A karácsonyi csillogó menünkkel egy kis táncra hívjuk Önt, kedves olvasó. Forduljon egyet velünk a világ, és változtassunk a megszokott ünnepi ételsoron, most és azonnal! Nem, dehogy bontjuk meg az ünnepi asztal varázsát, sőt! Ha bízik bennünk, és velünk tart, nem győzi majd learatni a babérokat!

A karácsonyi borleves egy egészen különleges íz- és színvilág lesz az asztalon, egy kanál Ünnep. Jó hír, hogy jó előre elkészíthető! Tegyünk fel az előző napon egy karácsonyi zenét, s már fő is az ünnepi leves! (Ígérjük nem áruljok el senkinek, hogy csak fel kellett melegíteni…) A borsos-zöld fűszeres kéregben sült hátszín elegáns, trendi és gazdag. Vékonyan szeletelve, a forró mártással, ne is folytassuk tovább. Utána itt a nagy favoritunk, a karácsonyi gránátalmás Pavlova torta! Szinte biztosak vagyunk benne, hogy ilyet még nem evett a család! Az édes roppanós keveredik a tejszín lágyságával, a gránátalma fanyarságával. Szóval, táncra fel, pördüljünk be a konyhába, öltöztessük ünneplőbe a szívünket, és varázsoljunk! Hisz a karácsony a varázsról, a szeretetről és Önökről szól! Vaníliaillatú ünnepeket kívánunk!

karacsonyi-konyhatitkok-hatszin.jpg

BORSOS-ZÖLDFŰSZERES KÉREGBEN SÜLT HÁTSZÍN

Hozzávalók:

1 ek. vaj
1 ek. nagy szemű só
2 ek. durvára darált fekete bors
3 gerezd zúzott fokhagyma
néhány szál friss rozmaring felaprítva vagy 1 tk. szárított, egy kis csokor petrezselyem felaprítva
4 ek. olívaolaj
100 ml vörösbor
3 kg csontos hátszín
2 db félbevágott alma

Hozzávalók a mártáshoz:

2 db vöröshagyma
400 ml marhaalaplé vagy erőleves
50 g vaj

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 200 fokra, gázon 7-es fokozat. Keverjük össze a sót, a borsot, a rozmaringot, a fokhagymát és a rozmaringot. Dörzsöljük be az illatos keverékkel a faggyútlanított húst, majd csontos felével lefelé helyezzük egy kivajazott tepsibe, a félbevágott almákra. Tegyük a forró sütőbe, és süssük 20 percig. Ezután csökkentsük a sütő hőmérsékletét 160 fokra (gáz 3.), öntsük rá a vörösbort, és süssük tovább másfél óra hosszat. Ezalatt szépen átsül, de az alacsony hőfok miatt nem szárad ki. Miután kivettük a sütőből, rakjuk át óvatosan a húst egy vágódeszkára, és szeletelés előtt hagyjuk 30 percig alufóliával lefedve pihenni. A hús még ekkor is sül, és így szaftos marad. 

Amíg a hús pihen, elkészítjük a mártást. A tepsiben maradt levet öntsük ki egy tálba, és szedjük le róla a zsírt. Egy lábosban pirítsuk meg vajon a hagymát, majd óvatosan öntsük rá az alaplevet és a félretett sütőlevet. Forraljuk kb. 10-15 percig, majd keverjük bele folyamatosan a vajat, míg a mártás besűrűsödik. A mártásunk a vajtól kapja a fényét. Ekkor megkóstoljuk, és ízlés szerint megsózzuk, megborsozzuk. A már megpihent húst felszeleteljük, és mellé a mártást melegen tálaljuk. Köretként pirított burgonyát vagy zelleres krumplipürét, és sült zöldséget ajánlok.

elofizetes_uj_no_0.png

KARÁCSONYI BORLEVES

Hozzávalók: 

1 üveg jó minőségű, száraz vörösbor
2 ek. vaj
20-30 g kockára vágott füstölt szalonna
1 db póréhagyma megmosva, fél cm-es karikákra vágva, zöldje nélkül
1 kis fej hagyma, apróra vágva
2 ek. liszt
7 dl csirkealaplé vagy húsleves
só, bors ízlés szerint
fél tk. kakukkfű
fél tk. majoránna
fél rúd fahéj

Elkészítés:

Forraljuk fel a vörösbort, majd 5 perc forralás után tegyük félre. Egy másik edényben közepes lángon hevítsük fel a vajat, majd mikor megolvadt, tegyük bele a kockákra vágott szalonnát, és pirítsuk kb. 5 percig. Adjuk hozzá a felkarikázott póréhagymát és az apróra vágott vöröshagymát, majd alacsony lángon pároljuk, amíg a hagyma üvegessé és puhává nem válik. Szórjuk bele a lisztet, és folyamatos keverés mellett pároljuk tovább 2 percig. Közben öntsük hozzá a bort és a csirkealaplevet.

Egy fűszerkosárban tegyük bele a majoránnát, a kakukkfüvet és a fahéjat, és a levest ízlés szerint sózzuk, borsozzuk meg. Mikor felforrt, vegyük lejjebb a lángot, és hagyjuk 30 percig főni. Ezalatt az alkohol elpárolog, az ízek, a fűszerek összeérnek. Távolítsuk el a fűszerkosarat a főzés végén! Botmixer segítségével a levest simára keverjük, és további 10 perc alatt készre főzzük. Tálalás előtt a tetejét hintsük meg vajban pirított zsemlekockával.

karacsonyi-konyhatitkok-borleves.jpg

KARÁCSONYI PAVLOVA TORTA

Hozzávalók a csokoládés habcsókalaphoz:

3 db tojásfehérje
150 g kristálycukor
2 ek. kakópor

1 tk. balzsamecet
25 g finomra aprított étcsokoládé

Hozzávalók a tetejére:

1/2 liter habtejszín
2 db félbevágott gránátalma
3 ek. durvára reszelt étcsokoládé

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, és béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral. A sütőpapírra rajzoljuk fel egy kb. 24 cm-es tortaforma alját. Ezután fordítsuk meg a sütőpapírt, hogy ne a firkás felületét süssünk. Verjük fel a tojásfehérjét, míg lágy csúcsokat nem kapunk, majd kanalanként adagoljuk hozzá a cukrot. Ettől szép fényes és kemény lesz. Szórjuk rá a kakaóport, az aprított csokit, locsoljuk meg az ecettel, majd óvatosan forgassuk össze, hogy a csokidarabok jól szétszóródjanak. Halmozzuk a habot a tepsi közepére, a felrajzolt mintánk köré, majd simítsuk el a tetejét és az oldalát. Mehet a sütőbe, de azonnal vegyük le a hőfokot 150 fokra, és süssük kb. 1–1 1/4 órán át. 

Akkor van kész, ha a tetején, az oldalán száraz és ropogós, de ha megszúrjuk, érezzük, hogy odabenn ragacsos maradt. Nem kell megijedni, ilyenkor már nagyra nőtt és berepedezett, de ez így jó! Ha jónak ítéljük, kapcsoljuk ki a sütőt, nyissuk résnyire az ajtaját, és a tortát így hűtsük ki. Megrepedezhet, de semmi gond. Ha kihűlt, mehet is a tortatálra. Verjük fel a tejszínhabot, halmozzuk a habcsókalap tetejére, végül rendezzük el rajta a gránátalmamagokat. Vagyis a kettévágott gránátalma egyik felét megfogjuk, és a tetejét jól megütögetjük, hogy a magok kihulljanak belőle, egyenesen a tortánkra. Remek terápiás tevékenység. Miután a tortánk tejszínhabos tetejét a gyönyörű, bársonyos bordó gránátalmamagokkal beborítottuk, az ünnep fényét emelve szórjuk meg egy csipet csillámporral. 

karacsonyi-konyhatitkok-pavlova.jpg

Boros Anna
Cookies