Súlyosak, szépek, és megőrzik az ember egészségét – ez jellemzi leginkább a Zepter Masterpiece főzőrendszer darabjait. Az edények gyártója a Zepter svájci-osztrák holdingvállalat, amely minden egyes termékét abból a célból fejlesztette ki, hogy egészségesek maradhassunk.
A vállalat felépítése szerint három részből áll: az első a Medical, amely egészségügyi kellékeket kínál (Bioptron lámpa, vérnyomásmérők és más orvosi eszközök), a Home Care (háztartásban használatos takarítógépek) és a Home Art, amely háztartási eszközöket (edények, evőeszközök, háztartási gépek, porcelán étkészletek stb.) forgalmaz.
Miklós Ilona
– Miért fontos a jó főzőedény az egészség szempontjából? – kérdeztük Miklós Ilonától, a Home Art háztartási eszközök szakértőjétől.
– Nem mindegy, hogy miben főzünk. Az ételeket úgy kell elkészítenünk, hogy egészségesek maradjanak. Hagyományos módon ez nem mindig sikerül, mert a hagyományos edényekben 130 oC-on felül például megég az olajunk. A Zepter edények anyaga más, mint az általában kapható edényeké: orvosi nemesacél, tehát ugyanabból az anyagból készül, mint az orvosi műszerek. Ez azt jelenti, hogy ez a fém nem pórusos, és melegítés közben nem keletkeznek rajta apró repedések, melyeken keresztül az edény anyaga mikroszkopikus részekben belekerül az ételbe.
– A Zepter edény akutermikus, ami azt jelenti, hogy nagyon gyorsan felveszi a hőt, és lassan adja le. Ez úgy lehetséges, hogy minden edény aljába tíz darab egy milliméteres acéllemez van beépítve, azért is olyan nehezek ezek az edények. Ez az alj teszi azt is, hogy a hő egyenletesen eloszlik az edényben, ezért a beletett ételt nem kell kevergetni.
Van még egy lényeges tulajdonságuk a Zepter edényeknek: só és zsír nélkül lehet bennük főzni. Ez az egészség szempontjából nagyon lényeges. Aki magas vérnyomásban szenved, vagy magas a koleszterinszintje, esetleg cukorbeteg, annak diétát kell tartania.
– Nagyon sok ember számára a diéta azt jelenti, hogy le kell mondania kedvenc ételeiről. A Zepter edényekben készült ételekhez nem kell sót és olajat használni, vagy csak sokkal kevesebbet, mint ahogy megszoktuk. Az étkezésben az a fontos, hogy meg tudjuk őrizni az élelmiszerekben azt, amit a természet bennük megadott. Például, hogy főzéssel ne tegyük tönkre a bennük levő vitaminokat és ásványi anyagokat. Például amikor krumplit vagy zöldséget főzünk, a Zepter edényekbe nem kell vizet tenni a hozzávalókra, és nem kell megsózni sem, mégpedig azért, mert az étel a saját párájában párolódik meg, és megőrzi saját ásványianyag-tartalmát.
– A húsok alá nem kell olajat önteni, mert a saját zsiradékukban sülnek meg. A Zepter edényekben az ételek mindig kis lángon, 85-90 oC-on főnek meg. A pára nagyon kíméletes a nyersanyagokhoz, még a C-vitamin se megy tönkre bennük. Az ételek gyorsan elkészülnek, mert amikor az edény fölmelegszik, ki lehet kapcsolni a lángot. Negyedannyi idő alatt elkészülnek az ételek, mint ha hagyományos edényekben főznénk, még a leves is egy óra alatt elkészül, és teljes tápértékű lesz. Az edényekre örökös garancia van, tehát tényleg csak egyszeri befektetés.
RÁNTOTT SAJTOS CSIRKEMELL PETREZSELYMES BURGONYÁVAL
Hozzávalók:
2 db csirkemellfilé
1 kk. mustár
2 szelet sajt
1/2 kg burgonya
petrezselyem zöldje
2-3 ek. olaj
liszt
tojás
zsemlemorzsa a panírozáshoz
Elkészítés:
A csirkemellek egyik oldalát bekenjük mustárral, erre ráborítjuk a sajtot (sózni nem kell, ha Zepter edényben készítjük), majd hagyományos módon bepanírozzuk. A Zepter edényt előmelegítjük. (Úgy tudunk meggyőződni arról, hogy elég meleg-e az edény, ha pár csepp vizet fröcskölünk bele, és az gyöngyökben fut, akár a higany.) A bepanírozott hús egyik oldalát olajba mártjuk, s a szeleteket a forró edénybe tesszük. Az edényt lefedjük, majd a húst kb. 2-3 perc múlva megfordítjuk, s a másik oldalát is megsütjük.
A petrezselymes burgonyához a burgonyát kockákra vágjuk, hideg Zepter edénybe tesszük, esetleg önthetünk rá 1 ek. vizet, az edényt lefedjük, és a tűzre tesszük. Amikor a termokontroll mutatója a zöld mezőbe ér (ez csak pár perc), takarékra tesszük a lángot, így pároljuk tovább a burgonyát. Amikor kész, meglocsoljuk egy pici olajjal, és vágott petrezselyem zöldjével meghintjük.
TEJSZÍNES PULYKAMELL MAZSOLÁS-MANDULÁS RIZZSEL
Hozzávalók:
2 szelet pulykamell
egy pici bors és pirospaprika
ötfűszer-keverék
2 dl tejszín
1 kk. liszt
erdeigyümölcs-lekvár
1 pohár rizs
1 1/2 pohár víz
1/2 csomag mazsola
1/2 csomag hámozott mandula
Elkészítés:
A pulykamellet egy csipetnyi borssal, pirospaprikával befűszerezzük, és 1 mk. ötfűszer-keverékkel bekenjük (ez el is hagyható). A Zepter edényt felmelegítjük, beletesszük a húst, jól rányomkodjuk az aljára, hogy piruljon, és lefedjük. 1-2 perc múlva, amikor a hús már elválik az edény aljától, megfordítjuk, kissé megpirítjuk, majd egy kevés vizet aláöntve puhára pároljuk (kb. 6-8 perc). A tejszínben a lisztet csomómentesre keverjük, majd ráöntjük a húsra és összeforraljuk.
A körethez előmelegítjük a Zepter edényt, beleöntjük a megmosott rizst, majd addig keverjük, amíg a nedvesség elpárolog, és a rizs kezd rátapadni az edényre. Ekkor felöntjük a vízzel, egy pici sót teszünk rá (mivel a rizsnek nincs sótartalma), és lefedjük. Takaréklángra tesszük, s amikor a termokontroll mutatója a zöld mezőbe ér, ki is kapcsoljuk. A rizs magától kifakad. Ekkor tesszük bele a megmosott mazsolát. A mandulát felaprítjuk, egy kevés olajon vagy vajon megpirítjuk, és a kész rizshez adjuk. Tálaláskor a tejszínes öntetre erdeigyümölcs-lekvárt teszünk.