Tévedés azt hinni, hogy a mese csak gyermekeknek való. A mese a felnőtteket is segítheti. Azt mondják, aki megvalósít egy mesét, az közel jut az élet forrásához.
Főhősünk szürke foglalkozással bír: egy bevásárlóközpontot vezet Kassán. Mégis közel jutott az élet titkához, mert a két kezével felépített egy mesebeli tornyot. Tizenkét évig rakta egymásra a köveket, beépítette a falba minden álmát.
A torony bűverőt őriz
A mese szerint Aranyhaj haja 30 méter hosszú, és az örök fiatalság titkát őrzi. A Nap egy darabkája rejlik benne, ezért bír ekkora bűverővel. Ha levágnák, bebarnulna, és a csodaerő elszállna belőle. Ezért is rabolja el Aranyhajat Nyanya Banya, s rejti el egy magas toronyban, nehogy valaki hozzáférkőzzön.
Így indul Aranyhaj története – de ugyanezt a bűverőt őrzi főhősünk, Peter tornya is.
Ez a torony viszont a jó tornyok közül való, olyan torony, ahonnan Aranyhaj nyugodtan lelógathatná a haját, nem kellene attól félnie, hogy a gonosz banya bezárja.
Életünk meséje
Peter Šimkanin (58) tizenkét évvel ezelőtt bevert pár facsapot a földbe, s ezzel kezdetét vette élete meséjének a megvalósítása. Peter egy kis hegyi faluban, Ájfalucskában él, a tornai várrom mögött (a képen). Talán ez ihlette meg, mikor kertje végében belekezdett a torony építésébe...
Peter Šimkanin
A tágas ablakokból a gyönyörű tájra látni, amely sok száz évvel ezelőtt a törököt is rabul ejtette (be is vette Torna várát).
Peter Šimkanin civilben képzett tanár, öt évig tanított matematikát és fizikát egy egészségügyi középiskolában, majd egy gyógyszeripari vállalatnál dolgozott, most pedig Kassa legnagyobb üzletközpontjának a vezetője. A házát ugyan maga újította fel, de más építőipari tapasztalattal nem rendelkezett a torony építése előtt.
Mese számokban
Építőnk 2450 munkaórát dolgozott a tornyon, csaknem egy évig tartott a földmunka és az alapozás. Több mint 600 keverőnyi betont öntött ki, mire helyére került az utolsó kő.
Az alapot másfél méter mélyre, egy sziklatömbbe öntötte. A felső, köves réteget kézzel, gépek segítsége nélkül ásta ki. A torony átmérője alul négy méter, a falak 80 centiméter vastagok, s az egész építmény az ég felé ível.
Csigalépcső vezet fel a laktérbe, a tető alatt két szint van, egy tágas hálószoba és egy nappali, s annak rendje-módja szerint kandalló is található benne.
Építőnk az építkezéshez 200-300 tonna követ és betont használt fel. A kőből készült részeket fejezte be először, majd következett a felépítmény fából.
A szabálytalan tetőn 4 ezer palacsempe van, mindegyiket külön kellett megformázni: ezért maga a tetőfedés több mint 600 munkaórát vett igénybe. (Ehhez persze már segítséget hívott.)
Romantikusok, figyelem!
Peter saját szómondása alapján is romantikus alkat: mindig is egy olyan építményre vágyott, amelyik közel van a csillagokhoz. Nem titkolja, hogy a torony építése során a Disney Aranyhaj című mesefilmje is megihlette.
Mivel az építkezés nem kevés időt és sok pénzt, nagyjából 50-60 ezer eurót emésztett fel, a jövőben nem zárkózik el a torony bérbeadásától. Hisz ki ne szeretne Aranyhaj tornyában éjszakázni? Ez azonban már legyen a jövő zenéje, mert építőnk még tétovázik, hezitál az ügyben (hiába biztatják a barátai). Attól fél, hogy így a torony elveszítené a titokzatosságát. Hisz kevés a romantikus ember, s még kevesebb felnőtt érzi azt, amit ő: hogy a mese igazi valóság...
Hősünk, ugye, tizenkét évig építette álmai tornyát. Az elmúlt tizenkét évben – az első kapavágástól számítva – 2450 munkaórát dolgozott rajta.
Aranyhaj tornya nagyjából 18 méter magas, ráadásul, mivel egy meredek lejtőn található, a kilátás pazar. Nagyjából olyan, mintha egy tízemeletes lakóház tetejéről kémlelnénk a tájat...
Peter a hegymászás szerelmese (könyvet is írt Kelet-Szlovákia szikláiról). Ezek után nem csoda, hogy a torony oldalában nitteket helyezett el, hogy hódolhasson a hobbijának...