Virágvasárnap van, a mezőkön a füvek nevetnek a napsütésben...

Rögtönözzünk a gyerekekkel „csináld magad” délutánt! A gyermekes szülők fellélegezhetnek: utána nem kell újrakezdeni a nagytakarítást. Rögtönzött kézműves délutánunkon különösebb alapanyagokra sem lesz szükségünk: pár kifújt tojás, filctoll, némi csipkemaradék és leheletnyi stiftes ragasztó is megteszi. S máris kész a csipkekoronát viselő, álomszuszék tojáskirály és szende felesége.

csinald_magad_1.jpg

A herendi porcelán bonbonierben megbúvó tojás kedves virágai pedig viasz helyett könnyen kezelhető, akril filctollal is készülhetnek.Ha esetleg a tojáskifújással gondban lennénk, húsvét vasárnapján már főtt tojással is dolgozhatunk. (Azzal a kis gyerekkezek is könnyebben érnek sikert.) Locsolóinknak pedig kedves lesz egy-egy jópofa arcot viselő tojásajándék!

Marcell Béla írja: „...A húsvéti tojás védte meg őket a bajoktól, a betegségektől, s fokozta a női termékenységet is.“

A fél tojáshéjak pillanatok alatt zöldellő asztaldísszé léptethetők elő. Csak némi zuzmó, moha vagy épp virágpalánta szükséges hozzá. Akár egyetlen szerény büdöske (bársonyvirág) is elég ahhoz, hogy virágzó tavaszt varázsoljon otthonunkba. Az ablakban zöldellő fűszernövényeinket is segítségül hívhatjuk – és hogy az asztal ne maradjon nyúl nélkül, az egyik tojáshéjba apró fanyuszikát ültettünk.

csinald_magad_2.jpg
Német vidékről terjedt el a nyúl mint tojáshozó

Az ilyesfajta fadíszek könnyen beszerezhetők bármelyik hobbiboltban, éppúgy, mint a házilag készült tojásgyertya alapanyagai, a kanóc és a viasz is. S ha már a húsvéti sütés után megmaradt összes héjjal elkészültünk, a papír tojástartóból vágjunk le egy darabot, s ültessük bele a tojáshéjakat. Mind a tojások, mind a patyolattiszta terítő így lesznek a legnagyobb biztonságban.

csinald_magad_3.jpg
Viasszal írt tojás herendi porcelán bonbonierben

Végül a bolyhos barkáról se feledkezzünk meg. (Egy régi szokás a Dunaszerdahely környéki falvakban, így a Karcsákon, az Udvarnokokban, de az egész Öreg-Duna mentén szokásban volt húsvét vasárnapján ebédkor egy szentelt tojást annyi fele osztani szét, ahány tagja volt a családnak.)

csinald_magad_4.jpg

S hogy a húsvéti tányérra mi kerüljön?

Előételnek természetesen sonka sonkával. De nem ám a szivacsként felpuffasztott, gyorsérlelt fajta, inkább pár leheletvékony szelet a hetekig pácolt, gondosan füstölt házi mangalica combocskából.

csinald_magad_5.jpg

Mellé némi friss zöldség és tormakrém dukál. Főételnek pedig rózsaszínre sült, omlós báránygerincet ajánlunk, sok-sok vajjal krémesített répapürével és grillezett zsenge zöldségekkel.

hirlevel_web_banner_1.jpg

L. Horváth Katalin
Kapcsolódó írásunk 
Cookies