Ideális esetben a várandósság tervezett, és bekövetkezte örömteli esemény a pár számára. Ellenkező esetben több módja létezik a nem tervezett terhesség megelőzésének.

E megelőzésben leggyakrabban a nőre hárul a védekezés legmegfelelőbb módjának megtalálása (pl. a hormonális fogamzásgátlás). Gyakran merül fel a kérdés: a férfiak miért nem védekeznek hasonló módon?

vazektomia-kezdo.jpg

Nos, a szakemberek szerint nem valószínű, hogy a hormonális férfi kontracepció (fogamzásgátlás) megvalósulna a közeljövőben. A gyógyszeripar ugyanis az utóbbi évtizedben a fogamzásgátlókkal kapcsolatos kutatások finanszírozását jelentősen csökkentette. Annak ellenére, hogy csak az USA-ban 10 millió férfi használhatná az erősebbik nem számára kifejlesztett antibébi-tablettát.

Létezik azonban olyan helyzet is, amikor a férj és a feleség már befejezettnek tekinti a családbővítést, azaz a pár már nem kívánja újabb várandóssággal bővíteni gyermekei számát. Ilyenkor felmerül a mesterséges meddővé tétel (sterilizálás) lehetősége, amivel kiiktatható a mellékhatásoktól sem mentes hormonális fogamzásgátlás. A műtéttel történő sterilizálás lehetősége aránylag jól ismert a nők előtt (a méhkürtök eltávolítása, lekötése stb.).

Kevésbé köztudott azonban, hogy létezik egy aránylag egyszerű műtét, amellyel indokolt esetben a férfi is meddővé tehető. E műtét orvosi neve a vazektómia. Mit rejt e titokzatos név?

Tudjuk, hogy a herezacskóban elhelyezkedő szilvaalakú és -nagyságú jobb és bal here termelik a megtermékenyítéshez szükséges ondósejteket (spermát). Az ondósejtek két, egyenként kb. 45 cm hosszú, izmos falú csövön hagyják el a heréket, és jutnak el a húgycsőbe, hogy közösüléskor a hüvelybe kerüljenek. Ennek a csőnek a neve az ondóvezeték, latinul vas/ductus deferens. Nos, a vazektómia nem más, mint e vezeték két lekötés közötti átmetszése.

A vazektómia tehát a férfi termékenyítőképesség maradandó, visszafordíthatatlan megszüntetésének biztonságos és hatásos módszere. Ma már egyszerű, ún. szike nélküli „műtéttel” az ondóvezetéket előhúzzák a herezacskó bőre alól, és lekötéssel, át- vagy kimetszéssel teszik azt a spermiumok számára átjárhatatlanná. A beavatkozást az urológus 5-10 perc alatt elvégzi (természetesen a herezacskó mindkét oldalán, hiszen páros vezetékről van szó).

minden_reggel_ujno.sk_0.png

Kinek ajánlható ez a kis műtét? Olyan férfinak, aki kora vagy társkapcsolata révén már túl van a családtervezésen, és párját sem kívánja kitenni a tartós fogamzásgátlás (esetleges) mellékhatásainak. Mindenesetre a vazektómia megfontolandó lépés, mert az így létrejövő meddőség tartós. Viszont a szakorvosok (urológusok) tapasztalata szerint a vazektómia hosszú távon nem befolyásolja kedvezőtlenül a férfinak sem az egészségi állapotát, sem a szexuális aktivitását.

Ez logikus, hiszen a vazektómia nem szünteti meg a herék férfi hormonokat termelő képességét, tehát a férfi az ágyban „férfi” marad továbbra is. Fontos azonban tudatosítani, hogy a vazektómiát követő 15-20 ejakuláció (magömlés) még tartalmazhat ondósejteket, ezért a vazektómiát követő rövid időszakaszban használni kell a fogamzásgátlást is.

Dr. Kiss László
Cookies