Tudtad-e, hogy a kukorica egylaki, van rajta férfivirágzat és női virágzat is? A címer a férfi, s büszkén áll a szélben, hirdeti a diadalmas férfierőt. A női virágzat megtermékenyül, a beporzást a szél végzi, s a végén abból lesz a kukoricacső.
Ám létezik kan kukorica és anyakukorica is: s hogy miként? Írásunkból megtudhatjátok.
A képen Kurucz Klaudia, a Felvidék Szépe egy silórakás előtt pózol, a silót is kukoricából szecskázzák, a marhák pedig imádják. Az egyéves kukoricasiló, kicsit barna és már nem olyan “büdi”.
A siló hatalmas silógödörkben erjed, s eléggé ecetes szaga van.
1493-ban érkezett!
A kukorica nem őshonos növény Európában. Kolumbusz Kristóf, vagyis Cristoforo Colombo a 15. század végén Santa Maria nevű hajóján Indiába indult, végül Amerikában, egy ismeretlen földrészen szállt partra. Hazatérésekor, 1493 tavaszán hősként ünnepelték, ám a remélt arany és fűszerek helyett mást hozott az útról: dohányt, ananászt és természetesen a kukoricát.
A csemegekukorica a jelenleg vetett kukoricának talán a 10 százalékát teszi ki a Csallóközben – inkább a kisebb termelők foglalkoznak vele. A termelőktől általában az üzletláncokba kerül, esetenként gyorsfagyasztással tartósítják. Ám egyre kevesebben termesztik a csemegekukoricát – ugyanaz vele a helyzet, mint a zöldséggel: nem éri meg vele bajlódni.
A csemegekukorica
Nagyanyáink idejében volt kukorica és kukorica, ebből lehetett választani. Semmiféle szuperédeset, vagy hibridet nem kínáltak nekik. Ők mégsem panaszkodtak, azzal főztek, amivel tudtak. A csikós sparhelten készült az isteni kukoricakása vagy a kukoricagánci, de kenyeret és pogácsát is készítettek belőle. A csemegekukoricáról megállapítható az érettsége, ha lehántjuk róla a leveleket és látjuk, hogy szép aranysárga, vagy egyszerűen fogjuk magunkat és beleharapunk. Nyersen is lehet, semmi bajunk nem lesz tőle. Ha édes és nagyobb mennyiségű levet ereszt, akkor fogyasztható.
Csemegekukorica és csemegekukorica között is van ám különbség! Ugyanis van a sima, aztán az emelt cukortartalmú és a szuperédes.
A kukorica feldolgozása
Térségünk egyik legfontosabb takarmánynövénye a kukorica. Ebben az időszakban szedik, és csuhézzák a csöveket. A törökbúza felhasználása, hasznosítása igen sokoldalú, mert a konyhától az istállóig egyaránt szükség volt rá. Manapság már nem fordítunk kellő figyelmet erre a növényre és hajlamosak vagyunk termesztőktől beszerezni az állatok számára, illetve üzletben megvenni a kész kukoricadarát. Annak idején ez nem ment ilyen egyszerűen. Szántás, vetés és legalább két kapálás előzte meg a betakarodást, de még ezzel sem ért véget a munka. Hiába, hogy késő ősszel szüretelik, száradnia kell a csutkának és kukoricaszemeknek egyaránt. Éppen ezért sokat a csuhéjánal fogva összekötöztek és felaggattak. Fejteni is könnyebb, ha száraz a tengeri. Malom minden település közelében működött, ahol lisztet daráltak a szemekből. Ebből aztán puliszkát főztek, kását, paníroztak benne vagy cukorral málés édességet készítettek. Az állatoktól sem sajnálták a gabonát, erre bizonyíték volt a tyúkok sárga lába és a disznó mérete.
Manapság már nem fordítunk kellő figyelmet erre a növényre és hajlamosak vagyunk termesztőktől beszerezni az állatok számára, illetve üzletben megvenni a kész kukoricadarát.
A munkálatokat az október végi hűvös, száraz időben kezdik, amikor már szinte szürkére száradt a szára. A fosztás a hideg őszi estéket betöltő társas foglalkozások egyike volt, ami megtörte az otthoni magányt. A családok mindig másnál gyűltek össze kalákázni, hántani a tengerit, bontani a törökbúzát. Közben gyerekjátékok készültek a kukorica csuszájából és a hajából, összepárosították a félhomályban összemosolygó fiatalokat, kibeszélték azokat, akik nem jelentek meg és persze felcsendültek a nóták, aranykorát élték a furfangos tréfák. A vendéglátók egészséges finomsággal, sütőtökkel, magokkal vendégelték meg a segítőket.
Kan és anya?
Minden egyes kukoricán van hímvirágzat és nővirágzat. A hímvirágzatot nevezik címernek. Magkukoricánál általában a szomszédos kukorica porozza be a nővirágzatot – a szél ráfújja a port. Persze a kukorica saját magát is beporozhatja, ez azonban ritka. (Nem egyszerre érik be a nővirágzat és a hímvirágzat.)
Balról 4 sor anyakukorica, melynek hiányzik a címere. Jobbról 2 sor apakukorica, álló címerrel.
Az apa beporozta az anyát, nincs rá többé szükség, ezért kivágják. A gyökér felett 15-20 centiméterre vágja el a növényt a gép. A két sor kivágott apakukorica a földön marad.
A csúcson van a címer!
A bibeszálak a beporzásig növekednek, utána hamar barna színűek lesznek. (Népiesen bajusznak is nevezik ezeket a bibeszálakat.). A női virágzatot, vagyis a bibét porozza be a címer, s ebből lesz a kukoricacső.
Fent: az álló címer, vagyis a férfivirágzat. Lent: női virágzatból lesz a kukoricacső.
A címerezést az anyakukoricán végzik
A vetőmagkukoricánál az anyakukoricából kitépik a porzót, hogy ne tudja beporozni saját magát. Képünkön román vendégmunkások végzik a címerezést. Kézzel távolítják el a rejtett levélben megbúvó porzót. A kukorica ekkor még fiatal...
Címerezés: Ha a kukorica hímvirágzatát eltávolítják, akkor a kukoricából anyakukorica lesz. Erre a vetőmagkukoricánál van szükség, hogy a termés az anya és az apa jó tulajdonságait is megkapja.
Vetőmagkukorica
Keresztezéssel állítanak elő új vetőmagot, azaz hibrid vetőmagot. Két különböző kukoricaváltozat (az egyik az anyakukorica, a másik az apakukorica) tulajdonságait kapja meg az új, a hibrid vetőmag. A következő évben, ha elvetik, ebből lesz a magkukorica. Ám ezek már új időknek új dalai... Vagyis új kukoricái.
A képen a kézi címerezés látható. Először gépi címerezés történt, majd a vendégmunkások kézzel távolítják el a rejtett levélben megbúvó porzót. A kukorica még fiatal – virágja , porzója még el van rejtve.
A levél és benne rejtőző porzó kézi eltávolítása.
Éles kések.
A kézi címerezés bemutatása, a porzó eltávolítása.
Ezzel a géppel vágják ki az apakukoricát.
A gépet Csápai Gyula (Ekecs) vezeti, az Exata Group kukoricásában.
A két sor kivágott apakukorica a földön marad.
A két sor apakukorica a jól látható porzójával.
A középen a 4 sor anyakukorica, a széleken a két sor apakukorica.
A gyökér felett 15-20 centiméterre vágja el a növényt a gép.
A hibrid vetőmag kalásza.
Fotó: Cséfalvay Á. András, Dömötör Ede