Éva peches. Százszor fogyókúrázott, odaadóan sportolt, mégis tizenöt kiló plusz nehezítette az életét. Ráadásul mindig fáradt volt. Ügyes körzeti orvosa hamarosan észrevette az összefüggést, és endokrinológiai kivizsgálásra küldte. Az endokrinológus megállapította, hogy Évának rendellenesen működik a pajzsmirigye.

Gyógyszert írt fel számára, és pár hónap múlva bekövetkezett a csoda: Éva végre lefogyott, és már nem érzett fáradtságot néhány órával ébredés után. Ráadásként a bőre is megszépült.

hormonegyensuly-kezdo.jpg

Tisztátalan bőr, elégtelen szex

Külsőnk és közérzetünk nemcsak attól függ, hogy milyen az életvitelünk, hanem attól is, hogyan működik a hormonháztartásunk. A hormonegyensúly megbomlásának százegy tünete van: homályos látás, fáradtságérzet, súlygyarapodás, a libidó hiánya. Előbb vagy utóbb a bőr is kárát látja, és megjelennek az emésztési zavarok, ízületi gyulladások. Rosszabb esetben nincs más megoldás, mint a gyógyszerek, amelyek orvosi felügyelet mellett helyreállítják a hormonegyensúlyt. Jobbik esetben azonban a puszta életmódváltás is segít!

Hogyan táplálkozzunk?

A mellékvese és a pajzsmirigy szabályos működéséhez elsősorban elegendő mennyiségű esszenciális zsírsavakra van szükség. Ügyeljünk arra, hogy étrendünk naponta tartalmazzon hidegen sajtolt növényi olajokat (például búzacsíraolajat) vagy pedig napraforgó- és tökmagot. A mellékvesének proteinekre (fehérjékre), E- és B-vitamin komplexre és pantoténsavra is szüksége van. Ez utóbbi segít fenntartani a helyes vércukorszintet, ami meghatározó az életerő szempontjából. A legtöbb pantoténsav a halmájban és a méhpempőben található.

Ösztrogén
A hízás általában azt mutatja, hogy a szervezetben magas az ösztrogénszint. Ez ellen azzal védekezhetünk, ha étrendünkbe fitoösztrogéneket tartalmazó ételeket iktatunk be: olyan növényi anyagokat, amelyek az emésztőcsatornában egyensúlyba hozzák az ösztrogénszintet.

Fitoösztrogéneket tartalmaz például a bab, a szója vagy a lucerna. Ilyen ételeket hetente háromszor kellene fogyasztanunk.

Tesztoszteron
A nemi vágy szoros összefüggésben áll a tesztoszteron nevű hormonnal. A tesztoszteron férfihormon ugyan, de kis mennyiségben a női szervezetnek is szüksége van rá. A túl sok tesztoszteron viszont szabálytalan menstruációt és abnormis szőrösödést idéz elő a nőknél. Ha úgy érezzük, hogy nincs kedvünk a szexhez, fogyasszunk több cinket tartalmazó ételt. A legtöbb cink az osztrigában található, ezért ez a legjobb természetes afrodiziákum. Cinket tartalmaz a tökmag és sokféle levélzöldség is. Elsősorban a dohányosok hajlamosak a cinkhiányra, valamint azok, akik túl sok gyárilag előállított élelmiszert fogyasztanak, továbbá a hormonális fogamzásgátlót szedő nők.

Pajzsmirigy
Optimális működéséhez fehérjében gazdag táplálkozásra van szükség. Ajánlatos fogyasztani búzacsírát, élesztőt, májat és barna basmati rizst. A belső elválasztású mirigyek központi irányító szerve a hipofízis (agyalapi mirigy). Működésére jó hatással van az E-vitamin, amelyből a legtöbbet a búzacsíra tartalmazza. A pajzsmirigynek jódra szintén nagy szüksége van. Jódot gazdagon tartalmaznak a tenger gyümölcsei, a halak, valamint a kelp nevű tengeri moszat.

minden_reggel_ujno.sk_0.png

Mit tornázzunk?

Mozgás nélkül nem lehet helyreállítani a hormonegyensúlyt! Ez tény, tény! Tornával minden nő befolyásolhatja az endokrin rendszer működését. Elkerülhetjük a súlynövekedést, a helytelen nyirokkeringést, a víz felhalmozódását a szervezetben, a lelkiállapoti ingadozást, ha időben elkezdünk tornázni, helyesen táplálkozunk, és eleget pihenünk. Fontos, hogy figyelmet fordítsunk a kismedence izmainak mozgatására. A jóga, a lazító ászanák, valamint a power jóga nagy hatással van az endokrin rendszer működésére. A pihenőpózok nyugtatják az idegrendszert, és serkentik a hormonműködést. Az ászanák folyamán alkalmazott nyomás – például a fél híd során a háton elhelyezett tenyér – hatást gyakorol a mellékvesére, és elősegíti a mellékvesehormon termelődését. A nők számára kifejezetten hasznos a hormonális jóga, amelyet Dinah Rodrigues húsz éven keresztül fejlesztett. A hormonális jóga annyiban különbözik a hagyományos jógától, hogy célzott gyakorlatokból áll. Heti három alkalommal végzett torna már csodát tehet!

Mitől várható még segítség?

Ha a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, akkor a szervezetben lelassul az anyagcsere, és ennek következménye a hízás, a hideg kéz és láb tünetegyüttes, a folytonos kimerültség, valamint a szexuális érdeklődés hiánya. Mit tehetünk ellene? A pajzsmirigy szabályos működéséhez jódra van szüksége a szervezetnek. A jódot étrendkiegészítővel is bejuttathatjuk a szervezetbe. Itt azonban gondolni kell arra, hogy ha ilyen tablettát szedünk, ne fogyasszunk torzsás zöldségeket és mogyorót, mert ezek akadályozzák a jód felszívódását. Segíthet a problémán a jódos-brómos gyógyfürdő, amelynek során a szervezet több hónapra elegendő jódot tud elraktározni. Jó hatású az olajos masszázs és a nyirokmasszázs, amely serkenti az ösztrogéntermelést. Az ösztrogénnek köszönhetően a bőr finommá, a haj fényessé válik. Hatékonyak a gyógynövénykivonatok is, például a katáng-, dió-, vadalma-, fehérfűz-kivonat, amelyet vízbe csöpögtetve (16 csepp 1 literbe) napközben elkortyolgathatunk. De főleg azon igyekezzünk, hogy egyensúly és harmónia költözzön életünkbe. A nyugodt lélek a legjobb fegyver, amellyel harcolhatunk a betegségek ellen.

Varga Klára
Cookies