Korunk vívmányai lenyűgözőek. Mégis akadnak olyanok, akik az ősi idők magyar világát kedvelik, abban szeretnek elmélyülni. Közéjük tartozik Lesko Zsanett is, aki a keleti végeken fekvő Kistárkányban él.
Első nagy szerelme az íjászkodás volt. Először még csak a férje űzte ezt a hobbit. „Kezdetben attól tartottam, az íjászkodás elvonja majd az idejét a családtól. Aztán kiderült, hogy hasznos családi időtöltésnek is megfelel.”
(© Saint Ladislaus, Wikipedia)
Zsanett nagyon gyorsan beleszeretett a honfoglalás korát és a középkort idéző öltözékekbe, ékszerekbe és magába az íjászatba. A Lesko család (két fiuk van) szabadideje azóta a hagyományőrzés jegyében telik. Az elmúlt hat évben számos gyerektáborban, rendezvényen, fesztiválon vettek részt, és mutatták be az érdeklődőknek őseink életvitelét és szokásait.
Lesko Zsanett Rákóczi korabeli ruhában
Céljuk az, hogy minél több gyerek megismerje őseink életmódját, a dicső múltat, amire csak büszkék lehetünk. Már sok magyar gyerek jár itt is szlovák iskolába, sokszor már nem is tudják, mit jelent (mekkora nagy büszkeséget) magyarnak lenni. Zsanették a foglalkozásaik révén az öntudatra nevelésben is segítenek. „A gyerekek vonzódnak a hagyományokhoz. Nagyon gyorsan – szinte ösztönösen – megtanulnak bánni az íjjal.”
A kézművesség is szorosan kapcsolódik a hagyományőrzéshez. A korabeli ruhák többségét a Lesko házaspár maga készíti. Nagy előnyt jelent, hogy Zsanett képzett varrónő.
S vajon mivel telnek a hétköznapjai egy olyan nőnek, aki ha teheti, íjjal kezében, maga készítette ruhában tanít bennünket a történelemre?
„Míg varrónőként dolgoztam, a sütés volt a hobbim. Később szakács lettem, akkor meg a varrás lett az. Ez a két elfoglaltság valahogy mindig meghatározta a hétköznapjaimat. Az egyik a munkám, a másik pedig részben a szabadidőmet tölti ki.”
Nyaklánc fülbevalóval – kézműves munka
Mit tehetünk ehhez hozzá? Hogy ilyenek a tökéletes magyar feleségek?!
Mátyás Hudák Katalin