Nyitrától 12 km-re található Alsóbodok. A kis zsákfalut dombok és erdő határolják. A település elején, nyugodt környezetben áll a Zoboralja egyetlen magyar tannyelvű középiskolája. A magán-szakközépiskola négy osztállyal működik, így kisiskolának számít – de annál nagyobb jelentőségű. Kicsi a bors, de erős!
A Nyitrai járásban a nyitrai magyar gimnázium megszűnése után 24 évig szünetelt a magyar nyelvű középfokú oktatás. Paulisz Boldizsár (iskolaalapító és fenntartó) azonban úgy gondolta: ne hagyjuk ezt az áldatlan állapotot, és tegyünk a magyar nyelvű oktatás érdekében! Így született meg a magániskola ötlete. Az iskola 2000 szeptemberében nyitotta meg kapuit. A következő évtől jogalanyiságot nyert, és azóta nemzetközi intézménnyé nőtte ki magát. Három évre rá ugyanis megkapta az International Education Society (IES) minősítést, így nemzetközi bizonyítványt is nyújt a végzősök részére.
Hajtman Béla iskolaigazgató mutatja be az iskolát.
– A diákok vállalkozói és idegenforgalmi szakon tanulhatnak. Az utóbbi években az idegenforgalom egyre népszerűbb. Az angol és a német nyelvet emelt szinten oktatjuk, emellett gépírást, könyvelést, közgazdaságtant, menedzsmentet tanulhatnak a diákok. Illetve az idegenforgalmi szakon az idegenforgalom szolgáltatásaival, technikáival ismerkednek, és idegenforgalmi földrajzot tanulnak. A tanári kar 12 fős, fiatalos lendületű oktatókból áll – kezdi a beszélgetést az igazgató, aki kiemeli, hogy az oktatás tandíjmentes.
Hajtman Béla
Az IES bizonyítvány a tanulók számára könnyebbé teszi az érvényesülést a munkaerőpiacon, hiszen a tanúsítványt az egész világon elismerik. Az érettségizők nagy része főiskolán, egyetemen folytatja tanulmányait – itthon vagy Magyarországon. Az oktatási intézmény szeretné felvenni Esterházy János nevét, hiszen a mártír politikus a Zoboralja híres szülöttje. Az állam azonban nem pártolja a kezdeményezést: az oktatási hivatalba benyújtott kérelmet elutasították. (Esterházy János halálának 50. évfordulóján az iskola azért átvehette az Esterházy-emlékérmet Budapesten.)
– Jelenleg 63 diákunk van, de Tatabányáról is jönnek tanulók. Ezek a magyar diákok már az alapiskolában is tanulnak szlovákul, és az idegenforgalmi szak elvégzése után magyar turistacsoportokat szeretnének vezetni Szlovákiában. Csíkszeredáról két tanulónk van, akik a nyitrai extraligás hokicsapatban, illetve a román jégkorong-válogatottban játszanak – sorolja Hajtman Béla.
Közben bejárjuk az épületet. Rend van és tisztaság. Az intézmény korszerűen felszerelt: minden osztályban interaktív tábla, kivetítő és az egész épületet lefedő világháló segíti az oktatást (a tanárok használják is gyakorta, mert érdekesebbé teszi az órákat).
– A diákok szakmai rendezvényeken, tanulmányi kirándulásokon vesznek részt – hangsúlyozza az igazgató úr. – Már kétszer is részt vettünk a nemzetközi Leonardo-projektben. Ősszel a diákok Milánóban és Budapesten tölthettek három hetet szakmai képzésen. Szállodákban és utazási irodákban dolgoztak. Három évvel ezelőtt pedig Riminiben és Budapesten gyakorlatoztak. A Comenius-projekt jóvoltából pedig az ügyesebb tanulók eljutottak Hollandiába és Olaszországba is.
Idén a szintén nemzetközi Erasmust szeretnék megpályázni. Áprilisban a Határtalanul program keretében a másodikosok megismerhették Keszthelyt és környékét. Programból tehát nincs hiány, de azért a tanulást sem hanyagolják el.
– A szombathelyi Bolyai János Gimnáziummal már tíz éve testvériskolai kapcsolatot ápolunk. Együtt emlékezünk az ünnepeinken, és minden év szeptemberében, illetve májusában együtt kirándulunk. Bejárjuk Magyarország és Szlovákia egy-egy régióját, s közben barátságok szövődnek – meséli az igazgató.
A Szent György Lovagrend 2011 nyarán Alsóbodokon szervezte meg nyári egyetemét. A rendet a lovagi erényeket Európa szívében, a Kárpát-medencében meghonosító elődeink tiszteletére alapították.
A nagyszünetben a diáksereg a közösségi terem felé veszi az irányt. Az igazgatótól megtudjuk, hogy bemutatóval készülnek a fotózásra. Anna Kendrick híressé vált poharas dalát adják elő, ami papírpoharakkal való közös dobolást jelent. Miután mindenki megtalálta a helyét, Paulisz Boldizsár szétosztja a poharakat, és megadja a kezdőritmust.
Paulisz Boldizsár
– Az alapító ötlete volt, és a diákok pár nap alatt megtanulták ezt a közösségépítő játékot. Mindehhez nem kell más, csak papírpohár, jókedv, ritmusérzék – és hajlandóság a csapatmunkára. Az esti közös gyakorlások során azt tapasztaltuk, hogy hihetetlen módon összekovácsolja a társaságot. És mi itt azt tartjuk: a közösség a legfontosabb! Ezért a jövőben a bejáró tanulókat is bevonjuk a játékba.
A csengetést követően a harmadikosoknak idegenforgalmi-földrajz-órájuk van. Épp az egyik diák tart beszámolót. A téma Németország kulturális látnivalói. Később megtudjuk, hogy alkalmanként rövid útifilmeket is megnéznek. Az elsősök a gépírást gyakorolják a számítástechnikai teremben. A mozdulatok már megszokottak, nem először tesztelik a gyorsírást.
Az angol is interaktív órának számít, hiszen a kommunikáció a legfontosabb. A másodikosok épp a krimik és a bűnügyek világában járnak – Sherlock Holmes legendás nyomozóval és munkájával ismerkednek.
Újra kicsengettek. Megnézzük a kétszintes kollégiumot, amely az iskola tőszomszédságában áll. Itt is rend és tisztaság fogad: mintha nemrégiben adták volna át az épületet.
– Nemcsak egymásra kell odafigyelni, hanem a körülöttünk lévő tárgyi környezetre is – vallja Paulisz Boldizsár.
A távolról érkező diákokat a közeli rancson is elszállásolhatják (itt van egy nagyobb rendezvényterem, focipálya és lovarda is).
– A nagyobb rendezvényeket itt szoktuk megtartani. Az ebédet helyben biztosítjuk, de a reggelit és a vacsorát a diákok készítik a jól felszerelt konyhákban. A kollégium előnye, hogy a diákok jobban megismerik egymást. Gyakoriak a közös esti főzőcskék és étkezések.
Ritkán látni ilyen rendezett kollégiumot. A diákok is megbecsülik. Talán, mert ismerik a modern kor jelszavát: „fenntartható” környezetet kell teremtenünk.
A tanítás legkésőbb három óra előtt befejeződik, így a tanulás mellett jut idő a szabadidős tevékenységekre is.
– Azt látjuk, tapasztaljuk, hogy a mai diákságot nehéz lekötni. Sokan beilleszkedési problémával küszködnek, és nekik is kiemelten próbálunk segíteni. Emellett minden hétfő délután a Kolon községben szolgáló Ďurás Márk plébános úr – a diákok szóhasználatában: Márk atya – tart foglalkozást. Egynéhányan az általa szervezett animátorképzőbe is bejelentkeztek. Szerdánként a nyitrai református lelkész felesége, Ficzere Anikó tart pszichológiai foglalkozásokat. Az összes ilyen jellegű program „edzi” a közösséget – sorolja az iskola vezetője.
A tanítási órák után a fiúk szeretnek focizni, de az iskola testépítő edzőtermét is sokan látogatják. A lányok inkább a zumbát választják, és szülői engedéllyel a fiúk és a lányok is lovagolhatnak. A sport mellett, persze, korrepetálásra is van lehetőség: az oktatók készségesek, és segítenek.
A konditeremben a testet és az „akaratot” edzik a fiúk.
A látottakhoz nem is tudunk többet hozzátenni, csak ennyit: az alsóbodoki egy igazi, családias légkörű középiskola. Egy hely, ahol odafigyelnek a diákokra. Egy hely, ahol fontos a minőség.