin retusőre 3-5 napig képes csak a címlapfotóval foglalkozni!