Németh Anikó, a fiatal dunaszerdahelyi lány civilben a családi vadászbolt csapatát erősíti. Mint mondja, mindig is szeretett sütni-főzni és recepteket gyűjteni, de azok rendre elkallódtak, nehéz volt bennük rendszert tartani. Így jött az ötlet, hogy blogot indít, melyre a legsikerültebb finomságok receptjeit tölti fel. Eleinte a jól bevált, hagyományos receptek kerültek a webes felületre, majd egy életmódváltást követően a receptek is a „fitt irányba” mozdultak el. Ennek köszönhetően a blog látogatottsága is túlnőtt a puszta baráti körön.
Anikó sajátos étkezési vonalat követ, melynek alapja a paleo táplálkozás, de az ő étrendjébe belefér a túró, a zabpehely vagy a joghurt is. Az alapanyagoknál fontosnak tartja, hogy azok tiszta forrásból érkezzenek, mesterséges adalékok nélkül, cukor- és gluténmentesen.
Blogjára időről időre felkerülnek hagyományos süteményreceptek is, hiszen a sütés Anikó igazi szenvedélye. A születésnapokon szereti ízletes, különleges tortával kényeztetni az ünnepeltet és a vendégsereget. Ilyenkor a kalóriák sem számítanak, mindenki számára megengedett egy kis dőzsölés! Anikó krédója nagyon egyszerű: csak az tud főzni, aki enni is szeret. S receptjei arról árulkodnak, hogy ő bizony szereti a hasát. Szereti a finom húsokat, a színes salátákat és a gazdag leveseket, de leginkább az édességek tudják elcsábítani. Ha egy étteremben vagy cukrászdában beleszeret egy sütibe, addig nem nyugszik, míg meg nem leli a receptjét, és saját konyhájában el nem készíti. Az elkészült ételek pedig ékes bizonyítékai annak, hogy az egészséges is lehet finom.
2015. október 1., csütörtök
Zöldséges, csirkemelles quinoa
A rizottóhoz hasonló „mindent egybe” ételeket nagyon kedvelem, mert könnyen variálhatók, viszonylag gyorsan készek, és nagyon egyszerűen szállíthatóak. Ez utóbbi nem mellékes szempont számomra, hisz az ebédemet minden nap dobozban hordom a munkahelyemre.
A quinoa talán sokak számára ismeretlenül cseng. Ízre és állagra a gabonához hasonlítanám, de nem tartozik a gabonafélék közé, és glutént sem tartalmaz. Tápanyagokban viszony nagyon gazdag. Mivel viszonylag semleges az íze, édes és sós ételek is készíthetőek belőle. Az egyetlen hátránya a viszonylag magas ár, de nem kell naponta ezt ennünk, s ha ügyesek vagyunk, jobb áron is be tudjuk szerezni. Én most egy számtalan módon variálható, gyors és finom zöldséges, csirkemelles receptet osztok meg: így szoktam elkészíteni a hűtőmben fellelhető zöldségekből. A fűszerek mennyiségét ízlés szerint adagoltam. Jó kísérletezgetést.
Hozzávalók 2 személyre (személyenként 50 g quinoát és 150 g csirkemellet számoljunk):
* 300 g csirkemell
* 100 g quinoa
* 1 db kaliforniai paprika
* 2 db paradicsom (bármilyen zöldség, pl. cukkini, gomba vagy padlizsán is jó, de télen fagyasztott zöldségkeverékből is elkészíthető)
* 2 gerezd fokhagyma
* fűszerek: só, bors, majoránna, kakukkfű, oregánó, rozmaring, kapor
* kókuszolaj
* a végén szárított metélőhagyma
Elkészítés: A quinoát kevés kókuszolajon egy picit megpirítjuk, majd felöntjük vízzel. Megsózzuk, megborsozzuk, megfűszerezzük, majd belenyomunk egy fokhagymát, lefedjük és lassú tűzön főzni kezdjük. Nem tudom pontosan, mennyi vizet ajánlanak a quinoához, én mindig rálesek, s ha kell, pótolom, amit felszívott. Addig főzzük, míg puha nem lesz, s a szegélyénél kis „c” betűket nem látunk. Míg a quinoa készül, a felkockázott csirkemellet megsózzuk, megborsozzuk, és kókuszolajon pirítani kezdjük. Belenyomjuk a másik gerezd fokhagymát is, s mikor már kész, beletesszük az apróra vágott paradicsomot és paprikát. Rottyantunk rajta egyet, épp csak annyit, hogy a zöldség roppanós maradjon, majd beletesszük a puhára főtt quinoát. Összekeverjük, s ha sok lenne a leve, még főzzük kicsit, hogy elpárologjon. Ízlés szerint fűszerezhetjük, a végén pedig szárított metélőhagymát szórunk bele. Salátával és parmezánnal megszórva kínálhatjuk.
Jó étvágyat!