Ollé Tamás írása sokféle ember életét igyekszik követni. Egyvalami azonban közös bennük: a kávé.

Olvassák sok szeretettel!

elet-elvitelre-kezdo.jpg

ESPRESSO

Az emberek reggelente csak jöttek és mentek. Nagy rohanásukban mindannyian épp csak beugrottak egy-egy kávéért, szigorúan elvitelre. Károly – vagy ahogy a kollégái hívták, Karcsi – szerette a kávézót, ahol minden reggel ő nyitott, s ahonnan rendre délután háromkor távozott, hogy még elérje kedvenc sorozata, A hegyi doktor ismétlését. Kollégái nagy megkönnyebbülésére. Ők ugyanis nem szerettek korán kelni, s tudták, hogy „a Karcsi” majd megoldja a reggeli műszakot.

A vendégek is kedvelték a kiégett tanárból lett baristát, aki minden alkalommal egy kicsit máshogyan adta elő a pályaváltásáról szóló történetét. Állítólag az egyik diákja felelet közben azt találta mondani, hogy Zrínyi Miklóst a bécsi kamara által felbérelt vadkan ölte meg. Egy másik változat szerint egy dolgozatban azt olvasta, hogy a modern lakásokban távfűtésű gladiátorokkal fűtenek, mire a hitéből kitért Karcsi menten idegösszeomlást kapott. Miután felépült, beadta felmondását, és elment egy barista-képző tanfolyamra, hogy végre élete szenvedélyének, a kávénak hódolhasson.

LUNGO

Hősünknek azonban volt még egy szenvedélye: a rejtvények. És az embereket csupa rejtély övezte. Nagy rohanásukban mindannyian épp csak beugrottak egy-egy kávéért, szigorúan elvitelre. Néha elejtettek egy-két megjegyzést, amelyekből a Sherlock Holmes-regényeken felnőtt barista megpróbálta kitalálni, mivel foglalkozhatnak, illetve mi nyomhatja a szívüket. Például ott volt az a nő, aki hosszú haját lófarokban hordta, s aki szigorú arccal rendre kis kávét rendelt.

A magas, szikár, borzas hajú Karcsi sokáig azt hitte, hogy a nő nem szimpatizál vele, pedig ő már a tanáriban is mindig jó hatással volt a hölgyekre.

Egy alkalommal aztán a nő heves telefonálás közepette lépett be a kávézóba, mondván, nem írja át a cikkét, mert akkor kiveszik belőle a lényeg. S egyébként is, akit megfog az elején, az már biztosan végigolvassa! Csalódottan tette le a telefont, majd egy dühös sóhaj kíséretében beállt a sorba. „Nem egyszerű manapság újságírónak lenni, gondolom” – jegyezte meg együttérzően a barista, mire a nő arcán halovány mosoly jelent meg. „Hát, nem. Nem egyszerű” – válaszolta, majd kisvártatva hozzátette: „De mit tehetek? Szeretem csinálni, minden nehézség ellenére is. Erre tettem fel az életem.”

Karcsi megértően bólogatott, aztán megkérdezte, jöhet-e a szokásos. „Valami erősre van most szükségem” – mondta a nő, mire a barista magyarázni kezdte, hogy az emberek tévesen eszpresszót kérnek, amikor erős kávét szeretnének, pedig abban van a legkevesebb koffein. Ezért inkább hosszú kávét ajánl, de abból sem akármilyet, mivel sok helyen az ember csak hígított presszókávét kap. Bezzeg a french press-szel készített kávé! Így aztán a hölgy egy pohár markáns, gőzölgő feketével távozott. S az érzéssel, hogy azért vannak még rendes emberek...

FLAT WHITE

Egy nap egy morcos ábrázatú, zömök férfi lépett be a kávézó ajtaján, s egy kávét kért elvitelre. A kérdésre, hogy milyen legyen, esetleg kér-e bele tejet vagy cukrot, szűkszavúan felelt: „Nem tudom, nem nekem lesz!” Karcsi ezért flat white-ot készített, dupla eszpresszóból és lágy tejhabból. Ez idő alatt a férfi nagyokat hümmögött és szipogott, türelmetlenül billegetve magát, majd kifizette a kávét és egy hanyag „Kösz!” kíséretében kiviharzott a kávézóból. Biztosan rossz napja van, gondolta magában Karcsi. Legalábbis szerette volna azt hinni, hogy ezért volt ilyen.

elofizetes_uj_no.png

CORTADO

Egyszer egy egész álló nap ömlött az eső, de úgy, mintha csakugyan dézsából öntötték volna. A barista aznap már sokadjára törölte le az asztalokat és igazította meg a székeket, amikor végre kinyílt az ajtó. A fellelkesült Karcsinak azonban csalódnia kellett. Csak egy futár volt, aki nem találta a megadott címet. Miután útbaigazította, a barista leült az ablakkal szemben, s nézte a kihalt, nyirkos belvárosi utcát. Eszébe jutott, hogy tulajdonképpen már fiatalként is vonzotta őt a kávék világa, hiszen otthon is mindig ő csinálta a fekete levest, aminek híre volt a családban. „Nem baj kisfiam, te csak tanulj, meglátod, nagy koponya lesz belőled” – mondták mindig, amikor a tinédzser Karcsi megpedzegette, hogy egyszer szívesen dolgozna kávézóban.

Egyetemistaként aztán jelentkezett is kisegítőnek egy kávéházba, ahol már a második napon közölték vele, hogy ügyetlen. És hogy nem neki való a szakma. Karcsi sokáig elhitte, amit hallott, idővel azonban tudatosította, hogy az csupán egyetlen ember véleménye volt. Egy ugyancsak kiégett, a munkájában megkeseredett ember véleménye. S ekkor Karcsi elgondolkodott azon, vajon ő milyen tanácsokat adott utolsó éveiben a lelkes és ambiciózus diákoknak... Hány fiatal álmát törte össze cinikus megjegyzéseivel és lemondó, kishitű tanácsaival? Így gondolkodott hősünk aznap, amikor a futáron kívül egy lélek sem járt a kávézóban, s amikor valóságos özönvíz zúdult a kisvárosra.

LATTE MACCHIATO

Minden délelőtt tizenegy óra tájékában harsány nevetés szűrődött be az utcáról, s nagy csinnadrattával nyílt ki a kávézó ajtaja. Ekkor érkezett meg Marika néni a piacról többedmagával, jókedvűen, felvértezve a tegnap esti és aznap reggeli pletykákkal. Karcsi szerette a társaságot, de néha már neki is sok volt az a fajta „locsogás”, amit a sarokasztalnál lerendeztek.

A forgatókönyv most is ugyanaz volt: a hölgyek levették a kabátjukat, helyet foglaltak, majd rövid pusmogást követően Marika néni, mint valami követ, magabiztosan odalépett a pult elé. Leadta a rendelést, s míg Karcsi a kávékat készítette, a nyugalmazott énektanár a világ dolgairól diskurált vele.

„Na, Karcsikám, maga is hallotta azt a luciferi megnyilatkozást tegnap este?” – kérdezte lelkesen, mire a barista visszakérdezett: „Csak nem a miniszterelnök úr sajtótájékoztatójára tetszik gondolni?” Mint kiderült, de. Marika néni a rá jellemző vehemenciával kielemezte az aktuális belpolitikai helyzetet, majd ugyanazzal a költői kérdéssel zárta mondandóját, mint minden nagymonológját szokta: „Hát de nem így van?” Karcsi ilyenkor nagy komolyan bólogatott, kifejezve egyetértését vendége felé. Aztán elmesélte, hogy férje, a Jenő múltkor elvitte őt egy bevásárlóközpontba, ahol annyira fűtöttek, hogy nem lehetett megmaradni egy percig sem. „Erre bezzeg van pénz, mi? Így spórolni a fűtéssel, meg úgy takarékoskodni. Az üzletekben meg rövid ujjúban flangálnak az eladónők!” – méltatlankodott a hölgy, hozzátéve, hogy némelyiküknek még a dereka is kint volt. S akkor még a vonatokon hogyan fűtenek, pedig odakint huszonöt fok van, tiszta nyár, de arról már inkább nem is akar beszélni.

KAKAÓ

Egy reggel nem más, mint maga a polgármester állított be a kávézóba, mondván, hogy közeleg húsvét, s a városháza munkatársainak szeretne kedveskedni néhány kávéval. Lám, még dobozt is hozott, amiben elviheti. Mialatt a kávék készültek, a hétvégi focimeccsről és a közelgő tavaszi ünnepségről beszélgettek. Aztán Karcsi megkérdezte, hogy a Főnöknek mivel szolgálhat.

„Ó, én tizenhat éves korom óta nem iszom kávét! Tudja, Karcsikám, a szüleim gyerekkorunkban tejeskávét itattak velünk kakaó híján, tudja, hogy volt az akkoriban. Nálam a kávé íze akaratlanul is összemosódott a gyermekkori rabszolgasággal” – nevetett. „Ezért aztán a gimnázium elején fellázadtam, azóta pedig nem iszom és nem eszem semmit, ami kávéízű” – jelentette ki határozottan, aztán hozzátette, hogy koffeinre azért szüksége van, de mostanában már teát sem iszik, mert unja.

elet-elvitelre-belso.jpg

„Hát akkor miért nem próbálja ki a kakaót?” – kérdezte a barista, mire a polgármester ismét elnevette magát, aztán nagyot csettintett a nyelvével, s így szólt: „Látja, Karcsikám, erre nem is gondoltam. Gyerekként úgyis keveset ittam.” De Karcsi tudta, hogy a polgármester nem érti, mire gondol. Ezért röviden és tömören kifejtette neki a kakaóban lévő teobromin, koffein és teofillin jótékony hatásait. „S ezt hallgassa: Dél-Amerika őserdeiben a kakaóbabot a bennszülöttek egyaránt használták izgatószernek, tápszernek és pénz gyanánt is!”

RISTRETTO

Karcsi szerette a reggelt, ezt a nagy, hömpölygő folyamot, mert paradox módon ebben a rohanásban találta meg a maga békéjét. „Saját magamért és a kávéért teszem” – mondta egyszer, amikor megkérdeztem tőle, nem zavarja-e az a nyerseség és ború, amely az emberekből árad manapság. „A vendég lehet bunkó, de a kávét attól még ugyanolyan élvezet elkészíteni. Engem ez tölt fel. Minden egyes kávé egy új kihívás, egy lehetőség arra, hogy jobbá tegyem valaki napját. S így legalább időben elérem A hegyi doktort.”

Ollé Tamás
Cookies