Nyílt titok, hogy nálunk is munkaerőhiány van. Ennek orvoslására érkeznek munkások Szlovákiába, a hiányszakmákba – a dunaszerdahelyi Istermeat húsüzembe főleg hentesek. Először még csak Magyarországról, Csehországból jöttek, most már Szerbiából, Indiából, de még Hollandiából is. Ami nagy különbség a migránsokkal szemben, hogy a többség haza akar térni, itt idegenben is az otthoniakért, a családért dolgozik. Sokan egész évben nem mennek haza, hogy élére tudják rakni a garast.

Az egyetlen köldökzsinórt szeretteikhez a telefon jelenti. A másik kapocs az étel: a hazai illata felmelegíti a lelket. A nyelvünket nem értik – ételük viszont híradás lehet az életükről. Ezért olyan zseniális Földes Erika ötlete, aki felkérte az Istermeat dolgozóit, hogy mutatkozzanak be ételeikkel az ittenieknek és egymásnak. Fenséges üzemi reggelik születtek így, le a kalappal előttük... (Nem utolsó szempont, hogy interjúalanyaink Dunaszerdahelyen egy modern, vadonatúj épületben laknak, ahol főzni is tudnak, új élelmiszerüzlet is nyílt alattuk.) "Az étel összehozza az embereket," vallja Földes Erika.

nevtelen_terv-13.jpg

Kik ők?

A vendégmunkások azért jönnek hozzánk, hogy egy kis pénzt megtakarítsanak, s abból otthon felépítsék az életüket. Aranyszabály, hogy: „Ne költs annyit, amennyit megkeresel. Ha ma 100 eurót kaptál, akkor 80 eurót spórolj meg. Ha elkezdesz étterembe járni, költeni, soha nem lesz pénzed. Soha.” Ezért ők a hét minden napján dolgoznak, hosszabb műszakokat is vállalnak – az egyetlen köldökzsinórt a szeretteikhez a telefon jelenti. Így naponta többször is beszélnek az otthoniakkal. A másik kapocs az étel: a hazai illata felmelegíti a lelket. A nyelvünket nem értik – ételük viszont híradás lehet az életükről. Ezen a fonalon elindulva kezdeményezte Földes Erika a vendégreggelitket. (Kapcsolattartóként ugyanis sokat tud a vendégmunkások életéről.) Felkérte az Istermeat vendégmunkásait, hogy mutatkozzanak be ételeikkel az ittenieknek és egymásnak. Fenséges üzemi reggelik születtek így, le a kalappal előttük...

ove-a-palya-belso_3.jpg
"Az étel összehozza az embereket" – vallja Földes Erika.

Az étel illata mindenkinek az otthont idézi. A reggeliknek hála, az üzemben már mindenki tudja (a helyiek is), hogy mit esznek a kollégáik Indiában – vagy éppen a szerbek miért akarták a nyílt tűzön megsütni a húst az üzemi bemutatkozó reggelijükhöz. (Nekik úgy az igazi, őket még nem hódították meg a műízek...)

Mit esznek a grúzok?

Chinkali

Hússal, burgonyával, gombával vagy sajttal töltött tésztából készült kis batyuk. Ma már mindenhol árulják, de a legjobbakat még mindig származási helyükön, a grúz katonai út mentén fekvő falvakban főzik.
A chinkali fogyasztásának megvannak a maga szabályai. Kézzel kell levenni őket a tányérról, az evőeszközök használata ugyanis udvariatlanságnak számít. A grúzok a száránál fogva megfordítják és megszórják fekete borssal. Leszürcsölik róla a szaftot, és csak ezután kezdik el enni a batyut. A szárakat azonban nem eszik meg, hanem leteszik a tányér szélére.

Chačapuri

Valószínűleg a legtipikusabb grúz étel a chačapuri, amely lefordítva azt jelenti, „sajtos kenyér”. S ez tökéletesen le is írja az ételt, mivel sajttal töltött, kovászból készült vékony, lapos kenyérről van szó. Éttermekben és utcán is árulják a sós és puha fogást. A tészta általában inkább zsírosabb és kellemesen ropogós, a sajtja pedig a különleges tehéntejből készült, ún. sulguni sajt.

Lobiáni

Ez a hagyományos grúz étel babbal töltött kenyértál. A lobiani szó a grúz bab, azaz lobio szóból származik, amely a lobiani elkészítésének legfontosabb összetevője.

Šašlík

Nyárson, nyílt tűzön sütött hús, amit eredetileg bárányhúsból készítettek. Ma már azonban nem ritka a sertéshúsból, marhahúsból, sőt pulykahúsból készült šašlík sem. Alapvetően fiatal állat húsát használják az ételhez, és így a húst csak akkor pácolják, ha az nem eléggé zsíros, és szalonnaszeletkéket vagy hagymát tesznek rá vagy közé.

Kula

A kula kompóthoz hasonló, sárga ropogós cseresznye édes kompótlében. Desszertként tálalják, s nem csupán a cseresznyét eszik ki a tálból, de a levét is kiisszák az utolsó cseppig.

Tkemali szósz

A tkemali a grúzoknál népszerű, szilvából készült savanykás szósz. Az alapja a vadon növő mirabolán szilva. A gyümölcs érettségétől függően készíthető belőle zöld, sárga és piros tkemali is. A mártás ízesítése változó, de általában csípős jellegű.

Mivel mutatkozott be a Balkán?

Burek

Az oszmán konyhában megtalálható sütemények családjába tartozik. A tészta vékony, leveles tésztából készül, különféle töltelékekkel, például hússal, sajttal, spenóttal vagy burgonyával töltik meg. A bureket nagy serpenyőben készítik, és sütés után szeletekre vágva tálalják.

Ajvár

Főként édespaprikából és padlizsánból készült fűszer. Különféle pikáns mártások készítéséhez, levesek ízesítéséhez használják. Az ajvár mártás népszerű köretté vált a második világháború utáni Jugoszláviában, és továbbra is annak számít Délkelet-Európában.

Tavče gravče

Hagyományos macedón étel, friss babból, hagymából, paprikából és paradicsomból készítik. Ez az ún. „hagymás bab”, amely a filmrajongóknak ismerős lehet, mint Bud Spencer kedvence. A fogást hagyományosan máz nélküli cserépedényben sütik és tálalják. Ez a hosszúkás cserépedény a „tavče”, a „gravče” pedig magát a babot jelenti. Észak-Macedónia nemzeti ételének számít.

Plejskavica

A hamburgerhez rokonítható a leginkább a szerb eredetű pljeskavica, de Szerbiától Bulgáriáig az egész Balkánon szívesen készítik. Valamikor régen csak bárány-, illetve birkahúsból készült, ma már azonban mindenhol sertéssel és marhával készítik. A pljeskavicát eszik sült krumplival és grillezett zöldségekkel is, de a legnépszerűbb zsemlébe, buciba, pitába téve, sült kápia paprikával, friss paradicsommal és lila hagymával. Mindezt ajvár szósszal bolondítják meg.

Baklava

A baklavát a törökök, arabok, görögök, örmények, bolgárok és szerbek egyaránt saját hagyományos édességeik között tartják számon. Rétestészta alapú édesség, melyet dióval vagy pisztáciával töltenek meg, és cukorral vagy mézzel ízesítenek.

Az első vendégreggelit az indiaiak adták. Kitettek magukért, nagyon finomat főztek, minden tál üresen maradt.

Curry

A curry kifejezés csak Indián kívül használatos, az angolok nevezték így el ezeket az ételeket, itthon pedig magát a fűszerkeveréket hívjuk currynek, amelynek alapja a kurkuma. Ezzel a fűszerkeverékkel hintett rizs, amely hússal és anélkül is fogyasztható, a currys rizs. Rengeteg féle curry, illetve currys étel lelhető fel azonban, ilyen például a tojás curry, amit az indiaiak anda masalának hívnak. A curry készülhet még zöldségből, vagy húsból – van csirke, sertés, marha, bárány vagy zöldség alapú – babbal, cukkinivel, paradicsomos szósszal tálalva, a lényeg, hogy szaftja legyen és sok-sok fűszertől illatozzon.

Elefántszobrocska

Sok kultúrában az elefánt a jó szerencse jelképe és hozója. A legismertebb elefántfejű istenség a népszerű indiai Ganésha, aki a gazdagság jelképe, és emellett, csakúgy, mint az elefánt: az akadályok elhárítója is.
Fekete Magdolna
Cookies