Egy hamarosan nyugdíjba vonuló pedagógus írt nekünk, aki azt mondja: a mai gyerekek már máshogy állnak az iskolához, ő pedig elfáradt a rohanó világ változásaitól.
„Az én igazgatónőm” – kanyarintom fel reflexszerűen a lap tetejére. Aztán eszembe jut: talán mégsem lenne ildomos őt „kisajátítanom”. Véghné B. Zsuzsannával beszélgettünk.
Hol vannak elrejtve az iskolák valódi problémái, mi segíti, és mi nehezíti a tanárok munkáját? – ezekre a kérdésekre kerestem a választ egy pszichológus és egy pedagógus segítségével.
Az utolsó cseppet sok csepp előzi meg! A bullying, zaklatás, szekálás – ahogy a fekete pedagógia is – nehezen behatárolható fogalmak. Hisz valaki érzékenyebb, míg másról minden lepattan.
A görögök sokáig csak az isteneiket formázták meg, nem élő embereket. Erről és még sok érdekességről hallhatnak a diákok, ha egy rendhagyó tanóra keretében – különben ezt hívják múzeumpedagógiának! – ellátogatnak a dél-komáromi Csillagerődbe.
Az elmúlt huszonöt év alatt 40 százalékkal csökkent a magyar iskolába járó diákok száma. A magyar iskoláról s a benne világító lámpásról, a magyar tanítóról beszélgetünk a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnökével, Fekete Irénnel.
Minden gyermek életében van egy olyan pedagógus, akire felnéz. Akiről otthon csak ennyit mond: „Ha nagy leszek, olyan szeretnék lenni, mint a tanító néni!” Aztán telnek-múlnak az évek, a gyerekek felnőnek – ám valami nem változik. A szeretet és a hála megmarad.
"Egy pillanatnyi igazság megszépítheti, és meg is fogja szépíteni a világot. Egy pillanatnyi béke megmentheti, és meg is fogja menteni a világot. Egy pillanatnyi szeretet tökéletessé teheti, és tökéletessé is fogja tenni a világot."