Negyvenéves csinos nők sminkjét fotóztunk, előtte kozmetikus elemezte a jelentkezők bőrtípusát.  Ildikónak hámló részek voltak az orránál, mire megjegyezte, hogy kedvence az olívaolajas pakolás, azt használja a szebb bőrképért. Mire Angi kozmetikusunk a fejét csóválta: szeborreás bőrre ez pont nem ajánlott... Menten kiderült, hogy Ildikó most hallotta életében először, hogy tulajdonképpen szeborreás foltok tarkítják a bőrét...

A szeborreás dermatitisz (más néven seborrhoea, szeborreás bőrgyulladás vagy szeborreás ekcéma) bizony makacs probléma, melynek kezelése nem kis gondot okoz. Aki ezzel küzd, az bizony fényévnyi távolságra érzi magát a gyönyörű arcú modellektől. Sőt, még azzal is azonnal cserélne, aki „csak” zsíros vagy éppen száraz bőrre panaszkodik…

szeborrea-kezdo.jpg

Rosacea egy régi festményen.

Sosem múlik el!

A szeborrea hámló, viszkető, pirosas foltokban jelentkezik a bőr zsírosabb területein: jellemzően a fejtetőn, az orrtőben, de akár a mellkason is találkozhatunk vele. Ez egy olyan krónikus elváltozás, amely, sajnos, genetikailag öröklött hajlamból fakad. És nem akarunk senkit sem áltatni: a legtöbb esetben sosem múlik el, bár szakszerű ápolással szépen kordában tartható. Nem könnyű felismerni, mert tünetei miatt nagyon könnyű összetéveszteni más bőrproblémákkal – például a pikkelysömörrel vagy a rosaceával.

Éppen ezért, ha felmerül bennünk a gyanú, hogy szeborreás a bőrünk, ne a kozmetikust, hanem a bőrgyógyászt keressük fel! Ezeknek a problémáknak ugyanis teljesen más a kezelési módjuk, és ha félrediagnosztizálnak minket, azzal csak rontunk a helyzeten!

Apróságok az arcon

A szeborrea orvosi nyelvre lefordítva valójában azt jelenti, hogy zsíros a bőrünk. A jelenségnek több kiváltó oka is van. Egyelőre, sajnos, nem sikerült pontosan meghatározni, hogy mi okozza a szeborreás dermatitiszt. Az egyik tényező – ahogy azt már korábban említettük – a genetikai hajlam: egyszerűen zsírosabb bőrt örököltünk. De az is előfordulhat, hogy a zsír lebontási folyamata során olyan mellékanyagok keletkeznek, amelyek hámlást és gyulladást idéznek elő.

hirlevel_web_banner_1_201.jpg

A másik fő ok egy aprócska kis gombában keresendő: a Malassezia furfur mindenkinek a bőrén megtalálható. Néha azonban valamiért túlságosan elszaporodik, s a gomba okozta pattanásokért is ő lehet a felelős. Ráadásul zseniálisan ki tud térni mindenféle kozmetikai szer elől: ezeket szó szerint bekebelezi!

Bizony, ez a kis furfangos mikroba nemcsak a bőr által termelt lipideket falja fel (ezzel hámlást és gyulladást okozva), hanem előszeretettel csemegézik bizonyos kozmetikumok összetevőiből is – igazi ínyencségnek számítanak neki. Éppen ezért nem mindegy, hogy milyen készítményeket használunk az arcunkra!

Természetesen számos, kissé megfoghatatlan tényező is közrejátszik a szeborreás dermatitisz kialakulásában. Ilyen például a túl stresszes életvitel, a túlsúly és persze az általános egészségi állapot – de akár az időjárás is befolyásolhatja arcunk állapotát. A különféle autoimmun betegségek egyértelműen növelik kialakulásának kockázatát, de akár gyógyszeres kezelések is kirobbanthatják a bajt. Az életkorok és a nemek különbségeiben is találhatunk kockázati tényezőket: a szeborrea gyakrabban jelentkezik férfiaknál, és általában a 30-60 éves korosztályt érinti. A legfrissebb kutatások szerint a pattanások és a rosacea növeli kialakulásának esélyeit, hiszen mindkettő gyulladásos elváltozás.

pikkelysomor.jpg
Ne tévesszük össze a pikkelysömörrel vagy a rosaceával... A pikkelysömör mindig apró kiütésekkel jelentkezik.

Honnan tudom, hogy szeborreás a bőröm?

Ahogy már említettük, nem egyszerű felismerni, hogy valóban szeborreás dermatitiszről van-e szó. Az elsődleges tünetek közé a piros foltok, a viszkető, égő érzés és a zsíros hámlás tartoznak, amely alatt a bőr jellegzetesen sárgás vagy fehéres színű marad. Az arcon, a fejbőrön (könnyen összetéveszthető a száraz fejbőr okozta korpával), a hajtő és a homlok találkozásánál, az orrtőnél, a szemöldökön, a szemhéjon és a fültőben is előfordulhat. A testen a nemi szervek környékén, a háton, de a mellkason is megjelenhet – vagyis minden olyan területet érinthet a probléma, ahol a bőr hajlamos a zsírosodásra.

27903789_a93362da97e77c361acee7f96cd95202_wm.jpg
Ez a szeborrea: egységes területet foglal el, és hámlik…

Sokszor csecsemőknél is előfordul, de ezt a babák egyéves korukra általában kinövik, s legfeljebb kamaszkorban üti fel fejét újra a gyulladás. A gyerekkori szeborreát „bölcsősapkának” is nevezik (nálunk a csecsemőkorit koszmónak), mivel jellemzően vastag, olajos, hámló réteget lehet megfigyelni a fejtetőn, a szemöldök vonalában, a füleken vagy a mellkason.

Sajnos, végleges megoldást egészen a mai napig nem talált a tudomány a szeborreás dermatitisz kezelésére. Az első és legfontosabb dolog, hogy felkeressünk egy bőrgyógyászt.

Három, széles körben elterjedt módja létezik a szeborreás dermatitisz kezelésének, viszont azt, hogy melyik segít majd igazán, kizárólag szakember hivatott eldönteni. (Természetesen háromnál többféle kezelési módszert is kitaláltak, s a mai napig folynak a kísérletek.) Senki sem akarná drágábbnál drágább készítményekkel tovább ,,etetni” az arcbőrét rágcsáló kis lényeket, nem igaz?

Metódusok

Az első metódus, hogy helyileg alkalmazható gombaölő készítményeket használunk, melyekben ketoconazole, zinc pyrithione vagy kén található. Mindegyik gombaölő, taszító hatása miatt lehet hasznos: a ketoconazole a Nizoral márkájú samponokban és krémekben (ez utóbbi vényköteles), a kén a Detergens Sulfuratum termékekben, de a zinc pyrithione akár a Head & Shoulders samponjaiban is fellelhető. A chlorhexidine és a retinol szintén segíthet fertőtlenítő hatásuk miatt. Ellenben nem elég csak ezeket az összetevőket megkeresni az összetevők INCI-listáján: a terméknek nem szabad olyan anyagot tartalmaznia, amelyekkel a mikrobák jóllaknak!

uriage-ds-hair.jpg
Az Új Nő kipróbálta, és elsőképp az Uriage DS HAIR családját ajánlja korpás-szeborreás fejbőrre: sampon, nyugtató spray is van a kínálatban. Csodaszer!

Azok a készítmények is felveszik a harcot a szeborreával szemben, amelyek helyi immunmodulátorokat, például pimecrolimus nevű hatóanyagot tartalmaznak. Ezek olyan összetevők, amelyek szabályozzák az immunrendszer működését – így képesek lecsendesíteni a túlságosan aktív zsírsejteket. Az eredmény: csökken a faggyúmennyiség, és sokkal kiegyensúlyozottabb lesz bőrünk felépítése.

A legsúlyosabb esetben szájon át alkalmazható tablettákat, célzott orvosi készítményeket és kis dózisú isotretinoin tartalmú szereket is felírhat számunkra az orvos: ez szintén a bőr zsírtermelését szabályozza,  csökkenti a gyulladást is.

Már említettük: az alattomos malassezia gombát szinte minden összetevő jóllakatja, ami a boltok polcain elhelyezett kozmetikai szerekben megtalálható. Éppen ezért nemcsak arcápolási kellékeinket kell alaposan megválogatni, hanem a sminkeszközeinket is. A zsírsavakat, a növényi olajokat, észtereket, poliszorbátokat, zsíralkoholt és a fermentációkat tartalmazó kozmetikai készítmények mind tiltólistásak.

Ne a drogériában válogassunk!

Ha a szeborreás dermatitisz éppen aktív fázisban van, akkor jó ötlet kúraszerűen használni a Nizoral sampont: a nedves arcodra vidd fel úgy, mint egy arclemosót, majd 5-8 percen keresztül hagyd hatni. Ezek a samponok a patikában is kaphatók, de akár internetről is megrendelhetők. Két-három hét kúraszerű használat után ritkítsd az alkalmakat – fenntartó kezelésként hetente, kéthetente egyszer már bőven elég lesz használni. Gombaellenes hatóanyaga már az első használatok után segíteni fog lecsillapítani a bőrt. De könnyedén választhatod a zinc pyrithione-t tartalmazó híres Head & Shoulders korpásodás elleni sampont, a kénes Detergens Sulfuratumot (ennél érdemes megjegyezni, hogy a kénnek markáns szaga van, ami a használat után megmarad) vagy a chlorhexidine-t és retinolt tartalmazó Alksebort.

nevtelen_terv_19.jpg
Ajánlott hidratáló termékek: A The Ordinarytől (100 Plant-Derived Squalane) vagy a Paula’s Choice Calm Restoring Moisturizer kombinált zsíros bőrre

Sokat emlegetett rutin manapság a hámlasztás: ha azonban szeborreás bőrrel küzdünk, akkor érdemes csínján bánni vele! Itt is olyan terméket kell keresni, amelyet a malassezia gomba nem szeret, és maximum hetente egyszer szabad használni – így kordában tartható a nemkívánatos hámlás. A hidratálás viszont a szeborreás napi rutinban is fontos lépés: kerüljük a zsírsavakat és a növényi olajokat, viszont bátran használhatunk squalane-t, az MCT olajokat (caprylic/capric triglyceride-ként jelenik meg a címkén) és szilikonolajokat. Mindegyik a hidratáló olajok teljesen természetes formája, melyek nem szolgálnak táplálékként a gombáknak. Az összes terméket bámelyik testrészen alkalmazhatjuk!

Láthatjuk tehát, hogy a szeborreás dermatitisz különleges odafigyelést és rengeteg utánajárást kíván. Nem egyszerű felkutatni azokat a termékeket, amelyek valóban hatékonyan (és csak nekünk) segítenek. Ám érdemes energiát belefektetni: a végeredmény az egyik legszebb ajándék, a normál bőrkép lesz!

Slávik-Varga Virág
Cookies