Sose lehettem teljesen biztos abban, hogy a döntéseim elvezetnek a céljaimhoz... Így kezdte a bemutatkozást Jónás Attila autótervező, aki Svédországból kapcsolódott be a beszélgetésbe.

Jónás Attila Balázsfáról származik, a gimnáziumot Kassán végezte, majd a budapesti MOME-n szerzett formatervező művészi diplomát. Jelenleg a svéd Geely Lynk & Co autógyártó tervezőstúdiójában dolgozik: ötletei a márka számos autóján visszaköszönnek

autotervezo-balazsfarol-belso.jpg

Versenybe szállni a világ tehetségeivel: ez a jelszó vezényelte Jónás Attilát, mikor még kisgyerekként a jövőjéről gondolkodott.

– Gyerekkorom óta tudtam, hogy autótervező szeretnék lenni, csak a hogyanja nem volt előttem. Ha valaki presztízsszakmát választ, fontos, hogy előre felkészüljön: az út göröngyös lesz. Engem az első pofon akkor ért, amikor sehová nem vettek fel, hiába voltam a legjobbak közt a gimiben. Pályaválasztáskor az ember egy ország tehetségeivel versenyez; később, az álláspiacon pedig a világ legjobbjaival méri össze magát. Korán rá kellett jönnöm, hogy a sikerhez göröngyös út vezet – mesélte.

Attila karrierútja végül pozitív irányt vett: vörös diplomával végzett a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, s egy olyan prominens dizájnközpontban teljesített szakmai gyakorlatot, mint a Mercedes-Benz.

– Három évig terméktervezést tanultam, majd az utolsó félévben sikerült átkéredzkednem a járműtervezők közé, ahol a Mercedes-Benz projektjén dolgoztak. Majd jött a mesterképzés, az első szemeszter után a  Mercedes-Benz ajánlott nekem gyakorlatot. Fél évig a sindelfingeni főtervező stúdióban a gyártósorra terveztünk autókat, majd további hét hónapot Affalterbachban tölthettem, a cég dizájnközpontjában. Később dolgoztam Torinóban az Icona járműtervező stúdióban, itt a kínai piacra terveztünk autókat, majd az Aufeer járműtervező céghez kerültem Csehországba – ők szponzorálták a diplomamunkámat. Utána beütött a Covid, a világ leállt, szerencsére másfél év után ajánlatot kaptam Svédországból. Azóta itt dolgozom.

autotervezo-balazsfarol-auto.jpg

– S hogy mit tanácsolnék azoknak, akik hasonló pályában gondolkodnak? A tehetségünket gondozni kell: nem ülhetünk a babérjainkon.

Rajzol-e még szabad kézzel a dizájner? – érkezett a kérdés a közönségtől. – Az elején előfordul, hogy skiccelek, de utána digitálisan történik minden. Természetesen a mesterséges intelligenciát is használjuk, meggyorsítja a munkánkat. De nyugodjunk meg, helyettesíteni nem tudja, mert az emberből él, tőle lopkodja össze a tudását, nem kreatív. Szóval, munkára fel! – válaszolja Attila.

autotervezo-balazsfarol-rajz.jpg

minden_reggel_ujno.sk.png

Olláry Ildikó
Cookies