Az utóbbi években számos alapítvány, majd polgári társulás alakult, melyekből azonban a szembejövő akadályok, főként az anyagiak beteremtéséért vívott szüntelen harc miatt fokozatosan kihunyt a kezdeti lelkesedés. Ritka az olyan civilszervezet, mely a nehézségekből és a befektetett energiából tőkét kovácsolt. A rimaszombati Fundament Polgári Társulás már működésének 16. évébe lépett.

– 1997-ben alapítványból alakultunk polgári társulássá – kezd a szervezet történetének ismertetésébe annak programvezetője, Hajdú István. – Célnak a gömöri régió fejlesztését, a vidék és a közösség fejlesztését lőttük be. A befektetések, a tőke, a helyi erőforrások hiánya azonban nemcsak gömöri sajátosság, hanem érinti egész Dél-Szlovákiát. Épp ezért, mondhatni, kinőttük magunkat: ma már nemcsak a szomszédos régiókkal, hanem a határon átnyúló programok keretében a határon túli régiókkal is együtt dolgozunk.

szilard-alapokkal-a-gomorert-kezdo.jpg

– Szlovákia Európai Unióba való belépésével új lehetőségek nyíltak a civilek számára. Ezeket a társulás időben felismerte, és felkészült rájuk. Ennek köszönhetően a pályázati rendszerekben korán jártasságot szereztünk, és ezeket a tapasztalatokat tanácsadóként adjuk tovább. 2006-tól európai információs központ is működik a szervezet keretein belül. Támogatóink között van az Amerikai Fejlesztési Ügynökség, a Norvég Alap, de pályázatainkkal az EU-s strukturális alapoknál is sikeresek voltunk.

– Határon átnyúló pályázatokat említett. Milyen formában valósul meg az együttműködés?

– Felmérések igazolják, hogy a határ menti régiók küszködnek a legtöbb problémával, mivel ezekről a területekről nemcsak a gazdasági, de a tudástőke is hiányzik. Mi az intézmények szintjén dolgozunk együtt. Az egri civilekkel például már tízedik éve. Egy közös projekt keretén belül megvalósult a Heves, valamint a Besztercebánya megyei civilszervezetek adatbázisba rendezése. Ezek az információk szabadon hozzáférhetőek a szervezetek és pályázatok webes felületein.

Ezáltal a hasonló szervezetek könnyen megtalálhatják egymást. Ennek és a partnerszervezetek közvetítő tevékenységének köszönhetően sikeresen működő hálózatok jöttek létre a határ két oldalán. 

– A társulás működése több területre is kiterjed. A civil szférában betöltött szervezői tevékenység mellett kulturális és ismeretterjesztő feladatot is ellát.

– A vállalkozói szférával karöltve, kísérleti jelleggel elindítottuk a gomorilap.sk regionális közösségi hírportált, mely a gömöri régió napi aktualitásaival szolgál Fülektől Rozsnyóig. Kitüntetett figyelmet szentelünk a peremmagyarsági létbe kényszerült gömöri magyarságnak és az információhiányban szenvedő, elzárt közösségeknek. A portál egy évvel az indulása után a régió legolvasottabb magyar nyelvű híroldala lett! Híreit már az országos médiák is követik, és hivatkoznak annak tartalmára. Külön pozitívum, hogy a tartalom szerkesztéséből az olvasóközönség is kiveszi a részét. 

hirlevel_web_banner_2.jpg

– A leszakadt régiók jellemzője a fiatalok elvándorlása: megélhetést keresve jobb esetben a fővárosba, rosszabb esetben külföldre mennek munka után. Van a társulásnak olyan programja, mely a fiatalokat karolja fel?

– Egyre nagyobb figyelmet szentelünk a fiatal generációnak: keressük az utánpótlást, akiknek átadhatjuk tapasztalatainkat. Azokat keressük, akik együtt tudnak gondolkodni velünk, de képesek meglépni azt, amit mi már nem. Még mindig vannak olyanok, akikre számítani lehet. Bekapcsolódtunk az Európai Önkéntes Szolgálat (EVS) elnevezésű programba. Ez lehetővé teszi a fiatalok számára, hogy legfeljebb 12 hónapon át külföldön önkéntes tevékenységet folytassanak. Elősegíti az ismerkedést, a fiatalok közötti szolidaritás erősítését, illetve igazi „tanulószolgálatnak” számít. Az önkéntesek – amellett, hogy a helyi közösség számára hasznos tevékenységet folytatnak – új készségeket és nyelvet tanulhatnak, és más kultúrákat fedezhetnek fel. Az önkéntes program számos területet felölel: kultúra, sport, szociális munka, a kulturális örökség megóvása, a művészetek, a polgári védelem, a környezetvédelem. Filozófiánk nagyon egyszerű: menj el, nézz körül, tanulj nyelvet, majd gyere vissza a szülőföldedre, és hasznosítsd itt, amit megtanultál. Míg a fővárosban csak egy vagy a sok jelentkező közül (mert a megpályázott állásra még legalább tíz alkalmas jelentkező van), addig itthon te vagy a legjobb, s ezért nagyobb megbecsülésben lesz részed!

L. Horváth Katalin
Cookies