Kizárólag hét közben vásároljon, tanulja meg az 5-ös faktor szabályát, és tartsa szemmel a malacperselyt. Tippek, hogyan ne folyjon ki a pénz a keze közül.

Egy fillér se menjen veszendőbe! Találunk egy új receptet, és lelkesen azonnal ki akarjuk próbálni. Megvesszük a hozzávalókat, azután otthon a sok tennivaló láttán elfeledkezünk róluk. (Vacsorára jó lesz a melegszendvics.) Így havonta húsz eurót is kidobunk. Takarékosság végett gyakrabban tartsunk leltárt a hűtőszekrényben, és használjuk fel azokat a nyersanyagokat, amelyeket ott találunk. A vásárolt alapanyagokat tartsuk átlátszó műanyag dobozokban, hogy lássuk, mi mindenünk van.

a-teli-buksza-fortelyai-kezdo.jpg

Bazár a barátnőknek

Nyugaton már bevett szokás, hogy a nők összehívják a barátnőinket, és a megunt vagy nem használt ruhadarabjaikat közprédává teszik. Mindenki viheti, ami megtetszik neki. Következő alkalommal a másik barátnő rendez ruhabörzét, és ez így megy körbe-körbe. Tartanak online ruhabörzét is, csak figyelni kell a megfelelő oldalakat.

Mosás, mosogatás

A mosogatógépet a szokásos 60 fok helyett állítsuk 50-re, így az energia akár 30 százalékát is megtakaríthatjuk. Mosásnál is ajánlatos a rövidebb programokat használni és 40 fokon mosni. Inkább vásároljunk jobb minőségű mosóporokat, amelyekből kevesebb is elég a tiszta mosáshoz. A ruha nem veszi észre a programváltást, a pénztárcánk viszont nagyon is!

Az apró is pénz 

Általában sok aprópénz hever a pénztárcán kívül: a retikül alján, a kabátzsebben, a rekamié párnája alatt, az autó kesztyűtartójában. Emlékszünk még, hogy gyerekkorunkban a leglehetetlenebb helyeken is felkutattuk a filléreket? Milyen gyorsan megtelt a malacpersely! Akár ötven euró is rejtőzhet benne. Tegyünk fogadalmat, hogy csak akkor szedjük ki belőle a pénzt, amikor tele lesz. Nem kell félni a sok érmétől, két-három adagban minden üzletben boldogan beváltják, főleg hétvégeken, amikor mindenki nagy pénzzel fizet.

Olcsóbb energia: a LED égők négywattosak, de ugyanolyan fényesen világítanak, mint egy hagyományos 40-es villanykörte. Egyetlen fényforrással évente több tucat eurót megspórolhatunk.

Az 5-ös faktor 

Fizetéskor vonjuk le a kapott összegből az állandó fizetnivalókat: a lakbért, a hitelt, a telefont, a biztosításokat, a tandíjat… A maradékot osszuk el ötfelé. Egy részt tegyünk be a bankba, a többit elkölthetjük. Az 5-ös faktor rendkívül ügyes takarékossági mód.

A garázs is pénzt hoz 

Adjunk bérbe mindent, amit nélkülözni tudunk, pl. a garázst vagy a pincét. Minden hónapban nem kevés euró folyhat be ebből.

Értékesítés 

Mibe érdemes befektetni? Egyértelmű, hogy aktívumokba, azaz ingatlanba, ami az évek folyamán sem veszít az értékéből. Ilyesmi lehet értékpapír, művészi alkotás is – attól függ, mi áll közelebb a szívünkhöz. A személyautó (hacsak nem múzeumi darabot vásárolunk) és a csúcsminőségű mobiltelefon – kidobott pénz az ablakon.

Akarom vagy szükségem van rá 

Tegyen próbát, és egy héten keresztül írjon fel mindent, amire pénzt adott ki. Azután szépen számolja össze, mi tartozik abba a kategóriába, hogy „megtetszett”, és mi abba, hogy „szükségem volt rá”. A következő vásárlásnál legalább 10 százalékkal csökkentse az első oszlopba tartozó dolgok számát. Csodálkozni fog, hogy hosszú távon milyen sok pénzt megtakarít.

elofizetes_uj_no_0.png

Fektesse a pénzét aranyba 

A közgazdászok szerint ez igen jó befektetés. Aranyat a válság vége felé érdemes vásárolni. Jelenleg az arany rettentő drága, de egyszer ennek a válságnak is vége lesz, és csökkenni fog az arany ára. Az aranyat a kereskedők védekezésnek használják az infláció ellen, csakhogy rosszkor ajánlották. Most már fokozatosan csökken az arany ára, 2012-höz képest már csak 1556 dollár unciánként (a korábbi 1800-zal szemben).

Mi a helyzet a bankkártyákkal? 

Hitelkártyával fizetni (szemben a bankszámlához tartozó bankkártyával) előnyös, de ne feledjük, hogy hitelt veszünk fel vele. A bankok kecsegtető engedményeket kínálnak, de ezeket igénybe venni csak akkor előnyös számunkra, ha a hitelt idejében, azaz a kamatmentes időszakban fizetjük vissza (kb. ötven napon belül, de ez bankonként változik). Ellenkező esetben drágán vásároltunk.

Szezonális kiárusítás 

Fürdőruhát szeptemberben, sítalpat februárban vásároljon, amikor véget ér a szezon. Az iparosmunkák is olcsóbbak lesznek, ha akkor rendeli meg, amikor a mesterek szezonja már véget ért: a fűtőtestek cseréjét nyáron, a kőművesmunkákat télen.

Költségvetés és öröm 

Havonta egyszer ellenőrizze a bankszámláján a bevételeit és a kiadásait. A pénzügyi tanácsadók melegen ajánlják, hogy a kiadott tételeken gondolkozzunk el. Nagy örömet jelentett az a valami, amire kiadtuk a pénzt? Ha nem, legközelebb ne szánjunk rá pénzt. Lehet, hogy egy hajókirándulás a Dunán nagyobb élmény lesz, mint az új televízió.

Érdemes könyvtárba járni. Manapság a könyvek ijesztően drágák, egy átlagos könyv ára 10-20 euró között mozog. A könyvtári tagdíj messze nem ennyi, és évente több tucat könyvet is kikölcsönözhetünk.

Az árleszállítás ingyen vásárlás 

Nem kell megvenni minden leszállított árut, de ha a szupermarketekben józan paraszti ésszel vásárolunk árleszállításkor, valóban sokat megspórolhatunk. Ruhaféléket és kiegészítőket igen jó áron kaphatunk, ha kivárjuk az árengedményeket. Cipőt és táskákat is olcsón beszerezhetünk.

Csekkek, számlák 

A befizetett csekkek szelvényeit, a vásárolt áruk számláit – ha meghaladják a 20 eurót – gondosan őrizzük meg. Kár lenne kidobni egy 70 eurós cipőt csak azért, mert nem tettük el a pénztári blokkot.

A minőségért ne sajnálja a pénzt 

A drága dolgok sokszor csak az első pillanatban tűnnek drágának. Egy minőségi bőrtáska harminc-ötven euróval drágább, mint az olcsóbb bőrutánzat, de évekig mutatós táska marad. Az első osztályú sajtok, bonbonok, füstöltáruk íze annyira jellegzetes és finom, hogy az élvezetért nem kell kilószámra fogyasztani azokat.

Kopasz E.

Kapcsolódó írásunk 
Cookies