Karácsonyi asztalunk látványos édességeit Kossár Hajnalka, a várkonyi Amade Kastélyszálló cukrásza készítette. (Egyik süti elkészítése sem bonyolult, díszítésük persze kíván némi kézügyességet.)
Tejszínes krémmel töltve
H.: 250 g vaj, 113 g csokoládé, 5 egész tojás, 375 g cukor, 115 g liszt, 6 g sütőpor, 63 g kakaópor. H. a krémhez: 0,5 l tejszín, 1 csomag vaníliás cukor, 120 g cukor, habfixáló.
A vajat a csokival összeolvasztjuk, közben a tojást a cukorral habosra keverjük. Az alaposan kikevert masszához hozzáadjuk a vajas csokit. Egy másik edényben a lisztet a sütőporral és a kakaóporral összekeverjük, és óvatosan belekeverjük a csokis masszába. Sütőpapírral kibélelt tepsiben 170 °C-on 35 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, de a brownie-t nem szabad túlsütni, mert akkor morzsolódni fog, szétmegy. (A tűpróba azt jelenti, hogy a sütemény legvastagabb részébe – általában a közepébe – beleszúrunk egy pálcikát vagy vékony kötőtűt, majd kihúzzuk belőle, és ha tiszta marad, az étel elkészült, ha ragacsos, még sülnie kell.) A megsült tésztából kör formájú szeleteket szaggatunk ki.
A krém elkészítése:
A tejszínt a vaníliás cukorral és a cukorral felkavarjuk. Teszünk bele habfixálót, hogy könnyen tudjunk vele dolgozni. Ez a krém kerül a brownie-szeletek közepébe, illetve tetejére is. Díszítése individuális, mindenki kedve szerint kreatívkodhat. Mi a sütemény tetején lévő krémhez gömbölyű díszítőcsövet használtunk. Továbbá némi zöldre és vörös áfonyára esett a választás.
A kimaradt brownie-tésztából készíthetünk brownie-golyókat. A megmaradt tésztát Nutellával és lekvárral összekeverjük. Ízlés szerint kerülhet bele aroma (vanília, puncs, rum). Kis golyókat formázunk belőle, majd beleforgatjuk darált dióba. Gyümölcsökkel, illetve mikulásvirággal is díszíthető. A mikulásvirághoz a megmaradt krémet használjuk fel. Egyik részét zöld, másikat piros ételszínezékkel töltjük. Díszítőcső segítségével nyomjuk rá elsőnek a zöld leveleket, aztán egyenként a piros szirmokat. Ezüst dekorgyönggyel díszítjük a közepét.
A brownie-golyókat mikulásvirággal is díszíthetjük, de darált dióba is hempergethetjük
Csokoládé kicsit másképp
Polikarbonát formában...
... vagy tepsiben is készíthető. Gőz felett felolvasztunk 300 g jó minőségű csokoládét (minimum 54%-os legyen a csokoládétartalom). Temperáljuk, 36 °C-nál ne legyen magasabb a hőmérséklete a megolvasztott csokinak, épphogy csak elolvadjon. Miután felolvasztottuk a csokit, zsírpapírral bélelt tepsibe öntjük. A díszítés is teljesen individuális. Kerülhet rá dió, mogyoró, aszalt gyümölcs, dekorgyöngy. Mi sós perecet, szeletelt mandulát és fondant-t tettünk rá. Szobahőmérsékleten pár óra alatt megköt, de hűtőbe is rakhatjuk. A polikarbonát formánál adott az alak, ha tepsiben készül tetszőlegesen feltördelhetjük.
Tipp 1: Miután levettük a tűzhelyről, tegyünk hozzá pár kocka csokit, amit nem olvasztottunk fel. A csokikockák elolvadnak a meleg közegben, ami megakadályozza, hogy márványos legyen a csokoládénk.
Tipp 2: Többfajta csokoládét (fehér, tej-, étcsokoládé) is felolvaszthatunk külön tálban. Tepsiben összeöntjük őket. A többszínű csokoládéba akár egy villa segítségével mintát húzunk.
Tipp 3: Kiváló alkalom a Mikulás utáni csokidömping felhasználására.
Tipp 4: Személyre szabott karácsonyi ajándék! Feltörve, celofánba csomagolva, szalaggal átkötve nagyon mutatós ajándék.
Cookies
Könnyű amerikai recept
H.: 160 g vaj, 120 g porcukor, 160 g barna cukor, 2 tojás, 10 g vaníliaaroma, csipet só, 100 g mandula, 200 g fehér csokoládé, mézeskalács-fűszerkeverék.A szobahőmérsékletű vajat összedolgozzuk a porcukorral és a barna cukorral, majd fokozatosan beletesszük az összes hozzávalót. A mandulát apróra vágjuk, a fehér csokit kis kockákra szeleteljük. Mindent összekeverünk. A masszából kis golyókat formázunk, melyeket kellő távolságra helyezünk el egymástól a sütőpapíron. Előmelegített sütőben 180 °C-on 15-20 percig sütjük. Végül – egyfajta díszítésként – az olvasztott fehér csokiba belemártogathatjuk a kekszet. Tetejére még ebből a csokiból kannállal vékony csíkokat csorgathatunk. Míg a csokoládé nem köt meg, szórhatunk rá dekorgyöngyöket is.
Tipp: Bármilyen csokival díszíthetjük, tej, illetve étcsokoládéval is nagyon mutatós.
Almás-mézes muffin
A recept 12 darabos
H.: 2 egész tojás, 10 dkg méz, 10 dkg fehér csokoládé, 25 dkg liszt, 2 tk. sütőpor, egy csipet só, 20 dkg reszelt hámozott alma, fél tk. őrölt fahéj (tehetünk bele mézeskalács-fűszerkeveréket is), 8 dkg vaj, 1 dl tej.
A 2 egész tojást és a csipet sót a mézzel habosra keverjük. Vízgőz fölött megolvasztjuk a fehér csokoládét. Ügyeljünk rá, nehogy odaégessük. A tojásos mézet összekeverjük a felolvasztott csokoládéval. Egy másik tálban a lisztet a sütőporral elvegyítjük, majd összekeverjük az összes hozzávalót. Hozzáadjuk az almát, az őrölt fahéjat, a tejet és a felolvasztott vajat. Minden muffinreceptre vonatkozik, hogy a száraz, illetve a nedves összetevőket külön-külön kell összekeverni. Előmelegített sütőben 180 °C-on 30 percig sütjük.
A szépen díszített muffin különleges, ünnepi.
Csak némi fondant-ra és egy kevés kézügyességre van szükség hozzá. Fondant különböző keménységben kapható, külön a burkolásra (soft) és a figurák készítéséhez. (A marcipán mandulaalapú, a fondant pedig cukor- és keményítőalapú, nincs benne mandula). A fondant-t kétfelé osztjuk, az egyik részét piros étkezési festékkel színezzük. Külön-külön a fehér, illetve a piros részből kézzel rudacskákat sodrunk, összetekerjük őket. Hogy szépen egymásba olvadjanak a színek, kicsit átsodorjuk. Késsel felvágjuk, és köröket formázunk belőlük. A karácsonyi virág is fondant-ból készül. Az internet pazar választékot kínál fondant kiszúró készletekből, mindenki könnyen megtalálhatja az igényeinek megfelelőt. Valamint bármilyen cukrászati kellékeket áruló helyről beszerezhető. Karácsonyi virágunk piros közepét is fondant-ból készítjük, pici darabot lecsípünk, és golyócskát formázunk belőle.
Karácsonyi torta
Egyszerű, de nagyszerű
H.: 8 tojás, 8 ek. cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 8 ek. liszt, 1 csomag sütőpor, csipet só. H. a krémhez: 25 dkg Mascarpone, 40 dkg fehér csokoládé, 4 dl tejszín, 1 csomag vaníliás cukor, 12 dkg porcukor. H. a mázhoz: 500 g tehénvaj, 398 g Salko (1doboz édesített, sűrített tej).
A piskótatortánál különválasztjuk a tojásokat. A tojásfehérjét a kristálycukorral és a vaníliás cukorral felverjük. Ezután tesszük hozzá a tojássárgáját és a csipet sót. Összedolgozzuk a hozzávalókat, végül hozzáadjuk a sütőporos lisztet. Előmelegített sütőben 180 °C-on35-40 percig sütjük.
A krém elkészítése: Gőz fölött felolvasztjuk a fehér csokoládét. A mascarponét kikeverjük a porcukorral, ehhez hozzáadjuk a felolvasztott csokoládét. A tejszínt felverjük a vaníliás cukorral, majd összekeverjük a hozzávalókat.
Érdemes fehér csokival dolgozni, mert színezni lehet. A krémet elfelezzük. Egyik felébe zöld ételfestéket teszünk, a másikat hagyhatjuk fehéren. A tortát 3 részre vágjuk, és zöld, illetve fehér krémmel töltjük meg.
Máz: A szobahőmérsékletű vajat alaposan kikeverjük, hozzáadjuk a Salkót, és az egészet habosra keverjük. Leöntjük vele a torta tetejét, szétfolyatjuk rajta. Ami az oldalakon lecsurog, azt késsel szétosztjuk. További díszt csak akkor teszünk a tortára, ha a bevonat már megdermedt.
Hajnalka további tanácsa, hogy a kimaradt vajkrémbe bátran tehetünk ételszínezéket. Ő zöld színt választott, majd csillag alakú kinyomócső segítségével fenyőfákat kreált a torta oldalára. A torta tetején lévő fák lefelé fordított fagyitölcsérek. Különböző nagyságúakra vágjuk, majd a tortába szúrjuk a tölcséreket. A csillagos kinyomócsővel zöld lombokat készítünk rá.
Tipp: A vajkrémmel akár a mézeskalácsot is a tortára rögzíthetjük.
Szakértéssel összeállította: Sallay Erika