Franciaországban 1988-tól használják az abortusztablettákat, és mára már 25 másik országban is engedélyezték használatukat. Nálunk, Szlovákiában is regisztrálták ezeket a szereket. A nőgyógyászok egy csoportja jobb megoldásnak tartja a műtéti terhességmegszakításnál.

Az abortusz egyetlen nő számára sem az az élmény, amit ne szeretne elkerülni. Bárki kerülhet az életben olyan helyzetbe, amikor – tőle független körülmények hatására – mégis kénytelen így dönteni. Az abortusztabletták ma már helyettesíthetik a hagyományos műtéti megoldást. Ez számtalan kérdést vet fel, amelyeket cikkünkben szeretnénk megválaszolni.

veszelyes-vagy-sem-az-abortusztabletta-kezdo.jpg

Hogyan hat a tabletta?

A művi terhességmegszakítás megoldható már műtét nélkül is. Mindössze annyit kell tenni, hogy beveszik azt a tablettát, ami megakadályozza a magzat további fejlődését, majd megindul a spontán vetélés. Egyes orvosok szerint ez az eljárás kíméletes, és sokkal gyengédebb beavatkozás a női szervezet működésébe, mint a műtéti eljárás. Ráadásul sokkal biztonságosabb is, és ritkábbak a szövődmények. A külföldi statisztikák csak megerősítik ezt az állítást: az ott élő hölgyek több mint fele választja a pirulákat.

Jobb a tabletta, mint a műtét?

Igen – hangzik a válasz –, mert kevésbé avatkozik bele a női szervezet működésébe. A műtét folyamán közvetlen vérzésveszély áll fenn. Megsebezhetik a méhfalat vagy a méhnyakat. Minél előrehaladottabb a terhesség, annál nagyobb ennek a veszélye. A műtét következtében szövődmények alakulhatnak ki: alhasi fájdalom, vérzés, hőemelkedés, ami gyulladásos folyamatra utal. Ez a gyulladás azután feljuthat a petevezetőkig, ahol összenövéseket okoz, jelentősen megnehezítve a következő teherbe esést. Ráadásul a méhnyak széthúzása – ami a művi terhességmegszakítás folyamán elkerülhetetlen – a későbbiekben növelheti a koraszülések esélyét.

Hogyan juthatunk az abortusztablettához?

Az abortusztabletta nálunk receptköteles, de nőgyógyászunk nem írhatja ki nekünk. Kizárólag a kórház nőgyógyászati részén lehet hozzájutni, és csakis egy alapos kivizsgálás után. Csakúgy, mint a műtéti megoldás esetében, így is el kell tölteni egy éjszakát a kórházban. Eszébe ne jusson senkinek, hogy ilyen tablettákat vásároljon az interneten, bármilyen jó áron (50-80 euró) kínálják! Az ilyen szerek nemcsak nem legálisak, de nagyon veszélyesek is lehetnek: egyáltalán nem biztos, hogy a dobozán feltüntetett hatóanyagokat tartalmazza. Lehet benne egészen más dolog is, és ezzel csak nő a veszélyessége. Ha valaki csak azért döntene a netes tabletta mellett, mert nem szeretné, ha a környezete tudna a terhességéről, akkor egyszerűbb, ha keres magának egy távolabbi kórházat, ahol senki sem ismeri. Erre ugyanis joga van minden nőnek.

Sok helyen fordult már elő, hogy visszaéltek az abortusztablettákkal. Egy terhes nőnek például azzal adta be a párja, hogy antibiotikum. A nő elvetélt, de a dolog valahogy kiderült, és bírósági ügy lett belőle.

Miben különbözik az abortusztabletta az antibébitől és az esemény utáni tablettától?

A klasszikus hormonális fogamzásgátlók megakadályozzák a peteérést. A terhességhez hasonló hormonális állapotot idéznek elő, amitől a nő átmenetileg nem lesz fogamzóképes. Az esemény utáni tabletta nem a peteérést gátolja, hanem a megtermékenyített petesejt beágyazódását a méh falába, s ezzel korai vetélést okoz, ami nagyon hasonló a menstruációs vérzéshez. Ilyen gyógyszereket kaphatunk a gyógyszertárakban, a nőgyógyásznál vagy az orvosi elsősegélyszolgálaton – nem kell hozzá recept. Az abortusztabletták megakadályozzák a már beágyazódott megtermékenyített petesejt további fejlődését, spontán vetélést provokálnak. A tabletta használata után két héttel kötelező orvosi ellenőrzés van, hogy ellenőrizzék, maradéktalanul végbement-e a vetélés. Mert ha nem, akkor elkerülhetetlen a műtéti beavatkozás.

Az abortusztabletták mellékhatásai

Az abortusztabletták valóságos hormonbombák, és ez egyáltalán nem kockázatmentes. Fontos, hogy a tablettákat kiíró orvos mindent tudjon a kezelt egészségi állapotáról, és arról, hogy milyen gyógyszereket szed. Az abortusztabletták veszélyesek lehetnek, ha a nő vérhígítót szed, vagy súlyos mellékvese-, vese-, máj- vagy szívbetegségben szenved. Kockázati tényező, ha a kezelt alultáplált, az anorexiahatáron mozog. Tudni kell azt is, hogy a vetélés erős alhasi görcsökkel jár, néha több mint egy hétig is elhúzódhat. Egyes esetekben a tabletta sem jelent tökéletes megoldást, mert a vetélés folyamán a méhben maradhatnak embrionális szövetdarabok. Emiatt szükség lehet a hagyományos műtéti eljárásra is (a küretre, azaz kaparásra). Gyakori mellékhatás a fejfájás, a rosszullét, a hányás vagy a hasmenés. Ha a nő úgy érzi, hogy egyre nehezebben viseli ezeket a tüneteket, mihamarabb forduljon orvoshoz. Erős vérzés esetén pedig menjen azonnal a kórház nőgyógyászati osztályára.

minden_reggel_ujno.sk.png

  • Esemény utáni tabletta – hormonális alapon megakadályozza a megtermékenyített petesejt beágyazódását.
  • Abortusztabletta – megöli a már beágyazódott magzatot, majd hormonális segítséggel – méhösszehúzódásokat generálva – kihajtja a szervezetből.

Bastrnák Tibor nőgyógyász elmondta, hogy az abortusztabletták regisztrációja nem tartozik a parlament hatáskörébe. A gyógyszereket az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Hivatal (Štátny ústav pre kontrolu liečív) veszi nyilvántartásba, a forgalmazó vagy a gyártó által benyújtott kérvény alapján. A parlament törvényeket hoz, amelyek általános érvényűek. Nem lehet egyetlen (vagy kettő) tablettára vonatkoztatható törvényt hozni. A törvények betartását azután az illetékes minisztérium felügyeli.

– Mi a véleménye az abortuszról és az abortusztablettákról?

– Egyéni véleményem szerint az abortusz nem lehet jó megoldás. A hangsúlyt a felvilágosításra és a megelőzésre kell fordítani, ugyanis az abortusznak lehetnek maradandó következményei, amit egyébként az orvosok mindig közölnek a pácienssel. Ennek ellenére vannak  helyzetek,  amikor  igen-igen nehéz dönteni. Ezek azok a genetikai és egyéb komoly fejlődési rendellenességek, amelyeket nem lehet megelőzni, mert nem a szabad döntéstől függenek. Inkább arról van szó, hogy az élet kialakulásába – kicsit erős kifejezéssel szólva – hiba csúszott.

Az abortusztablettát nem tartom jó ötletnek (és véleményemmel nem vagyok egyedül). A tabletta támogatói azt mondják, milyen jó, hogy nincs szükség műszeres beavatkozásra. Csakhogy ennek a módszernek is lehetnek mellékhatásai. Ráadásul nehezen mérhető, hogy milyen kihatással van a szervezetre.

– Melyik a károsabb: az abortusz vagy az abortusztabletta? Ahány kutató, annyiféle vélemény. Az abortusztablettának az egyik legnagyobb veszélye, hogy a nők könnyen úgy gondolhatják: ahogy fejfájásra beveszünk egy tablettát, a nem kívánt terhességet is egy tablettával „meg lehet oldani“. „Nem történt semmi, majd beveszek egy tablettát, és megyek tovább.“ Ennyire könnyen nem vehetjük az élethez való jogot. Nem is orvosilag, sokkal inkább morálisan érzem veszélyesnek a módszert.

Varga Klára
Cookies