A magánélet-munka egyensúly megtartása napi küzdelmünk. Naptárunkban sorra pipáljuk ki az elvégzett feladatokat, mindeközben pedig – nem is ritkán – elfeledkezünk saját magunkról és az egészségünkről. Éppen ezért ejtsünk most szót a humán papillomavírusról, vagyis a HPV-ről, hiszen a fertőzés a népesség 80%-át érinti!
Tegyük a kezünket a szívünkre: hányszor, de hányszor megtörténik, hogy halogatjuk a preventív orvosi vizsgálatot! „Most rengeteg munkám van”, „majd ha megjöttünk a kirándulásról”, „majd ha befejeztem a projektet” – futószalagon gyártjuk a kifogásokat. Pedig a legmegfelelőbb idő a vizsgálatra éppen a mai nap. Mert ha a HPV-vírus ennyire elterjedt, akkor nem tudunk elég óvatosak lenni.
A HPV-fertőzés a leggyakoribb szexuális úton terjedő megbetegedés. Legtöbbször ugyan észrevétlenül elmúlik, ám az esetek 10-20%-ában jó- vagy rosszindulatú elváltozásokat okoz. A vírusról sokféle mendemonda kering: például egyáltalán nem igaz, hogy csak a promiszkuitás terjeszti. Az első és egyetlen partner is megfertőzhet bennünket már az első együttlét alatt, sőt akár a petting során is.
A 2020-as évben a nőknél a méhnyakrák volt a harmadik leggyakoribb halálok a 15 és 44 év közötti korosztályban. A HPV-vírus, sajnos, másfajta daganatos betegségeket is okoz. Férfiak esetében rákmegelőző állapotok alakulhatnak ki, de ugyanúgy létrejöhet herpesz a nemi szerveken vagy rosszindulatú daganat is a végbélnyíláson. A fertőzés nem gyógyítható, viszont a vírus hatására kialakuló betegségeket kezelni lehet. A megelőzéstől egyelőre még messze vagyunk, bár már közel 20 éve elérhető az oltás, amely védelmet nyújt a HPV-vírus 90 fajtája ellen. Az oltást serdülőkorban kell megkapni. A nők ráadásul rendszeres szűrővizsgálaton vehetnek részt, amely során időben fel lehet fedezni a méhnyakon kialakuló kóros elváltozásokat.
Tények és tévhitek a HPV elleni oltásról
A HPV elleni oltással, az oltás biztonságával és mellékhatásaival kapcsolatban több kérdés felmerül. A HPV-vakcinát azonban alaposan letesztelték, ezért biztonságosnak tekinthetjük. Lényegében a modern orvostudomány legjelentősebb felfedezései közé tartozik, 2006 óta használják oltóanyagként. Világszerte már több mint 500 millió adagot használtak fel belőle.
Az oltóanyag biztonságát az Egészségügyi Világszervezet, a WHO szigorúan ellenőrzi. Soha nem bizonyosodott be, hogy a vakcina meddőséget, idegrendszeri elváltozásokat vagy más súlyos betegségeket okozna.
A HPV elleni oltás védelmet nyújt a nőknek a teherbe eséssel kapcsolatos problémákkal szemben. Megakadályozza, hogy megtörténhessen: a méhnyakrák miatt nem tudják kihordani a gyermeküket. Nem beszélve arról, hogy az édesanyák már szülés közben is megfertőzhetik a babát!
Gyakori mendemonda az is, hogy a fiúkat felesleges beoltani a vírus ellen, hiszen őket nem fenyegeti a méhnyakrák. Holott a férfiak is ugyanúgy megfertőződnek a HPV-vírussal, amelyet utána a nőkre is átvihetnek. Ugyan a nemi herpesz nem rosszindulatú elváltozás, de az egész test egészségét veszélyezteti, emellett lelki és társadalmi problémákat okoz. És mivel tudjuk, hogy a férfiak számára nincsen olyan jellegű preventív vizsgálat, mint a nők esetében, az oltás annál fontosabb, hiszen az esetleges betegséget csak jóval később fedezik fel.
A nők számára mindenképp fontos a rendszeres nőgyógyászati ellenőrzés, amelynek része a citológiai (sejttani) vizsgálat is. A HPV-teszt nem tartozik a rutinvizsgálathoz, de igényelni lehet, és a nőgyógyász ajánlatára azt is elvégzik. Ezért ne mondjuk azt, hogy „majd elmegyek” a nőgyógyászhoz, hanem kérjünk időpontot még ma!
HPV-kisokos
1. A fertőzés
A vírust a fertőzött szövet adja át: ez azt jelenti, hogy a fertőzés bekövetkezhet orális és anális szex közben is, még akkor is, ha óvszert használunk. A fertőzés az életünk során többször ismétlődhet.
2. Hány éves korban ajánlott az oltás?
A HPV-fertőzések fele 15-25 éves korban jelenik meg. Ezért az ezt megelőző időszakban, de mindenképpen a nemi élet megkezdése előtt oltassuk be a gyermekünket. Nálunk a kétkomponensű oltóanyag a 11-14 éves gyermekek számára ingyenes. A felnőtteknek is érdemes beoltatni magukat, hiszen a fertőzésveszély életünk végéig fennáll – nem véd meg tőle sem a terhesség, sem a szülés.
3. Megelőzés
A fertőzés elkerüléséről és az oltásról az orvosnál lehet információt szerezni. Gyerekek esetében a gyermekorvos ad tájékoztatást, a felnőttek a nőgyógyásznál érdeklődjenek. A vakcina nincs hatással a férfi partnerre, ugyanakkor az ő esetében is ugyanolyan fontos a megelőzés!
4. Hogyan védekezhetünk a fertőzés ellen?
A magunk és partnerünk beoltásán kívül elkerülhetjük a fertőzést, ha betartjuk a következő szabályokat:
- legyen állandó a szexuális partnerünk,
- vegyünk részt rendszeresen a preventív vizsgálatokon a körzeti orvosnál,
- abszolváljuk rendszeresen a szűrővizsgálatot a nőgyógyásznál (méhnyakrákszűréssel),
- ügyeljünk az egészséges életmód megtartására,
- erősítsük az immunrendszerünket,
- szokjunk le a dohányzásról.