Szabó Csilla a főzést anyukájától tanulta, majd autodidakta módon fejlesztette magát tovább. Gasztrobloggerként családja kedvenc receptjeit osztotta meg velünk.

– A főzést már süldő lány koromban is kalandnak fogtam fel. Ma sincs ez másként. Imádok főzni, finomat alkotni, s ezzel örömet szerezni – vallja magáról Csilla. – A főzés művészet, öröm, egyfajta ihletett állapot, színek, ízek, és illatok kavalkádja. Szeretem a közben felszabaduló hihetetlen energiákat!

csaladi-receptek-snicli.jpg

SNICLI DARÁLT HÚSBÓL SAJTTAL ÉS RÉPADUETTEL

Mostanában olyan sokan írtak az interneten a darált húsból készülő kirántott snicliről... Jó ötlet! S ezeket olvasgatva, nézegetve nagy gusztust és ihletet kaptam. Vettem sovány disznóhúst meg füstölt sajtot, és kevertem hozzá sok finom, illatos fűszert. Én azonban tepsibe téve, sütőben sütöttem meg. Jót ettünk belőle. Finom lett! Íme, ahogy én készítem:

Hozzávalók a sniclihez:

500 g darált sertéscomb (lehet csirke- vagy pulykahús is)
200 g reszelt füstölt sajt
1 db tojás
1 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma

1 tk.
őrölt szegfűbors
1 tk. őrölt fekete bors
1 mk. szerecsendió
1 tk. őrölt kömény
1 ek. őrölt pirospaprika
2-3 szelet apróra kockázott füstölt szalonna
prézli
ínyenceknek
darált dió a „panírhoz”

Hozzávalók a répaduetthez:

sárgarépa
vaj

bors
barna
cukor

Elkészítés:

A tojást a durvábbra felvágott hagymával, valamint a fokhagymával botmixerrel pépesítjük. A darált húst, a tojásos elegyet, a reszelt sajtot és a fűszereket jól összegyúrjuk. A masszából csinos szeleteket formázunk, amelyeket prézlibe/darált dióba forgatunk, majd egy sütőpapírral kibélelt, olajozott tepsibe pakolunk. 170 fokra előmelegített sütőben kb. 35 percig sütjük, amíg a szeletek szépen meg nem pirulnak. Az olvadt füstölt sajt nagyon sokat ad a darált hús élvezeti értékéhez, a fűszerekről nem is beszélve. Friss, ropogós sült krumplitól a zsenge zöldségsalátáig bármilyen köretet elbír.

A répaduetthez a répát megtisztítjuk, és a nagy részét egy kevés cukorral és sóval vízben megfőzzük. Vajat adunk hozzá, és botmixerrel pürésítjük. Sokáig kell mixerelni, hogy lágy püré keletkezzen. A maradék répából répacsipszet készítünk. Ehhez a répát vékonyra reszeljük, sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, barna cukorral megszórjuk, és a tetejére is kerül sütőpapír. 120 fokon 20 percig sütőben szárítjuk. Miután letelt az idő, kivesszük, és még a sütő tetején hagyjuk pihenni fél órát. Ezáltal lesz igazán ropogós.

elofizetes_uj_no_0.png

TÉLIRE HANGOLT TÚRÓGOMBÓC

Hozzávalók a túrógombóchoz (ebből a mennyiségből kb. 30-34 gombóc lesz):

200 g babadara (vagy 180 g közönséges, durvább szemcséjű dara)
500 ml tej
500 g tehéntúró
1 mk.
2-3 ek. vaníliás cukor (vagy 4-5 ek. vaníliás eritritol)
1 tk. reszelt citromhéj
kb. 30-35 szem szőlő vagy aszalt gyümölcs
100 g pirított őrölt mandula a gombócok bevonására

Hozzávalók az erdeigyümölcs szószhoz:

100-120 g fagyasztott erdei gyümölcs
80-100 ml portói likőrbor (lehet édes pezsgő vagy vörösbor, de használhatunk vizet is)
1-2 ek. méz (vagy eritritol – ízlés szerint)
1-2 csipetnyi őrölt fahéj
1-2 csipetnyi őrölt szegfűszeg

Elkészítés:

A tejben elkeverjük a cukrot/eritritolt és a babadarát, és nemes egyszerűséggel darakását készítünk. Hagyjuk langyosra vagy teljesen kihűlni. Ezalatt az idő alatt megtörjük a túrót, hozzáadjuk a reszelt citromhéjat, és megsózzuk (csak mértékkel ugyan, de ez fontos, hogy a gombóc ne legyen íztelen). Ha a darakása megfelelő hőmérsékletű, összedolgozzuk vele a túrót. Nedves kézzel gombócokat formálunk, s ha kedvünk tartja, belsejükbe finom szőlőszemeket teszünk (használhatunk kis aszalt gyümölcsöt is). A gombócokat meghempergetjük a mandulában, és készen is vagyunk!

A fűszeres erdei gyümölcsszószhoz a fagyos gyümölcsöt serpenyőbe szórjuk, nyakon öntjük portóival, és hozzáadjuk a fűszereket. Óvatosan keverjük, és alacsony tűzön gyöngyöztetjük, hogy kicsit sűrűsödjön. A gombócok nem túl édesek, viszont a szósz egy igazi ízrobbanás! Ha a gőzölgő, fűszeres, édes-savanykás, bordó szósz felét pürésítem, és így öntöm le a fehér gombócokat, szinte életre kelnek! A másik felével pedig díszítem a tányért. Így szép az élet!

csaladi-receptek-turogomboc.jpg

FALAFELMUFFIN PASZTERNÁKKAL ÉS HAGYMALEKVÁRRAL

Finom, ropogósra sült, fűszeres, ízes fasírtgolyócskák csicseriborsóból. Tápláló, egészséges és ügyesen elkészíthető. Húsmentes napra kiváló étek. Az alapötlet nem az enyém... Honnan is ered ez az étel? A Közel-Keletről. Mára az egész világon elterjedt, nagy népszerűségnek örvend, különösen a vegetáriánus és makrobiotikus étrendek követői között. Először – a mondák szerint – Egyiptomban készítették el, onnan indult. Ugyanakkor Izraelben is az egyik nemzeti ételnek tartják. Kis családi konyhánk repertoárjába a kíváncsiságomnak köszönhetően került bele. Aztán pár kísérlet után megszületett az egyszerűsített, bevált recept. Íme, így készítem én!

Hozzávalók a falafelhez:

400 g csicseriborsó (beáztatott állapotban)
1 nagyobb fej vöröshagyma felkockázva
3-4 gerezd fokhagyma
1 tk. római kömény
ízlés szerint
1 tk. pirospaprika
1 mk. őrölt szegfűbors
1 mk. őrölt fekete bors
fél citrom leve
kb. 3-4 ek. liszt (én zablisztet használtam)
1 nagy csokor petrezselyem zöldje
pici víz

Hozzávalók a paszternákhoz:

paszternák
só,
bors
2 dl tej
víz

Hozzávalók a hagymalekvárhoz:

5 fej hagyma
balzsamecet
méz
só,
bors

Elkészítés:

A szárított csicseriborsót legalább 10-12 órára beáztatjuk. Ettől szépen megduzzad és megpuhul. A liszt és a víz kivételével a többi hozzávalót beletesszük az aprítóba és pépesre zúzzuk. Ha nehezebben megy, adagolhatunk hozzá pici vizet. A pép megfelelő állagát a liszttel állíthatjuk be.

Adjunk hozzá 3-4 evőkanálnyit, vagy annyit, hogy formázható masszát kapjunk, ami se nem túl híg, se nem túl tömör. A masszából golyócskákat formázunk, amelyeket egy kiolajozott muffinsütő formában 160-170 fokon addig sütünk, míg szépen meg nem pirulnak. Ilyen egyszerű! De lehet zsiradékban is sütni. Ehhez ilyenkor kókuszzsírt használok. Egészséges, ízletes és tápláló. Zöldségekkel, salátával, humusszal, de pitával is tálalhatjuk.

csaladi-receptek-falafelmuffin.jpg

A paszternákpüréhez a paszternákot megtisztítjuk, megsózzuk, és másfél órát hagyjuk főni víz és tej keverékében. Miután megpuhult, leszűrjük, botmixerrel pépesítjük, vajat adunk hozzá, és sóval, borssal ízesítjük.

A hagymalekvárhoz a lila hagymákat megtisztítjuk, negyedekre vágjuk, edénybe tesszük, megsózzuk, megborsozzuk, balzsamecetet öntünk hozzá, és mézzel ízesítjük. Ezt lassú tűzön 1 óráig főzzük, hogy jó sűrű legyen. Ügyeljünk arra, hogy forrjon. Miután megpuhult és besűrűsödött, botmixerrel szétpépesítjük, és szűrőn átpasszírozzuk.

Új Nő csapata
Kapcsolódó írásunk 
Cookies