Amikor a családban vagy barátoknál kisbaba születik, szinte alig várjuk, hogy elmehessünk, és gyönyörködjünk a kis apróságban. Nézegetni, simogatni, puszilgatni akarjuk. Van azért néhány íratlan szabály, melyet nem árt, ha szem előtt tartunk, mielőtt babalátogatóba indulunk.

Mikor menjünk?

A mai fiatalok, újdonsült szülők és a látogatók egyaránt egy nagyon fontos dolgot felejtenek el. Hat hétig tart az úgynevezett gyermekágyi időszak, amikor még egyáltalán nem illik látogatóba menni. Legfeljebb a szűk család mehet. Ezek a hetek azért is nagyon fontosak, mert ekkor alakul ki a napi rutin. Természetesen megkérdezhetjük, tudunk-e valamiben segíteni, de ne tolakodjunk oda, csak azért, hogy mi lássuk elsőként a babát. Várjunk türelmesen a meghívásra!

Mit vigyünk?

A legegyszerűbb ajándékok a legnagyszerűbbek! Gondoljuk át, mi az, amire szüksége lehet az újszülöttnek és a családnak. A plüssöket eleinte hanyagoljuk! Helyette vihetünk: pelenkát, az évszaknak és az időjárásnak megfelelően kis ruhát vagy rugdalózót, előkét, egy pihe-puha plédet vagy törülközőt. Ezek mindig nagyon jól jönnek! Az anyukának és az apukának pedig nassolnivalót, friss gyümölcsöt. Ha teljesen tanácstalanok vagyunk, kérdezzük meg, mire van szükségük.

Alapszabályok

Ha kezünkbe szeretnénk venni a babát, kérjünk rá engedélyt. Ne kapjuk ki se a kocsiból, se a kiságyból vagy épp az anyuka kezéből. Feltétlenül mossunk kezet, még mielőtt felvennénk a gyerkőcöt! Ha alszik, ne várjuk el, hogy felébresszék őt. Ha lehetőségünk van rá, és kezünkben tarthatjuk, ne puszilgassuk! Továbbá, vannak látogatók, akik szeretik kisajátítani a kisbabát. Engedjünk teret másoknak is!

Ne legyünk tapintatlanok!

A beszélgetés alkalmával próbáljunk meg rendkívül tapintatosak lenni. Van, aki előszeretettel kérdezősködik a szülésről, holott nem biztos, hogy az édesanya szeretné megosztani a részleteket. Persze olyan is van, aki szívesen mesél a szülés apró részleteiről. Ekkor ne vágjunk grimaszokat, és próbáljunk fegyelmezettek maradni. Semmiképp se mondjunk olyat, hogy „fuj” vagy „undorító”! A legfontosabb pedig, hogy ne osszunk tanácsokat! Ilyenkor az édesanya eleve sokkal kritikusabb önmagával szemben, hogy jól csinálja-e azt, amit csinál. 

Meddig maradjunk?

A látogatást fogjuk rövidre! Hacsak nem kérik, hogy maradjunk még egy keveset, akkor egy, maximum másfél órát töltsünk ott, hogy ne zavarjuk meg a napi rutint. 

Derzsi Bernadett

Új Nő csapata
Ha babalátogatóba megyünk
forrás: mycity-web.com
Cookies