Mielőtt még átfutna az agyunkon az a kósza gondolat, hogy miért is írunk lovakról, hisz a lovaglás férfias sport – hozzátennénk, hogy a lovasok hetven százaléka ma nő. Sőt. A nagy lovasiskolákban kilencven százalékban lányok tanulnak. (Bábolnán is például.)

Képriportunkban bemutatkozik Szabó Peszeki Eszter, aki kis családjával a gombaszögi völgy egyetlen lakója. Ami így azért nem igaz, hisz vannak itt négylábúak is, a kunfakú lovacskák és a két hűséges kutyusuk. Lírai képeket mutatunk be a gombaszögi völgy lakóinak ünnepi pillanatairól. A természetben élnek, szabadon, ahol társuk a kóbor szél – vagy a tél dísze, a pilinkélő hó...

atolel_a_volgy00013.jpg

Kik ők? 

Szabó-Peszeki Esztert (34) a szerelem marasztalta a gombaszögi völgyben, ahol megalapította a Felvidéki Kunfakó Tenyészetet. Amúgy a Velencei-tó mellől származik, az ELTE környezetföldrajz szakán végzett. Itt tudatosult benne, hogy a burjánzó, megújuló természetnek tanító szerepe lehet. Ezért keresni kezdte a hozzá visszavezető utat. Rájött, hogy egy kedves ló hátán lehet a leginkább rátérni erre az ösvényre. Ma a Gömör–Tornai-karszt lankáin vezet lovas túrákat, ahol a lovas dolga annyi, hogy gyönyörködjön a szügyig érő illatos rétben vagy épp a ködös tájban. A kunfakó ló a maga kedvességével a legalkalmasabb egy ilyen utazásra. 

Szabó Endre (39) Eszter párja. Vágfüzesről származik, a komáromi gimnáziumban végzett, majd ökológiát tanult. (Neki idekerültéig a lovakhoz nem sok köze volt.) Ma a gombaszögi kemping gondnoka.

atolel-a-volgy-kezdo.jpg

Eszter története

Eszter első mondata az volt: „Apa, fut a ló!” Körülbelül másfél éves volt akkor, s azóta mindent megtesz azért, hogy a ló „vele is fusson”. Tízévesen kezdett lovagolni egy hagyományőrző tanyán, ahol mindent megtanult a lótartásról. (Ebben van különbség Szlovákia és Magyarország között: a határon túl minden településen van lovas tanya.) Eszter egész nyarakat töltött lóháton, azon jártak még fagyizni is, este pedig csobbantak egyet a Velencei-tóban.

Az ő feladatuk volt a lószerszámok előkészítése, a lovak ápolása. 25-30 ló volt egy karámban és egy csapat tízéves gyerek, akik vagy megszöktek, vagy megtanulták, hogy a tisztítás is a lovagláshoz tartozik. Kint a természetben tanultak meg lovagolni, sokukból lett később lovasedző vagy épp állatorvos.

Eszter később a barátok lovain kóstolt bele a lovas túrázásba, képezte magát és a lovakat is. De sosem gondolta volna, hogy egyszer még saját tenyészete lesz, annyi sok lova, mint itt, a gombaszögi völgyben!

A kunfakó

Eszternek mindig is tetszettek a kunfakó lovacskák, hisz azok hátáról a legszebb a táj... Alig két évtizede kezdődött a fajtatenyészet Eördögh András jászszentlászlói birtokán egy német szakember segítségével: a lengyel konyik mén és a shagya-arab lovak keresztezésével. A kunfakók kis termetű lovak, közel állnak a vadlóhoz. Jövőre lesznek bejegyezve hivatalosan. 

atolel_a_volgy00006.jpg

Szlovákiában az első!  

Eszter érdeme, hogy Szlovákiában is lett kunfakó tenyészet (Felvidéki Kunfakó néven). Jelenleg hat lovuk van, ebből három csikó. A csikónevelés nem egyszerű dolog: ezt minden lovas tudja. Ezért kell megbecsülni minden tenyésztőt! Hisz könnyű egy kész lovat venni, arra csak rá kell ülni. Viszont a csikót 3-4 évig még lovagolni nem lehet. Addig csak a galiba van vele, csintalan. A gerincük teljesen 5-6 éves korra fejlődik csak ki, viszont nem szabad velük várni: jó, ha fiatalon megszokják a lovast és a túrát. 

minden_reggel_ujno.sk.png

Csikókortól!

Eszter napi rutinjának számtalan mozzanata van: hogy a csikók szokják az ember érintését, felveszi a lábaikat, lepucolja, felnyergeli őket, kantárt tesz rájuk. Irányítgatja őket, hogy menjenek be a vízbe, menjenek át a hídon... A tereplónál ugyanis fontos, hogy ne féljen semmitől, átmenjen mindenen, ezért akadálypályát is épített. 

„Nyugdíjkorhatár”? 

Ilyen nincs a lovaknál. Sokszor a 25 éven felüli lovak is aktív munkában vannak még, főleg gyereklovagoltatásokon. 

atolel_a_volgy00009.jpg

Földről végzett munka. Mi az?

Azt a szakaszt jelenti, mikor a lovas még nem ül fel a lóra, csak lentről próbál a lóval bizalmi kapcsolatot kiépíteni. A jól tanított ló kezes; mindegy neki, ki ül fel rá, elfogadja. Úgy általában bízik az emberben; bizalom anélkül nem egyszerű a lovaglás, de a napi rutin sem (a körmölés, vezetés, kikötés). 

atolel_a_volgy00010.jpg

Gombaszögön éldegél Mirtusz, Murány, Magura, Nyírfa, Zafír, Zebulon és Liliom...

atolel_a_volgy00007.jpg

Gombaszögön főleg Mikuláskor, falunapkor vagy lovastáborokban lovagolnak a gyerkőcök...

atolel_a_volgy00008.jpg

Eszternek itt, Gombaszögön lett először saját lova – s mára saját tenyészete a kunfakó lovacskákból. Dicséretes munka és teljesítmény!

atolel_a_volgy00012.jpg

Természetes, hogy a ló hirtelen dolgoktól megijed, hiszen menekülő állat. Eszter lovacskái a sok szoktatás hatására nem félnek semmitől...

Bokor Réka
Cookies