Mire jó a Kriston-módszer? Ha valakinek erős menstruációs görcsei vannak, ha székrekedés kínozza, ha gyakran felfázik, elcsöppen a vizelete, akkor csodás dolog az, hogy tenni tud magáért: erőssé tornáztatja a záróizmait, illetve élénkíti hasi szerveinek vérkeringését.

A intimtorna bármilyen életkorban elsajátítható. A gyerekeket 3,5 éves kortól tanítják, felső korhatár pedig nincs.  

tornaztatni-a-gyonyor-izmait-kezdo.jpg

Fura érzés nyáron! Komfortérzet a bikiniben

Sokunkkal előfordult már, hogy fürdőzéskor, úszás közben víz került a hüvelyünkbe, majd később érezhetően kicsordogált, illetve átnedvesítette az alsóneműnket. Ez a hüvely gyengülésére utal. A hüvely gyengülésére persze számos más jel is utalhat: altesti nehéz érzés, esetleg szeretkezéskor hanggal kísért levegő távozása a hüvelyből. A két láb között húzódó tenyérnyi izomterület edzettsége nagyon fontos. A hüvely a női szervezet egyik legfontosabb izma. Szüléskor például extrém mértékű tágulásnak van kitéve, hisz az izom átmérőjének tíz-tizenkétszeresére kell tágulnia. Erre az alakváltozásra testünkben egyetlen más izom sem képes!

Inkontinencia: a legtöbbször nőknél

Az inkontinencia megtartási képtelenséget jelent. Ez vonatkozhat a vizeletre és a székletre egyaránt. (Utóbbi a gyerekeknél.) Ennek okai lehetnek fizikaiak és érzelmiek is. A nyomással összekapcsolódó vizeletvesztés – köhögésnél, tüsszentésnél, nevetésnél, orrfújásnál, rázkódásnál – nagyobb arányban érinti a nőket, mint a férfiakat. A nők húgycsőterhelése ugyanis nagyobb. A nőknél a húgyhólyagtól a külvilágig vezető húgycső hossza 3–6 cm között van, tudatos izom viszont csak a húgycső alsó részén található. (Ez képes arra, hogy nagy izomtömeggel megtartsa a vizeletet.)

Néhány évvel ezelőtt egy amerikai kutatás során arra kérték a nőket, hogy rajzolják le a vaginájukat. A megkérdezettek több mint fele kifelejtette a csiklót. Még mindig akad olyan nő, aki a saját nemi szervét nem látta... Az ok sokszor a prüdéria.

A férfiak esetében viszont 20–25 cm-ről van szó. Anatómiailag tehát nagy az eltérés nő és férfi között. A méh nyálkahártyája minden hónapban fellazul menstruáció idején, s ez a húgycsőre is hatással van. A nők a felhelyezett tamponnal a húgycső vérkeringését még jobban korlátozzák, sőt a menstruációs kehely ennél is nagyobb nyomást jelent a húgycsőre. Ha a férfiaknál vizeletmegtartási nehézség lép fel, az általában valamilyen nagyobb sportteljesítményhez köthető, esetleg a prosztata gyulladásához vagy annak eltávolításához.

Kismamák baja – felkészülés

Fontos a várandósság során, hogy a kismama a szülésben részt vevő izmokat felkészítse a nagy tágulásra. Amikor az anyuka nehezen enged utat a szülésnél, a kitolás pedig kritikussá válik, a mamában bekapcsol a „képtelen vagyok teljesíteni” érzése. Ezeket a mintákat sok kisgyerek ismételgeti, vagyis az ürítés során átélhetik ugyanazt az állapotot, amit az édesanyjukkal a szülés során egyszer már átéltek. Ülnek a toaletten, és szenvednek: félnek attól, hogy kakiljanak. Ha egy gyereknek ezzel gondja van, akkor az egész ürítésmegtartás-rendszere felborul, mert nem egy jó testi élmény lesz a megkönnyebbülés, hanem összefonódik a félelem érzésével.

Nem jó a hordozás – Fontos a regenerálódás

Fokozott terhelést jelent, amikor az anyukák törekszenek a baba hordozására, de tudatosan még nem regenerálták a záróizmot. Ennek hatására a szervek süllyedésnek indulhatnak.

minden_reggel_ujno.sk.png

LÉLEKSIMOGATÓ BESZÉLGETÉS RÁSI DENISZA KRISTON INTIM TORNA TRÉNERREL

Kísérj el intimtornára! Hátha rajtad is segít! – így csalogatott el a barátnőm néhány évvel ezelőtt egy bemutatóra. Császárral szültem, nincs gátmetszésem, nem küszködök vizeletvesztéssel, de még a változókor küszöbén sem állok. Minek menjek akkor intimtornára? Ez olyan, mint a jóga? Egy sereg kérdés kavargott bennem. 

Anyukám vajon képben lesz, ha azt mondom neki: „Anyu, vigyáznál a kislányomra, míg elmegyek intimtornázni?” És képben volt! Ez volt a legmegdöbbentőbb. Bátorított, hogy vegyek részt a bemutatón. Oké. Elmegyek. Anyu másnap egy 17 oldalas ismertetőt nyomott a kezembe. Lapozgattam. Szó volt benne egyebek közt a méhsüllyedésről, aranyérről és a gyakorlatokról. Szerényen megkérdeztem: „De anyuka! Mióta foglalkozol te a belső dolgaiddal?” – „Mióta kivették a méhemet, aminek már lassan húsz éve lesz...” 

leleksimogato-bezselgetes-rasi-denisza-kriston-intimtorna-trenerrel-kezdo.jpg

Elmentem a bemutatóra. Most pedig egy Kriston Intim Torna trénerrel készítek interjút. Szégyenlős létemre nem volt egyszerű lefejteni a témáról a „ciki” réteget, de végül (nekem, a kérdezőnek!) sikerült megnyílni, és kendőzetlenül tudtunk beszélni altesti dolgainkról. Következik egy léleksimogató beszélgetés Rási Denisza Kriston Intim Torna trénerrel. Denisza Dobócán él, egy pici faluban a Rima mentében. Azért dolgozik, hogy a vidék női, asszonyai is megismerjék az intimtornát. Csak akkor lehetünk magabiztosak, ha belül és odalent is minden rendben van: hangsúlyozza mindjárt beszélgetésünk elején.

– A nőiséget egy hatalmas virágoskerthez hasonlítanám, ahol minden virág különleges – kezdi Denisza. – Amiképp kertünk virágait ápoljuk, úgy saját testünkről is fontos gondoskodni. Az, amit a tükörben látunk, megmutatja, kik vagyunk.

– Mindig is így gondolkodtál?

– Dehogy. Ám ahogy telik az idő, előbukkannak ilyen-olyan panaszok. Én pedig egyre kevésbé voltam megelégedve magammal. Anya vagyok, dolgozó nő, feleség, háziasszony, egyszerre több szerepben kellett helytállnom. Nyolc éven keresztül iskolai alkalmazott voltam, aztán a családi vállalkozásunk titkárnője. A folyamatos ülőmunka következtében jelentkeztek a gátizom gyengülésére utaló jelek. Óvatosan, keresztbe tett lábbal tüsszentettem, nehogy „baj történjen”. Gyakori felfázás, rendszertelen menstruáció és egyéb intim tünetek is jelentkeztek... Kerestem a megoldást. Reggeli rutinom része, hogy egy bögre kávé társaságában átlapozom a napi sajtót – és egyszer csak felfigyeltem egy interjúra. Egy nő írta meg a történetét, egy Kriston Intim Torna tréner, aki komoly süllyedéses tünetekből tornászta vissza szerveit, s így el tudta kerülni a műtétet. Igazat megvallva, nem voltam tudatos nő intim téren. Mint ahogy a többség, én sem foglalkoztam a gátizmaimmal. Az interjú olyan nagy hatással volt rám, hogy jelentkeztem a képzésre. S lassan rájöttem, hogy saját testünkért mi vagyunk a felelősek. Ahogy a fogmosás, ma már az intimtorna is a napi rutinom része. Mert a bugyival takart részek is a mieink!

Sokat jelenthet az érzelmek felszabadításában a torna. A Kriston Andrea nevével fémjelzett intimtornán olyan testrészt mozgatunk, amelyik addig alvó állapotban volt.

– Tudtad, mi vár majd rád? 

– Nem. A fiam születése előtt megvásároltam Kriston Andrea könyvét, de hamar elkerült az éjjeliszekrényről, és tizennyolc évig porosodott a könyvespolcon. Mikor jelentkeztek a szégyentünetek, akkor jutott eszembe, hogy van otthon erről egy könyvem.

Olvass tovább: Léleksimogató beszélgetés Rási Denisza Kriston Intim Torna trénerrel

–varga–
Kapcsolódó írásunk 
Cookies