A karácsonyi papírfonás technikája. Minden, amit érdemes tudni róla!

A szívet melengető angyalkák papírból készültek! A nagymegyeri Vígh Veronika keze közül igazi fonott szépségek kerülnek ki.

papirfonas-kezdo.jpg

– Mindig is kézműveskedtem – kezdi a beszélgetést Veronika (aki civilben elárusítónőként dolgozik egy cipőboltban). – Régebben süthető gyurmaékszereket készítettem, egyszer csak szembejött velem a papírfonás a világhálón. Azonnal beleszerettem. Sokféle technikát kipróbáltam már, ezt miért hagynám ki? Azonnal nekiálltam. Nem kell hozzá más csak újságpapír, hurkapálca vagy kötőtű, ragasztó és hobbilakk.

Veronika az elmúlt kilenc év alatt szó szerint kinőtte az alkotószobáját.

– A díszítéshez rengeteg szalagom, masnim, szalvétám van. Rájöttem, hogy dekupázstechnikával díszíthetem a dobozka alját és tetejét, süthető gyurmából pedig fogantyúkat készíthetek. Így aztán több technikát ötvözhetek kedvemre – meséli csillogó szemmel, s hozzáteszi, hogy a minimál formahatást kedveli és a határidőt. (Mert egyetlen csodadarab sem készülhet a végtelenségig, ezért ez utóbbi kifejezetten inspirálja.) A fonásfajtákat és a „láthatatlan” lezárást is a világhálóról leste el.

A papírfonás időigényes. Veronika elárulta, hogy a dobozka négy óra fonást igényel, plusz az előkészítés ideje (ez további egy nap). A képen látható három angyalka a pálcikasodrástól a díszítésig három nap alatt készült el. Emellett a papír szárítja a kezet. Veronika a múltkor arra lett figyelmes, hogy vérzik az ujja begye...

Na, de ne szaladjunk ennyire előre. Miként lesz a papírból doboz vagy épp karácsonyi angyal? Veronika eleinte klasszikus újságpapírt használt, amit 10 centi széles csíkokra vágott szét. Mivel a nyomtatott papír puhának bizonyult, ma már méretre vágott, nyomdamentes fehér újságpapírral dolgozik.

A papírcsíkokat hurkapálca vagy kötőtű segítségével feltekeri, a végeket leragasztja, és kihúzza a hurkapálcát. Figyeljük csak, mit mesél Veronika!

papirfonas-portre.jpg
Vígh Veronika

Papírcsíkból doboz!

– Először mindig előkészítem a sok-sok pálcikát, hogy később a fonással tudjak haladni. A barna dobozkánál a pálcikákat még fonás előtt befestettem. Többféle festési technikát kipróbáltam már: a ruhafesték vált be. A festékport vízben feloldom, belemártom a pálcikákat, és hagyom megszáradni. Közben előkészítem a doboz alját és tetejét: minden esetben jó minőségű kartonlapokat használok. A széleket körben kilyukasztgatom, mert innen indul a fonás. Utána a kartonlapot körbehurkolom a pálcikákkal: így épül fel a doboz teste.

papirfonas-doboz-1.jpg
Fonott dobozban hozta ajándékát a Mikulás az idén. Hogy papírból fonták? Nem hittünk a szemünknek. Ilyen letisztult alkotás csak az igazán nagyok keze közül kerül ki. Lassan egész iparág épül a papírfonásra. Vannak, akik csak pálcikákat sodornak, vagy a tiszta újságalapú papírt vágják méretre. Csehországban pedig kész faformákat készítenek, melyeket a duplaszálas fonással fonnak körbe. A képen látható mestermunkát a nagymegyeri Vígh Veronika készítette.

3000 pálcika!

A legtöbb időt az előkészületek veszik el. A barna dobozkához összesen 320 pálcikára volt szükség. A szakajtófonás (más néven indiánfonás) ugyanis sok pálcikát igényel. (Aha, már értjük, azért hajaz a doboz fedele a régi szakajtókra!) Veronika még elejti, hogy a papírpálcák pödrése, sodrása nem éppen a kedvenc elfoglaltsága, de összeköti a kellemeset a hasznossal; tévézés közben ügyesen megy.

Amikor éppen nem fon, akkor az alapanyag előkészítésével bajlódik. A rekordja 3000 darab pálcika.

Az ördög amúgy itt is a részletekben rejlik. Veronika nemegyszer visszabontja a fonást, mert nem elégedett vele. A közösségi oldalon több papírfonó közösség tagja. Két éve a magyar közösségi csoport találkozóját Bősön rendezték. Olyan jó volt végre személyesen is találkozni a budapestiekkel.

papirfonas-doboz-3.jpg

Karácsonyra dobozkák!

Minden karácsonynak megvan a maga slágere. Az elmúlt években a manóké volt a főszerep, korábban a hóember, a fenyőfa és az angyalka volt a népszerű. Advent előtt jócskán felgyűlik a megrendelés, Veronika ilyenkor a férjét, Csabit is befogja. Ő a legnagyobb rajongója és támogatója! Mikor dolgozik? Veronika korán kelő. Hajnali négykor ébred, és olyankor tud a legjobban alkotni, illetve az esti órákban.

– Azt mondják, amíg nem a megélhetésről szól, addig szerez a fonás szívbéli örömet. Viszont az is jó lenne, ha a hobbink lenne a munkánk... – mondja búcsúzóul Veronika.

papirfonas-doboz-2-a.jpg

Hófehér angyalkák

Az angyalkák natúr fehér újságpapírból készülnek, klasszikus duplaszálas fonással. (Ez is fonásfajta.) Elkészítése bizony tovább tart, mint a dobozé. Az angyalka minden részét külön megfonja, majd összeilleszti, és sima ragasztóval rögzíti. Ragasztópisztollyal nem szeret dolgozni, mert egy idő után kiszárad, és nem tart. A duplaszálas fonáshoz szükség van egy formára, amit körbefon. Az angyalka testéhez és fejéhez hungarocell adja az alapot. Vannak ügyes fonók, akiknek forma nélkül is megy: ő szereti ezt a mankót.

Az utolsó lépés pedig az alfa és ómega: a kész termék minden oldalát érdemes átkenni hobbilakkal. Ez ad keménységet, tartást a papírfonásnak – és vízállóvá teszi. A papírfonott tárgyak később nedves törlővel tisztíthatók.

elofizetes_uj_no_109.png

M. Ando Krisztina
Cookies