Bátorkesziről évek óta mindenkinek a minőségi bor és a kulináris élvezetekkel kecsegtető borfesztivál jut eszébe.
A nagyszabású rendezvény születésénél a helyi Szegab Polgári Társulás bábáskodott. A társulás elnökével, Tóth Lajossal beszélgettem.
(© ZBNEK POSPISIL, GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO)
– Kezdjük a megnevezéssel. Minek a rövidítése a nevükben szereplő Szegab kifejezés?
– Bátorkeszin két szőlőhegy található: a Szentlászló- és a Galambos-dűlő, ezenkívül közvetlenül a faluban is vannak szőlőskertek. A nevünk tehát a dűlők és a község első betűiből tevődik össze, jelezvén, hogy a település összes borászának és szőlősgazdájának érdekeit szem előtt tartjuk. A faluban sok kisebb-nagyobb gazdaság működik. Van, aki 5-10 áron foglalkozik a szőlővel, de olyan is, aki többhektáros területet művel.
2003-ban a helyi szőlészek és borászok annak érdekében fogtak össze, hogy szakmai előadásokkal, versenyekkel ösztönözzék a bátorkeszieket a hagyományok felélesztésére és megőrzésére, s közösen népszerűsítsék az itteni szőlőket.
– Mi jellemzi a bátorkeszi borvidéket és az itt készített borokat?
– A bátorkeszi dűlők az ország legmelegebb részében helyezkednek el, ahol magas az éves középhőmérséklet. A sok napsütésnek köszönhetően az itt megtermett szőlőkből testes, karakteres nedűk készülnek, melyek ízükben és illatukban is kerek borok. Szőlőseinkben mind a bevált, hagyományos fajták, mind a modern igényeket kielégítő szőlőfélék is megtalálhatóak. A helyi gazdák szőlőseiben leggyakrabban zöld veltelinit, olasz rizlinget, leánykákat, a vörös fajtákból pedig merlot-t, cabernet sauvignont és franc-t találni.
– Bátorkeszi 2011-ben, Szlovákiában ötödikként, kiérdemelte a Borfalu címet is.
– A cím elnyerése és megvédése a helyi borászok kitartó munkáját dicséri! A címhez ugyanis különféle technológiai és higiéniai szabálynak is meg kell felelni. Az előírások meghatározzák például a pincék helyét, műszaki felszereltségét, a talajról és a szőlőről való gondoskodás módját, az érett szemek feldolgozási technológiáját és így tovább.
A Borfalu cím segít a helyi borok és kézműves termékek népszerűsítésében. A falu és a régió híre a borászatokon keresztül terjed, a finom borok a falura irányítják a figyelmet. Ezzel élénkítik a falusi turizmust és a borturizmust egyaránt.
– A helyi borturizmus kicsúcsosodása a bátorkeszi borfesztivál, melyet 2005-ben rendeztek meg először.
– A helyi borászok bemutatkozásának szerettünk volna keretet adni. Ez azóta is a szívügyünk maradt: vannak vendégborászaink ugyan, de a fesztiválon a bátorkeszi boroké és borászoké a főszerep. Mivel a szervezetünk inkább a borhoz és a szőlőhöz értő szakemberekből áll, a szervezést az utóbbi időben inkább szervezőirodára bíztuk (amelyik komáromi diákokból verbuválódott). Benn kezdtünk a faluban, majd a fesztivál kiköltözött a szőlőhegyre, hogy a látogatók a hangulatos pincesorokon élvezhessék a bátorkeszi borászok kiváló borait. A rendezvényre a két dűlőn felváltva kerül sor. Az idei kétnapos (május 8-9.) fesztiválnak a Galambos-dűlő ad majd otthont. A fesztivál szerves részét képezi a futóverseny, melynek különlegessége, hogy az útvonal az egyik helyi pincében, annak illatos borokkal teli hordói között vezet. Az idelátogatókat a finom borokon kívül évről évre kulináris meglepetések is várják. A fesztivál két napját számos kísérő rendezvény teszi színesebbé: koncertek, gyermekprogramok, sőt, sakkverseny várja a közönséget.
A rendezvény logója
– Szervezetük idén ünnepli fennállásának 12. évfordulóját.
– Épp az idén történt nagy változás a szervezetben: az alapító tagok közül többen is nyugdíjba vonultak, és a társulás vezetését egy új generációra bízták. Jó munkát végeztek, mert ténykedésük alatt megszerettették velük a szakmát. Ezekre a helyi szőlészeti és borászati hagyományokban perspektívát látó fiatalokra bízták a társulás vezetését. Mindenképp komoly sikerük a Borfalu cím elnyerése és az, hogy Bátorkeszin egyre többen mernek a szőlővel és a borral komolyan, megélhetésszerűen foglalkozni.