Mit kerestek az egyiptomi szfinxek a Napóleon korabeli bútorokon?

Kisokosunkban a stílusok körtáncát mutatjuk be.

intim-szobak-a-rokokoban-kezdo-2.jpg
Marie Antoinette parasztos, kis virágos vászonhuzatai. Itt a széklábak már egyenesek: ez már a klasszicizmus.

Barokk, rokokó, klasszicitsa – ez a sorrend!

A barokk korban nagy, súlyos bútorok, hatalmas kandallók álltak a francia főúri palotákban – minden nagy volt, túlméretezett és fényes, mint maga a Napkirály, XIV. Lajos, aki még a Napot is túl akarta ragyogni.

A barokk aranykora a Napkirály udvara: a versailles-i palotát súlyos aranytükrök és bútorok uralták.

Utána következett a cicomás rokokó, de még az is íves stílus volt (íves széklábak, cifra tükrök jellemezték).

intim-szobak-a-rokokoban-kezdo-5.jpg
Empire tükör a győztes sassal és cirádás rokokó tükör. 

Ám a fényűzést is meg lehet unni. Marie Antoinette idejében visszanyúltak az egyeneshez, vagyis a klasszikushoz: ezért is nevezték a stílust klasszicizmusnak. (A történelemben mindig is a régi görög-római világ formáit tartották klasszikusnak.)

intim-szobak-a-rokokoban-kezdo-4.jpg
A nők a rokokóban nehéz, díszes ruhákat és parókát viseltek: lásd Marie Antoinette krinolinos toalettjét... Jobbra Marie Antoinette monogramja.

Majd jött 1789: a nagy francia forradalom. A népharag ekkor minden cifrát elsöpört, a csodás francia kastélyokat kirabolták, a cirádás bútorokat kihányták – s egyszerű, dísz nélküli bútorokat kezdtek gyártani.

intim-szobak-a-rokokoban-1.jpg
Hasas komód ívelt lábbal: ez még a rokokó!

Intim szobák a rokokóban

A rokokó csupa cicoma volt, az akkori székek lába is ezért hajlított. Igazából ekkor jelentek meg a mai értelemben vett intim, kisebb szobabútorok, például a fésülködőasztalkák, szekreterek. A nehéz kelmékről eltűntek a hatalmas virágfejek: Marie Antoinette imádta a kis virágokat a bútorhuzatokon. Az ő uralkodása félig a rokokóra, félig a klasszicizmusra esett, a végén már megelégelte a sok ívet és cifrát, parasztlánynak öltözött, s paraszti gazdaságot tartott fent...

intim-szobak-a-rokokoban-kezdo.jpg

Klasszicista, vagyis egyenes

XVI. Lajos és Marie Antoinette uralkodása idején jelent meg a klasszicista stílus a lakberendezésben. A bútorok lába kiegyenesedett, a hasas komódok eltűntek, és a sík felületek váltak uralkodóvá.

A klasszicizmus Napóleon alatt érte el a tetőfokát

A nagy császárhoz nagy csaták és nagy stílus illik, ezért választotta Bonaparte Napóleon a régi Rómát példaképének. Az ő stílusa az empire (ejtsd: ampír) volt, ami empíriumot, birodalmat jelent. Hogyisne, hisz Napóleon a római császárok utódjának tekintette magát! Az empire-ral szó szerint megszületett egy „birodalmi” stílus.

minden_reggel_ujno.sk.png

Empire

Az empire sokáig befolyásolta a kor öltözködését és bútordizájnját. Az empire stílus mintáit az antik világból vette, s még korábbról, Egyiptomból – hisz Napóleon Egyiptomot is meghódította. Az enteriőr merev, ünnepélyes. A padló mozaikszerű, táblásított parketta, az empire szereti a redőzést a gipszstukkóknál is, a selymet, az aranyat a falakon.

intim-szobak-a-rokokoban-3.jpg
Az empire bútor: a dobozszerű bútortestek sokszor szfinxekben, sasokban, oroszlánlábakban végződtek...

Bíbor, kék, arany!

Az empire berendezkedés nagy hangsúlyt fektetett az egyensúlyra és a szimmetriára. Mindig párban díszítettek: a kandalló egyik oldalán is állt egy gyertyatartó, a másik oldalán is. Jellemzői voltak a gazdag és vibráló színek, mint a mély vörös, kék, zöld és arany: ezek aztán hozzájárultak a pompa és fényűzés érzéséhez.

Az empire bútorok többnyire keményfából, mahagóniból vagy dióból készültek, de fekete ébent is használtak – és a fehérre lakkozott szalonbútorok is kedveltek voltak.

intim-szobak-a-rokokoban-2.jpg
Római harcosok az empire falburkolatokon: manapság a párizsi régiségraktárak lapokban árulják őket.

Az ágyakat, székeket és íróasztalokat aranyozott bronzrátétekkel díszítették, megjelentek a bútorokon a harcosok, zászlók, sasok, pajzsok. A Napóleon nyomában Egyiptomban járt tudósok könyvet adtak ki, s a benne szereplő szfinxek, piramisok, pálmák, afrikai emberalakok hamarosan visszaköszöntek a szalonok bútorain. Még az órák mutatói is pajzs alakúak voltak, a kor harcos szelleméhez illően...

–nagyvendégi–
Kapcsolódó írásunk 
Cookies