Hír: a legtöbb családi dráma, mint derült égből a villámcsapás, a nyári szabadság alatt robban ki. Nem csoda, hiszen sok napig egybe vagyunk zárva, ráadásul idegen környezetben, ami kibillent a komfortzónánkból. A nyári veszekedések még a házasságot is kikezdhetik. Mit tegyünk, hogy a vita úgy múljon el, mint a nyári zápor, friss levegőt hagyva maga után?
A kezdet kezdetén mindkét fél igyekszik alkalmazkodni, kölcsönösen elnézőek. Örülnek egymásnak. Mindketten a békés egymásba szeretés állapotában vannak, boldogok akarnak lenni, szépnek, jónak kívánják látni a másikat, kitérnek az összecsapások elől. Így aztán derűs, szép napok elé néznek.
A gyenge szálakból fonódó kapcsolatot már a legkisebb konfliktus is végérvényesen tönkreteheti. Lány, fiú is látja: baj van. Gyorsan felmérték, nem illenek egymáshoz, nem akarják a másikat, nem éri meg nekik alkalmazkodni. Vagy éppen kiderül, hogy az egyik kevésbé szeret, csak a másik pedálozik eszeveszetten. A hirtelen kerekedő vita csak ürügy, utána kínos csönd és tipikus mondatok következnek:
– Bocs, tévedtem, másra van szükségem. Ugye, nincs harag?
Ám a vesztesben tüske marad, és sokszor csak évek múlva, az idő meg szépítő távolságából képes a megbocsátásra.
Erőfelmérő összecsapás: ha a férfi és nő kitart
Amikor férfi és nő kitart egymás mellett – éppen a konfliktusok kapcsán ismerhetik meg igazán a másikat.
– Vita közben „letapogatják” egymást, s hamarosan kiderül, hogy ki veszi fel kettejük közül az akarnok szerepét, s ki lesz az, aki inkább háttérbe vonul, s igyekszik kifogni a szelet a vitorlából – mondja a pszichológus. – Másképpen: egy szerelemben mindig van, aki jobban tud alkalmazkodni, s mindig ő lesz a gyengébb, mert jobban szeret. Első látásra úgy tűnhet, ő lesz a vesztes is – de mégsem. Neki ugyanis kellemesebb, mert ebben a szerelemben ő boldogabb, mint a társa, hiszen ő szeret, kedvére szerethet. Néha lázad, a másik lagymatagsága miatt mást (többet) kíván.
„A veszekedő nő az érzelmekre alapoz, és színészi magaslatokba száll. A vitatkozó férfi észérveket keres, és hidegen közli, miből lett elege. A nőt az ilyen vitapartner tovább dühíti. A férfit viszont a hisztis nő fordítja ki magából. Mégis képesek együtt élni.”
A statisztikák szerint a kapcsolatok hatvan százalékában a nők bizonyulnak hisztisebbnek. A férfi hajlamosabb engedni és alkalmazkodni. A vita során a nőt színészi magasságokba ragadják érzelmei, teátrális gesztusokkal él. Ha egy férfit kap el az indulat, akkor az ő érvei közelebb állnak a valósághoz, és hidegebben, tényszerűbben közli, mi a baj, mi nem tetszik, miből lett elege. A férfi a gesztusokkal is mértékletesebben él, hogy ne tűnjön nevetségesnek.
– Az erőfelmérő kisebb vitákra a legjobb gyógyír a szeretkezés – ajánlja a szakember. – Ideális esetben a szexualitásban kiegyenlítődnek a felek közötti erőkülönbségek. Persze, nem azonnal. Mert még az aktushoz is kell egy irányító. Egy! Hiszen egyszerre ketten nem vezényelhetnek. Úgy működik ez, mint a libikóka: az újabb és újabb szeretkezések alkalmával váltakoznak a szerepek, egyszer a nő, máskor a férfi a domináns. S így igazán egyikük sem alávetett. Ahogy a szerelmeskedés, úgy a veszekedés is szerepcserére épül. (Persze csak az egészséges kapcsolatot fel frissítő, feszültséglevezető veszekedés.) Az a jó, ha egyszer az egyik, másszor a másik enged. Ha mindig ugyanaz a fél vonul vissza, a játszma unalmas lesz. És ha túlzásba viszik, az egyik félnek az idegrendszerére mehet.
Csendes pihenőből hangos
Az is baj, ha nagy a (vihar előtti) csend. Olykor minden rendben van, bár a nő gyakran panaszkodik arra, hogy alig látják egymást: túlóráznak, későn érnek haza, jóformán már csak az ágyban találkoznak. Ott is csak számolgatják a napokat, mennyit kell még aludni a nyári szünetig, a szabadságig, amikor majd persze a paradicsomba utaznak. Az első konfliktust sokszor az robbantja ki, hogy hol is van az a paradicsom, a Balatonon vagy a hegyekben.
– Legalább nyaraláskor ne veszekedjünk! – mondja egyik a másiknak. Ám még a paradicsomban is, ahol minden díszlet adott a boldogsághoz, érzik, rengeteg a lelki seb, amit egymáson ejtettek.
– Egy csomó pénzt kiadtunk, hiába – szögezik le hazafelé. Ebben legalább egyetértenek. Amikor aztán visszazökkennek a megszokott langyosszép, semmitmondó életükbe, minden rendbe jön. A konfliktusok elcsitulnak. Legközelebb a következő wellnesshétvégén törnek ki újra. Megint ott maradtak összezárva. Nem tudnak mit kezdeni egymással. Olykor szexuális téren sem. A nem is olyan hosszú úton elvesztették a szerelmet. (A nő már csak a munkába öltözik ki szépen, nem a férjének otthon. Romantikus vacsorára nincs idő, a másik hamvassága a mindennapokban megkopik.) Két szomszéd kutya vicsorog egymásra a kerítés mögül. Egy nap azonban, amikor kilyukad a drótháló, döbbenten néznek egymásra: akkor most mi legyen? A szokatlan helyzetet úgy oldják meg, hogy újabb kerítést húznak.
Áll a kés a levegőben
A hirtelen, látszólagos ürüggyel kirobbant családi perpatvar állóháborúvá is fejlődhet. A felek kerülik egymást, nem szólnak a másikhoz, csak sündisznóállásból kémlelik az ellenséget. Sokáig egyik sem békül. Aztán a kompromisszumokra hajlamosabb tesz egy erőtlen próbát. A másik napokig nem veszi tudomásul. És egyre több a konfliktus, mind hosszabb a lecsengési idő. Ha már a szexuális együttlétek sem hozzák el a békét, s nem töltik fel energiával a lemerült kapcsolatot: megszólal a vészcsengő. Ám van még remény, ha a felek még mindig képesek veszekedni. Akár olyan dolgokon is, mint a szex, a pénz vagy a gyerek.
A közöny ugyanis pusztító. Viszont a zápor ronda esőre váltott, az égbolt elsötétült, a nyár őszbe fordult. A megoldás: a bent ülős időszakok hoszszabbodnak, hát a vitázó felek üljenek le az asztal mellé, és beszélgessenek. Mire befejezik, lehet, hogy az ég is kiderül.
Veszekedjen nőiesen!
Ha a kedves szeme villámokat szór...
- jusson eszébe az előző vitájuk. Ha a múltkor ön volt a győztes, most legyen nagylelkű, és vonuljon vissza.
- mindig maradjon nőies. Az összecsapás akkor az ágyban is véget érhet.
- sose mutassa meg minden ütőkártyáját. Ha maradnak titkai, rejtélyes lesz, s ezzel fenntartja a szeretett férfi figyelmét.
- ha már elvesztette minden érvét, legyen komolytalan. Egy humoros mondattal a nehéz helyzeteken is túljutnak
Civakodás fél egészség?
- Válasszanak olyan időpontot, amikor senki sem zavarhatja önöket.
- Állapodjanak meg egy időtartamban, ami alatt ki-ki összefoglalhatja érzéseit – például mindenki kap öt percet.
- Hallgassák végig szó nélkül a másikat. Amikor a saját érzéseikről beszélnek, ne vádolják vagy kritizálják a partnerüket. Kezdjék úgy, hogy „Én úgy érzem”, vagy „Szerintem”, ahelyett, hogy „Te soha...”, vagy „Te mindig...”
- Miután mindegyikőjük beszélt, egymást váltva mondják vissza, amit hallottak. Például: „Szóval téged bosszant, ha kritizállak...” Hogy ez mire jó? Ha tudja, hogy ezúttal nem vágnak közbe és nem kritizálják, ez segít abban, hogy megfogalmazza azokat a nehéz kérdéseket, amelyek eddig a veszekedésekhez vezettek. Ezt a gyakorlatot a házassági tanácsadók is használják. „Aktív figyelemnek” hívják. Mert lehet, hogy a veszekedés fél egészség, de az érvek kulturált összevetése hasznosabb.