A döntés megszületett: a pár gyűrűt cserél, és kitűzik az esküvő napját. Nyilvánvaló az igyekezet: szeretnék a Nagy Napból kihozni a maximumot. Éppen ezért ma már egyre többen vannak, akik hozzáértő szakembereket bíznak meg a szervezéssel és a dekorálással.
Az esküvői díszítésben is divatok jönnek és mennek, s a végeredményt pénztárcánk vastagsága is befolyásolja. A puccos lagzikon már élővirággal díszített Chiavari székeket bérelnek (általában 6 euró a bérleti díj) körasztalokhoz, és a fehér szőnyeges sátorban kristálycsillárok lógnak, míg a kultúrházas lagzikban székszoknyákat és sok-sok műselymet használnak, hogy egységesítsék az összképet.
Az esküvőnél is fontos a jó szervezés. Amint kitűzzük az esküvő időpontját, kezdjünk el gyűjteni bármit, ami inspirál, ami ötleteket ad. Ez nem azt jelenti, hogy a jó esküvők körülményesek és drágák. Ha vidéki esküvőre készülünk, a cserépkorsóból kihajló vadvirágból is fantasztikus asztaldísz készülhet. Ám még ez a rusztikus, egyszerűnek tűnő látvány is gondos tervezést igényel. Előfordulhat, hogy kis gyűjteményünk magazinokból kitépett képekből, anyagdarabkákból, színtáblázatokból, esetleg inspiráló mondatokból fog állni. Erősítsük fel gyűjteményünket egy faliújságra, mint egy kis hangulattáblára, és figyeljük meg, hogy illenek össze.
A gyertyák a dekoráció nélkülözhetetlen kellékei, mert mindent meleg színbe öltöztetnek. Az apró, táncikáló lángnyelvek játéka megkapó. Díszíthetjük őket akár a nap kulcsszínével (vajsárgával, kékkel, rózsaszínnel).
Bratyinka Zsuzsanna Fülek környékén elismert tekintély az esküvői dekorálásban: igazi álomesküvőket szervez. Kedvenc mottója: Csináld azt, amit szeretsz, és soha nem kell dolgoznod! Ő ezt teszi!
– Egészen kiskorom óta érdekel a kézművesség – mondja. – Magyarországon, a fóti népművészeti gimnáziumban végeztem mint textilműves kézi szövő. Utána az egyik ismerősöm ajánlására, akinek a kirakatrendezésben segítettem, és igazából tőle tanultam meg, hogyan kell az anyaggal bánni, Pesten elvégeztem egy dekoratőrképző tanfolyamot, majd a lakberendező-kurzust és a kirakatrendező szakot is. Nagy példaképem a tanárnőm, Szabóné Solymos Éva, aki szintén esküvődíszítéssel foglalkozik. Volt egy kevés megtakarított pénzem, amit nem sajnáltam anyagra költeni – és belevágtam. Először megvarrtam a székszoknyákat, beszereztem a dekorációkat, és hamarosan megérkezett az első felkérés is. Két évvel ezelőtt a füleki magyar bálon mutatkoztam be – otthon szinte úttörőként a szakmában. Két év alatt 12 esküvőt, valamint 20 bált dekoráltam a többi kisebb rendezvénnyel együtt.
Bratyinka Zsuzsanna
– Szüksége van az embernek dekoratőrre?
– Mindenképpen, mert egy esküvő nehezen képzelhető el dekoráló elemek nélkül, amelyek emelik az esemény fényét. A mi környékünkön a kultúrházak elég ramaty állapotban vannak, de szerencsére a hozzávalók helyes „adagolásával” báltermet álmodhatunk egy esetlenül nagy hodályból is. A jelszavam: csak módjával! Egy túlcicomázott, észbontó színekben tarkálló vagy éppen aluldekorált helyszín ugyanis jól „odavághatja” az esküvőnket.
– A hozzád forduló párok tudják, mit akarnak?
– Nem igazán. Vannak olyanok, akikkel a legaprólékosabban át kell venni a forgatókönyvet, van, aki pontosan tudja, mit akar, de olyan párom is volt már, amelyik szabad kezet adott. Hosszasan elbeszélgetünk, és megtudom, ki milyen stílust szeret. Fontos, hogy a felhasznált színek és a formák tükrözzék a házasulandók egyéniségét, természetét. Most elég felkapott a vintage stílus, amikor a régi korok formáit ötvözzük az új kor stílusával.
– Füleken mi a divat, ami szinte minden lakodalomban visszaköszön?
– Az esküvői dekoráció sokrétű. Hozzátartozik a szertartás (ez esetünkben a templom), a lakodalom helyszínének a dekorálása, továbbá a szállítóeszköz – kocsi, luxuslimuzin, hintó vagy motor – feldíszítése. Nálunk a legfőbb díszítő elem még a székszoknya és a szalag. A kultúrházakban szükség is van a székszoknyákra, mivel a székek lepukkantak, a szoknya pedig elfedi a szépséghibákat. Az ünnepi asztalt kiemelten dekoráljuk, hogy „kiemeljük”, bemutassuk az est főszereplőit, de fontos a háttérdíszítés is. Javasolni szoktam a mennyezetdíszítést, ami valamicskét összenyomja a teret, és így nem veszünk el benne. Szeretek olyan gyertyatartókkal, vázákkal dolgozni, amelyeket saját kezűleg készítek. A különlegesség az egyediségben rejlik. Minden helyszínre becsempészek valami egyedit.
– Melyik munkád volt a legemlékezetesebb?
– Az egyik templomi díszítésem. Tavaly három menyasszony ugyanazon a napon esküdött, így megbeszélték, hogy a díszítés költségein megosztoznak. Élveztem, mert végre sok élő virággal dolgozhattam. A másik nagy élmény pedig egy magyarországi lagzihoz köt: 230 fős esküvőt dekoráltam.