Már csak a korábban születettek emlékeznek rá, s tudják azt, mi is a kanyaró. A kanyaró (orvosi nevén: morbilli, szlovákul: osýpky) rendkívül ragályos, hurutos kezdettel, majd magas lázzal és jellemző kiütéssel járó heveny fertőző gyermekbetegség. Bármikor előfordulhatott, ám járványosan általában a téli hónapokban jelentkezett.

Fertőzőképessége rendkívül nagy, ezért ahol egyszer megjelent, ott szinte minden gyermek megbetegedett. Kórokozóját, egy vírust a hurutos, tüsszögő, köhögő gyermek nyála, orrváladéka, köpete terjesztette, különösen a kezdeti, még kiütés előtti szakaszban. Szerencsére a vírus az emberen kívül hamar elpusztul, ezért a beteg elkülönítésével, a gyakori szellőztetéssel a fertőzési lánc megszakítható. 

kanyaro-2-kezdo.jpg

Lappangási ideje, azaz a vírusnak a szervezetbe kerülésétől az első tünetekig terjedő idő meglehetősen hosszú: 10-12 nap (influenza esetén pár óra!). Az első tünetek a meghűléses hurutra, influenzára emlékeztetnek: a nátha, száraz köhögés, majd gyorsan emelkedő láz mellett jellemző a szem kötőhártyáinak gyors bevörösödése, gyulladása.

A könnyező, taknyos, köhögő gyermek arca annyira jellemző, hogy a gyakorlott gyermekorvos már rápillantással kimondhatta a kanyaró diagnózisát. A hurutos tünetek után a száj nyálkahártyáján pici, tűszúrásnyi élénkvörös pöttyök – ún. Koplik-Filatov-foltok – és a bevont, lepedékes nyelv csak a kanyaróra jellemző. A 3-4 napja tartó náthás, köhögős szakaszt követi a kiütéses fázis: először a fül mögött, a haj tövében, majd a nyakon, törzsön s végül a végtagokon is megjelenik a vörös foltos kanyarós kiütés. Az arc duzzadt, vörös, a szemek gyulladtak.

A kiütés általában egy nap alatt teljesen kifejlődik, és ekkor a betegség lefolyása jobbra fordul: a hurut enyhül, a láz csökken, a beteg egyre jobban érzi magát. A kiütés lassan halványodik, s kb. 4-5 nap alatt teljesen eltűnik. 

Sajnos nem mindig ilyen könnyű lefolyású a betegség. Különösen a valamilyen egyéb oknál fogva (cukorbetegség, asztma) legyengült gyermeknél tüdőgyulladás, középfülgyulladás vagy akár idegrendszeri szövődmények is felléphetnek.

Mint jeleztem, a kanyaró ma tájainkon szinte ismeretlen, hiszen 1969 óta védőoltás akadályozza a járvány kitörését. A gyermekek 15 hónapos korukban kapják meg a védőoltást, melyet a 11. életévükben megismételnek, így életre szóló védettséget nyernek. Akkor miért az aggodalom?

minden_reggel_ujno.sk.png

Azért, mert az Európai Unió járványügyi központjának adatai alapján úgy tűnik, hogy a kanyaró visszatérőben van. Az elmúlt 10 évben évente átlagosan Európa-szerte 30 ezer esetet regisztráltak, ötszörösét a korábbi évek átlagának. Bulgáriában a 2009/10-es járványban 24 ezer megbetegedés történt, és 24-en bele is haltak a szövődményekbe. A kanyaró visszatérésének fő oka: az említett országokban fellazult az oltási fegyelem, egyre több gyermek nem kapja meg a védőoltást.

Az európai terjedés miatt az említett központ az ajánlja, hogy a védőoltásban még nem részesült, 15 hónaposnál fiatalabb gyermekeket ne utaztassunk külföldre (Bulgária, Románia, Spanyolország). Az említett országokba utazó felnőttek pedig akkor is oltassák be magukat, ha korábban már oltva voltak.

Dr. Kiss László
Cookies