A fűszervaj igazi univerzális csemege, amely azon túl, hogy vendégváró fogások különleges színfoltja lehet (persze csak ha már szabadon lehet vendégségbe járni), akár egy hétköznapi vacsorát vagy vasárnapi ebédet is feldobhat. Lássuk, mi mindenre használhatjuk, és hogyan érdemes ízesíteni!

Czucz Péter kreatív séf (amadehotel.sk) kimondottan szeret kísérletezni az ízekkel. Húsokra, halakra, köretek tetejére, de még pirítós mellé is ajánlja a fűszervajat, s azt is elárulja, mire érdemes figyelni az elkészítésénél.

fuszervaj-1es.jpg

Mivel a fűszervaj nagyon jó ízfelvevő, vagyis nagyon sok étel mellé adható, ezért kiváló kiegészítője lehet bármilyen fogásnak. Ha vendégvárónak szeretnénk elkészíteni, akkor ne tisztított ghee vajat, hanem egyszerű teljes vajat használjuk. (A ghee vajat inkább akkor alkalmazzuk, ha sült vagy főtt ételekhez készítünk fűszervajat.)

Hagyjuk, hogy a vaj szobahőmérsékletűre melegedjen, vagyis kellően formázható, „gyúrható” legyen. Figyeljünk arra, hogy még legyen tartása, de már könnyedén be tudjuk nyomni az ujjunkkal. Ezután robotgépbe tesszük, és nagyjából 10 percen keresztül a legmagasabb fokozaton habosítjuk. Ha elértük a kívánt állapotot, beletesszük a fűszereket, és alaposan összekeverjük.

A fűszerezésnél szinte bármit használhatunk, amit csak szeretnénk: sót és borsot mindenképpen érdemes keverni bele, de a szárított zöldfűszereken kívül a szezonális növényeket is bátran használhatjuk. Az apróra vágott medvehagyma például kitűnően illik bele, de ízesíthetjük csilipaprikával, köménnyel, rozmaringgal, kakukkfűvel, fokhagymával, petrezselyemmel vagy bazsalikommal is.

Miután a fűszereket belekevertük a felhabosított vajba, helyezzük alufóliára, görgessünk belőle hengereket, s tegyük hűtőszekrénybe, míg meg nem szilárdul. Ezután már szeletelve szinte bármire felhasználhatjuk. Vendégváróként egy-egy csíkot a felszeletelt bagettre helyezhetünk, s 200 fokon 5-6 percen át sütve apró falatokat tálalhatunk.

web-bannerek-instagram.jpg

Ha halat szeretnénk ízesíteni vele, nagyon kellemes elegyet alkot a citromhéj, a só és a szerecsendió hármasa. A „nehezebb” húsokhoz – mint a marha vagy a sertés – pedig akár cayenne borsot, paprikakrémet is használhatunk.

A fűszervajszeletkék a köreteket is feldobják: héjában sült krumplinál például a burgonyák belsejébe rakhatunk egy-egy darabot, amikor már puhák, s egy-két percre visszahelyezve rá- és belesüthetjük a finomabbnál finomabb ízeket.

fuszervaj-2.jpg

Egyre azonban figyeljünk: a fűszervajat mindig csak a pirítás, sütés végén használjuk, hogy ne menjen tönkre, ne párologjon el. Az ételek pedig nemcsak finomabbak, hanem jobb illatúak is lesznek tőle, hiszen a fűszerek aromáját a fogások minden része átveszi. (Ajánljuk figyelmükbe írásunkat a ghee, vagyis a tisztított vajról.)

Slávik-Varga Virág
Cookies