A hormonok a női test komfortérzetének irányítói. Amilyen parányi részecskék, olyan fontos feladatokat látnak el. Elég azonban egy pici homokszem, s a hormonháztartás könnyen felborul: a menstruációs problémák, a változókori kényelmetlenségek vagy a ciszták és miómák mind e apró keveredés művei.

Az Aviva-módszer tornagyakorlataival azonban gyógyszerek és pirulák nélkül visszaállítható a hormonális egyensúly.

aviva-modszer-kezdo.jpg
Futball

– Aviva Gabriella Steiner 1930-ban született Budapesten – kezd bele a történetbe Gajdos Viktória, az Aviva-módszer fiatal dunaszerdahelyi oktatója. – Szülei élsportolóként meggyőződéses vegetáriánusok voltak, és lányukat is abban a szellemben nevelték, hogy mozgással minden betegség meggyógyítható. Így Aviva már kislányként tornázni és balettezni kezdett. Szüleivel együtt koncentrációs táborba hurcolták, majd az árván maradt kislányt 1946-ban Palesztinába vitték.

Új hazájában tovább folytatta a táncot, s a tel-avivi operaház táncosnője lett. Közben gimnasztika szakon diplomázott, és az orvosi egyetemen anatómiát és fizikoterápiát hallgatott. 

– Táncoskarrierje elejétől kezdve foglalkoztatta a gondolat, hogy hogyan tudná befolyásolni a testében zajló hormonális folyamatokat, és hogyan tudná elkerülni a nem kívánt terhességet. A felfedezésre csak jóval később, véletlenül került sor. 45-65 éves asszonyokat tanított tornázni, s hogy a bemelegítő gyakorlatokat változatossá tegye, új gyakorlatsort állított össze. A tanítványok a következő órát már kihagyták, mivel (a két legidősebb, 70 éves hölgy kivételével) azoknak is megjött a menstruációjuk, akik azt gondolták, hogy régen túl vannak a változókoron. 

aviva-modszer-1.jpg
Z-ülés

– Milyen problémák esetén jelenthet megoldást az Aviva-módszer?

– A tornagyakorlatok megmozgatják az alhas belső szerveit, a gátizmokat és a farizmokat, ezáltal vérbőséget idéznek elő. Ennek hatására háromszor annyi vitamin, hormon és oxigén kerül a genitális zónába, mint nyugalmi állapotban. A megemelkedett hormon- és vitaminszint pedig beindítja a test öngyógyító képességét. Ezen felül a felpezsdült hormonszint a hipofízisre, vagyis az agyalapi mirigyre, hormonháztartásunk fő központjára is hatással van. Az egyszerű módszer 18 gyakorlatból áll, melynek letornázása 30 percet vesz igénybe. Ennek zanzásított, ugyanakkor nem kevésbé hatékony változata a 11 gyakorlatos rövidített módszer, melynek elvégzése csak 15 percig tart.

Vannak továbbá speciális gyakorlatsorok, mint az ovulációt elősegítő gyakorlatok, a terhestorna és a szülés utáni gyakorlatok, valamint a változókorú nőknek ajánlott gyakorlatok.

– A módszer segítségével uralhatóvá válik a menstruációs ciklus: kiküszöbölhetőek a premenstruációs szindróma tünetei, a mellfeszülés, a fájdalmak vagy a hangulati ingadozás. Heti két tornával a menstruáció rendszeressé és görcsmentessé tehető. A torna segítségével olyan hölgyek is menstruálni kezdhetnek, akik 20-30 éves korukig nem menstruáltak. Változókorú hölgyek esetében pedig csökkennek a klimax tünetei, mint a csontritkulás, a hőhullámok és a depresszió. A torna hatásos a hormonális eredetű túlsúly csökkentésében vagy túlzott szőrösödés esetében is. Miómák, ciszták esetében pedig elkerülhető a belső nemi szervek eltávolítása. Az alhasi vérbőség fel tudja oldani a petevezeték lerakódásait, illetve megerősíti a méhfalat, ezáltal hozzájárul a fogamzáshoz, illetve elősegíti a terhesség megmaradását. A gyakorlatsor ezen túl átmozgatja az egész testet, és javítja az állóképességet.

aviva-modszer-2.jpg
Rúgó

– A gyakorlatokat bárki végezheti?

– Az egyszerű módszer gyakorlatait szinte mindenki végezheti. A fiatal lányoknak nem javallt, mivel korai menstruációt idézne elő – és azoknak sem, akik méhen belüli fogamzásgátló eszközt, vagyis spirált viselnek. A fogamzásgátló tablettát szedő hölgyeknek pedig nem érdemes a gyakorlatokat végezniük. A szoptatós anyukák is bátran tornázhatják, mivel serkenti a tejelválasztást, illetve segíti a menstruációs ciklus regenerálódását. A gerincproblémákkal vagy méhsüllyedéssel küszködő hölgyeket sem tanácsoljuk el, nekik a kíméletesebb torna javasolt.

aviva-modszer-4.jpg
Rakéta

– Te magad hogyan kerültél kapcsolatba a módszerrel?

– A rádióban hallottam egy interjút Tóth Líviával, aki magától Avivától tanulta meg a módszer gyakorlatait. Lívia Magyarországon egyedüliként képezhet oktatókat. Mivel minden érdekel, ami a nőiességgel kapcsolatos, bejelentkeztem a győri tanfolyamra. Azt gondoltam, hogy ez a jógához hasonló foglalkozás lesz, de kellemesen csalódtam. 30 perc, szünet nélküli, dinamikus mozgást kaptam, ami termékenységi táncra hasonlított. Többek közt Elvis Presley és a Beatles slágerei határozzák meg a tempót. A módszer ciklusszabályozó hatása szinte azonnal megmutatkozott: a menstruációm a 28. napon, kísérő tünetek, mellfeszülés, pattanások nélkül érkezett, ráadásul rövidebb ideig is tartott. 

Líviának hála, Magyarországon már nagyon elterjedt a módszer, Szlovákiában azonban még alig ismerik. Sok nő van, aki küszködik a klimaxszal, a miómával, az endometriózissal, a rendszertelen, görcsös menstruációval vagy épp a meddőséggel. S hogy másokon is segíthessek, Lívia tanítványaként oktatói vizsgát tettem. 

– Manapság kulcskérdés az idő. Mennyire időigényes a gyakorlatsorok elsajátítása?

– A tanfolyam négyórás. Szó esik a helyes életmódról és táplálkozásról is. A gyakorlatok nem bonyolultak, de oda kell figyelni, hiszen ugyanazt a mozdulatsort tornázza az, aki gyermeket szeretne, és az is, aki el szeretné kerülni a gyermekáldást. A különbség csak az időzítésben és az intenzitásban van. Az oktatás kis létszámú csoportokban zajlik. Utána már otthon is tornázhatunk, igény szerint begyakorló foglalkozások indulnak. Azonban nem szabad túlzásba vinni: heti két alkalom elegendő. Az intenzív gyakorlatoknak köszönhetően a genitális zónában egyfajta belső hő alakul ki, mely a tornát követő 36 órában fejti ki hatását. A torna része egy félórás pihenés, beburkolózva, meleg teát szürcsölve, s hogy a belső hőt meg tudjuk tartani, a zuhanyzást érdemes elodázni.

aviva-modszer-3.jpg

– Az Aviva-módszer csak nőknek szól?

– Egyáltalán nem. A férfiak számára Aviva külön gyakorlatsort állított össze, mely a férfiassággal összefüggő problémákra fokuszál. Jótékony hatással van a potenciazavarra, a herevisszérre és a prosztataproblémákra. A fogamzást is befolyásolja: az alhasi vérbőség hatására megnövekszik az életképes spermiumok száma, illetve az ivarsejtek vitalitása. A férfiak számára íródott gyakorlatok – a női gyakorlatsorok dinamikusságával ellentétben – egyéni ritmust követnek, és a sorból kiragadva egyesével is elvégezhetőek és hatásosak. 

hirlevel_web_banner_2.jpg

L. Horváth Katalin
Kapcsolódó írásunk 
Cookies