„Tizenhat évesen nevetséges, vézna kislány voltam, csupa szempilla és csupa láb. Aztán az emberek hirtelen azt kezdték mondogatni, hogy csodálatos vagyok. Azt hittem megőrültek.”
2009-ben Twiggy hatvanadik születésnapján kiállítás nyílt a londoni National Portrait Galleryben. A tárlat tisztelgés volt a világ első igazi topmodellje – és minden idők egyik legismertebb angol nője előtt. A Beatleshez, a Rolling Stoneshoz és a Mini Cooperhez hasonlóan Twiggy is a brit stílust jelképezte, a hatvanas évek swingingjét. (Azt az időszakot, amikor London a (divat)világ közepe lett.)
Kék szemével az örökké dacosnak tűnő Twiggy mintegy tudtán kívül megtestesítette mindazt, ami történt: a fiatalság forradalmát és a popzenét. És ő volt az első igazán „csont és bőr” modell: mindössze 40 kg-ot nyomott; ezért kapta a Twiggy nevet, ami soványat jelent. (Sajnos, utána jöttek a mai anorexiás modellek: ő akkor kivétel volt, ma példakép.)
A női esztétika kánonját megváltoztató lány valódi neve Lesley Hornby volt. London munkásosztálybeliek lakta negyedében, Neasdenben született, egy ács és egy áruházi pénztáros lányaként.
A divattervező Mary Quant fedezte fel 1964-ben, amikor rájött, hogy Twiggy karcsú teste ideális a miniszoknya bemutatásához…
A Twiggy-legenda hivatalosan csak két évvel később kezdődött, a modell beszámolója szerint egy januári délutánon Mayfairben, egy felkapott fodrász szalonjában. A fotósnak néhány új képet kellett készítenie szalonposzterekhez.
A modellek közé bekerült az akkor 18 éves diáklány. „Izgalmas volt" – emlékszik vissza Twiggy, akinek hét, végtelennek tűnő órán át kellett tűrnie, hogy nyírják és fessék a haját. De megérte kivárni! Az eredmény egy rövid frizura lett, bal oldali választékkal , meleg mézszínű árnyalatban.
Twiggy, aki maga készítette sminkjét, jellegzetes szemének megalkotásakor először a szemhéját fedte be fehér púderrel, aztán következett a szemhéjfesték és a tus, végül három pár műszempillát ragasztott fel.
A sminkjét Twiggy maga készítette: szeplőit nem rejtette el, alsó szempilláját spirállal megnagyobbította, a felsőket pedig sűrű műszempillával dúsította. Úgy nézett ki, mint egy fiú az első napon az iskolában, vagyis aszexuális teremtmény benyomását keltette.
A portré amolyan kiáltvánnyá vált egy egész generáció, a modernisták számára, akik elvetettek minden régit. Az Egyesült Királyságot heteken belül elárasztották a Twiggy-klónok. Ebben szerepe volt a Daily Express újságírójának, aki, miután látta a fényképen, Twiggyt „a hatvanas évek arcá"-nak kiáltotta ki.
Twiggy British Vogue címlapján 1967-ben. Ekkor még csak egy éve dolgozott, de máris világszerte ikonná vált a tinédzserek számára. A Mattelnél pedig elkészült a Twiggy Barbie.
Ettől kezdve világszerte híres lett. Olyan magazinok akarták őt címlapjukra, mint a Vogue, a Newsweek és a Harpers Bazaar. Éretlen, fiús teste tökéletesen megfelelt Courrége, Cardin és Ungaro divatjának: a tiszta vonalaknak, a geometriai formáknak és persze a rövid szegélyeknek, amelyek az ő hosszú lábán olyan jól mutattak.
Manapság, amikor a kifutók legtöbb modellje kettes méretű, Twiggy már nem keltene feltűnést. A hatvanas években viszont szenzációszámba ment! Korábban (Audrey Hepburn kivételével) az olyan szép és érzéki filmcsillagok hódították meg az embereket, mint Marilyn Monroe és Sophia Loren. A modellek is telt idomúak voltak.
Twiggy mindent megváltoztatott. Az ő kicsi méretei váltak a szépség ismérveivé! A lányok szerte a világon rá akartak hasonlítani.
Ennek érdekében kimerítő diétába kezdtek – ami persze felhördülést váltott ki. Egy újságcikk például úgy jellemezte Twiggyt, hogy „egy éhező ember teste egy angyal arcával". A Mattel kihozott egy róla mintázott babát, jól fogytak a nevét viselő műszempillák és harisnyák, és volt saját ruhacsaládja is. Miközben a tinik átvették a stílusát – Twiggy már túltekintett a divaton.
Swinging London stílusú kiegészítő: óriási napszemüveg kétszínű kerettel.
Húszesztendősen a kifutón egyetlenegyszer sem mutatkozó modell átállt a filmezésre. Első szerepét Ken Russel nagy sikert arató musicaljében, a Twiggy, a sztárban (1971) játszotta, amiért rögtön két Golden Globe-díjat is nyert. A következő években színházakban és televíziós produkciókban is fellépett, sőt zenélt is, ami életen át tartó szenvedélye maradt (első kislemeze, a Beautiful Dreams 1966-ban jött ki).
Amikor megkérdezték, miért hagyta ott olyan hamar a divatipart, azt felelte, hogy „Az ember nem lehet egész életében ruhafogas!". Egyvalami azonban biztos: Twiggy nélkül Kate Moss és a többi vékony modell nem jutott volna a csúcsra.
Mini sárga ingruha, virágos nyakkendő és fehér papucscipő: az angol modell az 1966-os Twiggy Collection fotózásán.