Kétórás késéssel állt be a vonat a pályaudvarra. Edit fáradtan szállt fel, megkereste a helyjegyének megfelelő ülést, és várta, hogy elinduljanak. Nem is próbálta feltenni bőröndjét a csomagtartóra, úgysem bírta volna. Otthagyta a szomszéd ülés előtt. Budapesten volt a fia családjánál, általában ilyenkor, vasárnap délután szokott visszautazni Pozsonyba. 

Párkányig senki sem csatlakozott hozzá, itt azonban többen is felszálltak. Egy fiatal lány jött be a kupéba minden szó nélkül, és leült az ablak melletti ülésre. Utána egy hatvan körüli férfi.

retro-nyari-novella-kezdo.jpg

Furcsa szlováksággal kérdezte, szabad-e a szemközti ülőhely. Igen, tessék, válaszolta Edit. Gondolta, magyar lehet, ezért magyarul szólt hozzá:

– Megkérhetem, hogy feltegye a bőröndömet a csomagtartóra? Bizonyára sokan felszállnak még… – de mire mindezt kimondta, a férfi, izmos, kisportolt alkat lévén, szinte fél kézzel fellibbentette a nehéz koffert a polcra.

– Ja balgar – mondta magyarázkodva, ezzel azt is jelezve, hogy azért megértette, mit kért tőle a nő.

De hiszen ez ő!, hasított a tudat Editbe. Nem, az nem lehet. De igen, a szeme elárulja. Ilyen fekete szeme senki másnak nincs. A haja is ugyanolyan csapzott, most már ugyan inkább szürkés, de a hullámok ugyanúgy lógnak a homlokába. Hány éve is? Közben a férfi beszélni kezdett hozzá. Kicsit szlovákosan, de bolgár nyelven. Editnek nagyon kellett figyelnie, hogy megértse a szavait.

– Hajós vagyok. Párkányból délre szállítok egy teherhajón. Most meg Prágába rendeltek, de magam sem tudom, miért. Talán Csehországból kell lehozni valamilyen hajót. Volt már ilyen. – Edit csak nézte a férfit, nézte. Igen, ő az, mindenképpen.

– Ti Ászen, da? – szakította félbe a szóáradatot.

– Da, ja Ászen – felelt a férfi zavart mosollyal.

– Kamcsija – dadogta a nő.

– Da, Kamcsija. De honnan tudod, hogy erről a vidékről származom?

– Nem emlékszel, ezerkilencszázhetvennégy nyarán…

Edit? Hát persze, te vagy az, Edit!

Egyikük sem tudta leplezni a meglepetést. Ennyi év után.

– Negyvenöt éve – oldotta meg a matematikai feladványt Ászen.

Akkor hát ő is emlékszik. De most mit mondjak – tépelődött Edit. A férfinak is elállt a szava. Ő sem tudta, mivel folytassa. Csak mosolygott minduntalan, ha a nőre nézett.  Hetvennégyben, az iskolaév utolsó napján, Edit édesapja két tengerparti beutalóval jött haza a munkahelyéről. Azt mondta, az autóbusz-vállalat minden nyáron helyet bérel valahol a bolgár tengerparton, egy kempingben. Néhány ember már június közepén leutazott, elrendezték a nyitraiak táborhelyét. Edit és nővére egyelőre felfogni sem bírták, hogy tengerparti nyaralásra mehetnek. Ők eddig csak az év végi iskolai egynapos kirándulásokon vettek részt, a család sohasem szokott nyaralni, még a Balatonnál sem voltak soha. Édesanyjuk előadta gyors kérdéseit: Mennyibe kerül az a két beutaló? Kiderült, semennyibe. A vállalat az első turnusban a végzős autószerelőket utaztatja jutalomképpen, hogy leszerződtek valamelyik részlegre. Kezdetben a járművek karbantartásában fognak segédkezni, kalauzok és kocsikísérők lesznek, hiszen jobbára tizenhét-tizennyolc éves sihederek.

elofizetes_uj_no_0.png

– Ilyen legénykékkel legyen két hétig összezárva a két lányunk? – csapta össze a kezét az édesanya. De ez az aggálya is megoldódni látszott, amikor az apa elmondta, hogy három tanító és azok feleségei lesznek a felügyelők, meg az ő lányait különben sem kell félteni, tudnak vigyázni magukra. De egy gond mégis van: holnap reggel hatkor indul az autóbusz Nyitráról, tehát már csak néhány óra van a csomagolásra, és még valami útravalót, sőt konzerveket is kell venni, mert a kosztot mindenki maga biztosítja.

– Na, azt már nem! – robbant ki az anya. A másnapi indulás dúlta fel. Most van a kötözés ideje, utána újra be kell kapálni a szőlőt, ribizlibefőzés, aztán mindjárt beérik a barack is… Az édesapa megmagyarázta neki, ha nem használnák ki ezt a kedvező kínálatot, akkor ők lennének a világon a legostobábbak. 

Így történt, hogy a tizennyolc éves, érettségiző évfolyam előtt álló Vera és a tizenhat éves, szeptembertől majdan másodikos gimnazista Edit – bár még mindig nem fogták fel egészen – másnap kora reggel a Bulgáriába induló autóbusz előtt ácsorogtak. A legalább harminc fiatal srác a nyakát nyújtogatta, lopva figyelte a két szem lányt a csoportban. Néhány fiatal házaspár is volt velük, akik a végzős tanoncok alacsony létszáma okán kapták a lehetőséget az utazásra. A lányok csendben voltak, egy kicsit betolakodóknak érezték magukat a társaság gyűrűjében. 

Két nap és egy éjszaka tartott az út. Végre megérkeztek Bulgária keleti részére, a Kamcsija területre. Amikor meglátták a tengert, kapkodniuk kellett a levegőt. A Fekete-tenger! A sátrak csuda jól felszerelt kéglik voltak. „T” alakú emelt padlózat, a T két szárnyán két hálószoba, középen a kiskonyha és a T alsó szárán egy hatalmas belépőhelyiség, amelyet teraszként is lehetett használni, ha az oldalait feltekerték. A konyhában kétégős gáztűzhely, az előszobában négy nyugágy, négy kempingszék és egy kisasztal.

Mivel a létszám szerint úgy jött ki, nem kaptak szomszédot, ketten uralták a négyszemélyes sátrat. Ezért külön hálóban is alhattak volna, de Vera erről hallani sem akart.

– Még mit nem, hogy majd éjjel odahozz valakit!

Editet bántotta, hogy nővére ezt mondja róla. Róla, aki még nem is csókolózott fiúval. Csak a barátnőjétől hallotta, de igazából el sem tudja képzelni, milyen lehet az igazi csók. Annyit tud: hagynod kell, hogy a fiú a nyelvével a tiédhez érjen, hogy megtáncoltassa a te nyelvedet. De nehogy ellenkezz, nehogy összeszorítsd a fogaidat, mert akkor tudni fogja, hogy valami kis falusi liba vagy. Az első napok csodálatosak voltak. A puha homok, a kellemesen meleg sós víz, a társaság… A strandon kézilabda- és focipályák voltak, akár egész nap mozoghatott az ember: hol a vízben, hol a parton. Edit ezt tette. És nem tudott betelni a szabadsággal.

Közben kiderült, hogy a vállalat szakszervezete kosztot is biztosított a nyaralók számára, étkezési jegyek formájában. Reggelijegy, ebédjegy, vacsorajegy, mind-mind tizenkét leva értékben. Tizenhat napra! Ezekkel lehetett fizetni a pincéreknél. Sőt be is váltották a jegyeket levára. Igaz, jócskán levették róla a sápot, de így is hatalmas vagyonra lehetett szert tenni. Vera és Edit csak kevéske költőpénzt kaptak otthonról, nekik különösen jól jött ez a váratlan ajándék. Ennyit egész nyáron nem kerestek meg a szövetkezetben. Vettek is mindjárt egy-egy új fürdőruhát, divatos szandált, nyári ruhát, sok-sok ajándékot az egész családnak, a legtöbbet édesanyjuknak. 

Elérkezett a szombat este, a negyedik itt töltött napjuk. A csajok úgy döntöttek – hisz volt miből –, vendéglőben vacsoráznak. Mindenütt teltház volt. Sehol sem találtak üres asztalt, ezért egy német házaspárhoz csatlakoztak. Megrendelték a vacsorát, eközben a németek fizettek, és már távoztak is. De a székük nem maradt sokáig üresen. Két szemrevaló ifjonc csapott le rájuk, persze udvariasan megkérdezték – bolgárul –, szabad-e a hely. Edit megörült az asztaltársaknak. Különösen a mellé ülő fiatalembert találta rokonszenvesnek. Minduntalan, ha egymásra néztek, akaratlanul is fülig húzódott a szája. Az ifjú még mosolygósabb volt. 

– Ja Ászen – mutatkozott be – a éto Szasa – mutatott a barátjára.

retro-nyari-novella-1.jpg

– Ja Edit a éta moja szisztra, Vera – vette át a szót Edit, és szeretett volna a fiúkkal kezet fogni, hiszen tanulta az iskolában, hogy a nőknek illik először a kezüket nyújtaniuk. Eddig még nem tudatosította, hogy ő már nő lenne, legfeljebb lánynak tartotta magát. És olyan félénk volt. Még sohasem nyújtott kezet férfinak. Vagy fiúnak. 

– Kellett neked vigyorogni rájuk! Most hogyan rázzuk le őket? – hangzott az észhez térítő szidalmazás. Edit nem válaszolt. Egyfolytában csevegett a két hazai sráccal, akik valami hajósiskoláról, szünidőről, hétvégi pihenőről, a kemping gondnokánál, vagyis a nagybácsijuknál való elszállásolásról beszéltek félig oroszul, félig bolgárul. 

– Eljönnétek velünk vacsora után táncolni?

– Hogyne, szívesen – vágta rá Edit, aki oroszból nagyon jó volt az iskolában, még szavalóversenyekre is járt, így most ennek nagy hasznát vette. 

Edit a két fiú kíséretében ment a közeli diszkóba, Vera nem tartott velük. Ászen kézen fogta a lányt, úgy vezette a táncparkettre. Akkor még kevesen táncoltak. A hatalmas ponyva alatt fények cikáztak – ilyet se látott még életében. És ez a zene: Sugar Baby Love! Szinte elolvadtak tőle. Csak jóval később tudta meg, hogy ez a The Rubettes együttes világslágere. Az este folyamán talán minden harmadik számként ezt a dalt tette fel a lemezlovas, és mindenki őrjöngött. Szombaton éjfélig tartott nyitva a diszkó, más napokon csak tízig.

Éjfélkor szétszéledt a társaság. Ászen elkísérte Editet a sátráig. Edit úgy gondolta, most jött el az idő arra az igazi, heves csókolózásra. De csak egy puszit kapott az arcára, amit hirtelenjében viszonozni sem tudott.

– Holnap újra eljövök, itt leszek úgy tíz óra tájban.

– De melyik részén, hiszen ez legalább fél kilométer hosszú.

– Megtalállak – szólt Ászen sokat sejtetőn. 

Másnap Edit ébredt hamarabb, elkészítette a reggelit, és várta, hogy végre a nővére is kimásszon a sátorból. Tíznél tovább nem bírt várni. Kiment a tengerhez, s lám, Ászen már ott ácsorgott a parton, egyre a sátrak felé kémlelgetve. 

– Gyere, ússzunk egy nagyot – mondta a szia után. Mert azt már tudta Edittől, hogy a magyar fiatalok így üdvözlik egymást.

– Szia, menjünk – válaszolta Edit. Kicsit hiányolta legalább azt az egy esti puszit, de úgy látszik, a bolgároknál nem szokás eltúlozni az ilyesmit.

A nyitrai fiúk kezdetben rossz néven vették, hogy a két szem lány közül az egyik egy idegennel szórakozik. De Ászen velük is hamar megbarátkozott, és beállt a focizók közé is. Este megint diszkóztak. De vasárnap lévén, csak tízig koptathatták a parkettet. Tízkor villanyoltás, zárás. Akkoriban még ez volt a rend.

– Ha van kedved, sétálhatnánk egyet itt a közeli erdőben – javasolta Ászen

Edit nem ellenkezett. Megtudta, hogy a rezervátum flóráját a világ leghíresebb botanikusai is számon tartják, felkeresik és kutatják. Ez is érdekes felfedezés volt. Hát még az a mozdulat, amellyel Ászen átölelte a derekát, és gyengéden magához vonta! A széles ösvényen szorosan egymásba fonódtak. Egyszerre álltak meg, valami belső vezényszóra, és csókolózni kezdtek. Ez most már heves csókolózás volt. Ászen időnként beleszuszogott Edit fülébe, s ettől Edit megijedt: talán rosszul van? De nem, minden megy tovább. Most a melléhez nyúl. Jaj, istenem, én mit csináljak? Ászen nyaka köré fonja a kezét, erre a mozdulatra a fiút igazi férfiúi vágyak veszik hatalmába. Magához szorítja Editet, ő pedig megrémül, amikor megérzi hasa tájékán a férfiasságát. Azonnal kitépte magát az ölelésből, és futásnak eredt. A kemping bejáratáig meg sem állt.

retro-nyari-novella-2.jpg

Edit nem tudta, mi is ez, amit átélt. Jó volt, kellemes és izgató, de félelmetes is. Nem tudta, mit gondol most róla Ászen, azt sem tudta, eljön-e újra a következő hétvégén, ahogy azelőtt megígérte. Ászen már péntek este megjött az új motorján, amelyet tizennyolcadik születésnapjára kapott. Másnapra meghívta Editet Várnába, s bár Edit elmondta, hogy jártak már ott, a fiú csak győzködte:

– Egy nap alatt keveset láthattál. És megállunk egy fürdésre az Arany Homokon is, sőt a Kamcsija folyó torkolatát is megnézhetjük, itt van nem messze, az is a rezervátum része. Holnap pedig sorra vehetjük a déli oldalt: elmehetünk Neszebarba, megmártózhatunk a Napos Part strandján, s ha belefér, akár Burgaszba is lemotorozhatunk.

Végül aztán felejthetetlen két napot töltöttek együtt. Edit rózsaolajat és egy kendőt kapott Ászentől ajándékba, ő pedig egy kézi készítésű irattárcát vett neki emlékül. De a Várna főterén látott hagyományos bolgár lakodalom is felejthetetlen élménynek és évekre szóló emléknek számított. Címet cseréltek, később fényképet is küldtek egymásnak, de a levelezés lassan megszakadt… Párkányt elhagyva a vonat kitartóan zakatolt, az eddig bőbeszédű Ászen elcsendesedett. Csak mosolygott egyfolytában Editre, és ennyit mondott:

– Nye právda. Nye právda.

Edit sem találta a szavakat. Most mondja el neki, hogy még mindig megvan az a rózsaolaj, meg a kendő is? Vagy kérdezze ki, nős-e, van-e családja?

– Emlékszel? Sugar Baby Love! – törte meg a csendet Ászen.

Editnek majdnem megszakadt a szíve. Hát hogyne emlékezne! De hogy lehet, hogy ők ketten ennyi év után találkoztak? Miféle játéka ez a sorsnak? És miért nem kérdez: mi lett velem, hogy alakult az életem? Én legalább annyit tudok róla, hogy Párkányból dél felé és vissza hajózgatással tengeti az életét. 

– Annyi mindent tudnék kérdezni! – mondta nemsokára Ászen, mintha Edit gondolataiban olvasott volna. – Annyi mindent…

De semmit sem kérdezett. A vonat Újvárba ért. Az üres ülések mind megteltek, és a folyosón is tülekedtek az emberek. Sőt egy srác kénytelen volt benyomulni a kupéjukba. Pontosan közéjük állt, ahogy ott ücsörögtek egymással szemben a sok fel nem tett kérdésükkel. Ászen néha kihajolt a fiú mögül, és egy új mosolyt küldött Editnek. Csupán ennyi történt Pozsonyig. Akkor a tömeg nagy része a kocsi kijárata felé igyekezett, leszálláshoz készülődött. Ászen kérés nélkül emelte le Edit bőröndjét a csomagtartóról. Csak álltak egymással szemben, egy szót sem szóltak. Amikor a fülke kiürült, Edit a kezét nyújtotta felé – határozott mozdulattal. Ászen viszonozta a kézfogást.

– Dovizsdanye – mondta enyhén fátyolos hangon.

– Dovizsdanye? – kérdezett vissza Edit.

– Akkor hát: szia – helyesbített a férfi derűsen. Kicsit megszorította a nő kezét, és gyengéden arcon csókolta.

– Szia – felelte Edit, már ő is mosolyogva. 

Fiala Ilona

Cookies