Ők azok, akik rendszerint nyáron, a szünetben is dolgoznak, hiszen ilyenkor kezdik meg a következő színházi évad bérleteinek árusítását. Ők találkoznak a közönséggel. Sokan azt hiszik, és bizony szóvá is teszik, hogy ők rendelik meg, milyen színdarabot játsszanak a színházban, ami félreértés. A szervezés munkájáról Fabó Máriával, a színház marketingvezetőjével beszélgettem.

– Mindenki azt hiszi, a szervezés annyiból áll, hogy beosztjuk az előadásokat, vagy meghívjuk a vendégelőadásokat. A szervezők feladata, hogy elérjék a bérleteseket, az óvodákat, iskolákat, gondoskodjanak a reklámról. A kiutazó titkár a művelődési házakkal való együttműködést koordinálja – árulja el Marika.

a-szervezes-kezdo.jpg
A képen: Horváth Linda, Fabó Mária, Bartha Zoltán, Forgács Attila, Ozgyin Erika.

Mi a dolga a marketingrészlegnek?

– A bérlethirdetéstől minden: a sajtókapcsolat, a honlapunk, a plakátok, a Kulisszák című színházi újság gondozása. De a kinti rendezvények, sőt még a bemutató utáni fogadás menedzselése is a marketinghez tartozik. A Kulisszák összeállításán elsősorban a Varga Emese dramaturg és Balázsy László lektor dolgozik, a színészek és rendezők egyeztetése, valamint a szervezési osztállyal való kapcsolattartás Miklós László művészeti titkár feladata. Sok a nehézség. Van, hogy a meghirdetett darab kiegyeztetett rendezője nem tud eljönni. Ilyenkor „esik“ a bérlethirdetés, s kártyavár gyanánt összeomlik minden. Kézenfekvő megoldás, hogy ha egy előadás kiesik, akkor hívunk helyette másikat. A másik rendezőnek viszont az időpont nem felel meg. Ilyenkor a többi rendezővel, a színészekkel újra egyeztetni kell, ami az igazgatónk, Tóth Tibor és a művészeti titkár feladata.

Az előző évadban az Őrült nők ketrece hiúsult meg. Szerencsére egy szerethető és sikeres előadás, A dzsungel könyve született meg helyette. Ám a bérlethirdetéssel kicsit késtek...

– Az új évad bérlethirdetése már májusban elkészült, de a végén minden tervünk dugába dőlt, mert az előadás esett

Aztán sok-sok egyeztetés után megszületett az új, a végleges változat, s augusztusban kezdtük a bérletek forgalmazását.

Milyen előadásokra számíthatunk az új évadban?

– Nagyon nehéz feladata van a színházunknak, hogy a nézők igényeit kielégítse. Egyrészt a kritika mindig „nyüstöli“, hogy a kommersz felé hajlik, ám a művészi előadásokra kevesen kíváncsiak. A sikerdarabok nélkül nem működhet színház. Tehát vékony jégen táncolunk: a kommersz mellett a komoly daraboknak is teret kell adni. Ősszel a Kassai Thália Színház vendégjátékával kezdünk, stílusosan A kassai polgárokkal, Beke Sándor rendezésében. Ezután egy szórakoztatónak ígérkező, finn zenés vígjáték következik, a Börtönkarrier, majd a Tisztújításban egyfajta politikai karikatúrával találkozhatnak a nézők. Arthur Miller drámája, Az ügynök halála is látható lesz, és végül egy bohózat kerül színre, Veszett fejsze címmel. A stúdió-előadások is rendkívül érdekesnek ígérkeznek: a sokatmondó című, Egy csemegepultos naplója, majd a Don Quijote után Haumann Péter jön Szókratész védőbeszédével, végül a Soproni Petőfi Színház vendégjátékát láthatják, Az őszi szonátát. Továbbra is működik a Vasmacska filmklub, Szabó Gábornak köszönhetően. Minden bemutatóhoz tematikus kiállítást tervezünk.

Milyen feladatokkal indul az évad a szervezésen?

– A régi bérletesek hűségesek, már fogynak a bérletek. Most a szórólapozás, a plakátragasztás következik, és telefonon felhívjuk a bérleteseket. Három szervező (Ozgyin Erika, Horváth Linda és Forgács Attila) munkáját koordinálom. A jegypénztár is – Bartha Zolival, aki igazi színházi ember – szorosan a szervezéshez tartozik.

elofizetes_uj_no.png

Ozgyin Erika, a felnőttelőadások szervezője: – Egyik végzettségem művelődésszervező. A munkám a szakmám és az egyik hobbim is. Szeretem, mikor a nézőkkel eszmét cserélhetek az előadás után. Tervben van a délutáni előadások bevezetése: gyereksarok várná a csemetéket, amíg a szülők nézik az előadást.

Horváth Linda, a gyermek- és meseelőadások felelőse: – Engem is feltöltenek a gyermekprogramok! Első helyen áll a szívemben a gyermeknapi rajzverseny. Nyolctagú zsűri értékelte ki a rajzokat, majd meghívtuk az iskolákat, óvodákat egy díszelőadásra, és egy nagy vetítővászonra kivetítettük a díjazott rajzokat. A nyertesek ajándékot kaptak, végül volt egy kis show, több száz lufival. Az új évadban szeretnénk ezt megismételni.

Forgács Attila kiutazási menedzser: – Én vagyok az egyetlen férfi, ezért rám maradt a plakátozás. Széllel, esővel, nappal dacolva ragasztom a plakátokat. Járom a járást, és másnap már látom, hogy le vannak ragasztva a plakátjaink.

A leragasztható felület korlátozott, és farkastörvények uralkodnak! Fő feladatom egyébként a kiutazások megszervezése.

Bartha Zoltán jegypénztáros: – A pénztárban én árusítom a jegyeket, bérleteket, és egyéb adminisztrációs munkát is végzek. Évente nagyjából 40 000 művelődési utalványt veszek át az iskoláktól, rengeteget telefonálok, levelezek. Sokszor vagyok időszűkében -- otthon aztán muzsikálással vezetem le a feszültséget.

Fabó Mária marketingvezető: – A színházi teendőim után vár a tanyám és a kertem, olvasok, színházba járok, zenét hallgatok, vagy éppen szappant készítek. Imádok fizikailag dolgozni, a lakásfestéstől a bútorrenoválásig minden jöhet. Mivel sokat dolgozom az agyammal, jólesik megdolgoztatni a testemet is.

Siposs Ildikó
Kapcsolódó írásunk 
Cookies