Megjelent az Új Nő decemberi száma! Keresse kedvenc magazinját az újságárusoknál és a Slovnaft-benzinkutakon!
Címlapon: Mészáros Viktória (Bős).
KONTRASZT
A város és a falu, az egyszerűség és a csillogás kontrasztját láthatjuk Dömötör Ede és Ugróczky István képein.
A képek a magazin 6. oldalán láthatók.
HOGYAN KÉSZÍTHETÜNK AJTÓKOPOGTATÓT?
Változik a világ, változom én is – gondoltam tavaly, mikor beiratkoztam távoktatásra a karvai vidékfejlesztési iskolába. (Riportkészítés közben ugyanis megbabonáztak az iskola kis virágkötői.) Egy pillanatig sem bántam meg, mert azóta minden tanórán a széppel fogok kezet. Idén pedig úgy döntöttem, megkötöm életem első karácsonyi koszorúját.
Novák Zita írása a magazin 8. oldalán.
KARÁCSONYNAK ÉJSZAKÁJÁN
Sokféle irányzat működhet remekbe szabottan az ünnepi miliőben. Mi hagyományos karácsonyi színekbe öltöztünk, mellé ünneplőbe öltöztettük a házat kívül-belül.
Divatanyagunk a lap 10. oldalán.
AZ ÁLOM HAVA
Decemberben a természet aludni tér, nincs munka a földeken, van idő ünnepelni, Luca-széket készíteni, betlehemezni – s várni a pislákoló gyertyánál a fényre. Legalábbis régen így gondolkodtak. Luca napján elkezdték ácsolni a Luca székét, s aki ráállt, az megláthatta, hogy kik a boszorkányok. Az élet annyiban változott meg, hogy nem kell ma már székre állni, a ropogó fegyverek megmutatják, hogy ki a rossz.
Szösszenetünk a magazin 18. oldalán.
3 SZTÁR AZ IDEI BÁLI SZEZONBÓL
Idén is érdemes válogatni a dekoltázsok, felsliccelések, áttetsző anyagok vagy szaténok rengetegében. A vízválasztó idén is az legyen, hogy a mi színeinkhez és alkatunkhoz mi illik.
Divatunk a magazin 19. oldalán.
BARÁTSÁG
Adhat-e szebbet, nemesebbet ember az embernek, mint igaz barátságot? Bugár Anna színésznő és Knapek Éva pszichológus kettőse.
Interjúnk a lap 22. oldalán olvasható.
A SZEGÉNYSÉG KÖZEPÉN
Milyen az, mikor az embernek van valamije, ezt az én gyerekeim nem nagyon tudják. Mert semmijük nincsen. Napközis vagyok egy iskolában, ahol szegény sorsú roma gyerekek tanulnak. Egy pillanatra megálltam, mikor az ajtó először becsukódott mögöttem. Hamar rájöttem, hogy azzal, hogy ide beléptem, mindent el kell felejtenem, amit eddig tanultam. Itt nem lehetsz gyönge, a szívedet meg sarkig ki kell nyitnod. Az első hetek félszegsége után elkezdtem látni a gyermekszemeket.
Varga Henrietta írása a lap 28. oldalán.
SZÁRNYAK NÉLKÜL
Milyen az, mikor apunak, anyunak én vagyok a pénz? Belőlem élnek; segély után folyik a pia, minden van, nekem cukorka, egy hétig én is elhiszem, hogy szeretnek.
Írásunk a lap 29. oldalán.
OTTHONRA TALÁLVA
Két éve karácsonykor szembejött velem egy fotó. Nem feldíszített fát ábrázolt, hanem egy szürkületben lefényképezett kovácsoltvas kaput. „34 éve én is ezt a kaput néztem belülről karácsonykor. Hátha jön értem valaki. Sokan felnőttkorukig nézik ezt a kaput várakozva. Értékeljük jobban, amink van – bármennyire is állandónak s természetesnek tűnik, nem az” – írta a szerző. Interjúalanyunk a gyermekotthonban töltött ünnepekre emlékszik vissza.
Riportunk a lap 30. oldalán.
KÖZÉPKORI COMICS
Az ember vizuális típus, hamarabb megért valamit, ha képen látja. A mai TikTok-világ is csak erre példa; nem okosságokat akarunk, hanem képes sztorikat. A képeket szeretjük nézegetni. A freskók is képekben meséltek: ezekből hipp-hopp, azonnal megértette a szegény ember Jézus életét és a Biblia tanait.
Riportunk a magazin 32. oldalán kezdődik.
INDUL A MIKULÁS
Idén is útnak indult Bélyből a nagy szakállú Mikulás, hogy bejárja a Bodrogközt. December 5-én felnőtt, gyerek egyaránt megtakarítja a cipőjét és a csizmáját, s azzal a reménnyel bújik este az ágyba, hogy neki is pottyant valamit. Minden becsületes Mikulás várja a nagy napot; így van ezzel Salaba István is.
Olvass tovább: Indul a Mikulás
ÁTÖLEL A VÖLGY
Csönd, völgy, ló. A Szabó család Gombaszög egyetlen lakója. Karácsonykor körülöleli őket a gombaszögi völgy csöndje.
A riport Papp Viki képeivel a magazin 44. oldalán olvasható.
BETLEHEM
Nagyölveden minden karácsonykor szépen faragott betlehem – artisztikus kezek faragványa – várja az ünnepet. Ez arra utal, hogy itt megbecsülik a művészi munkát.
Képeink a magazin 50. oldalán.
NAGYÖLVEDEN MINDENKINEK VOLT LOVA
Nagyölveden vannak kiművelt fiatalok, akik hazatérnek a természethez közeli élet reményében. Ők azok, akik nem hiszik, hogy már végérvényesen lecsúsztunk Európáról. Ilyen ember Monc Mátyás (23) Nagyölvedről, akit lovával kaptuk lencsevégre. Felmenői közül minden férfinak – nagypapáknak és dédapáknak egyaránt – volt lova. Tőlük örökölhette Mátyás a „lovasgént”, melybe bele van kódolva a négylábúak szeretete. Szülőföld, gazdaság, tenni akarás: ehhez a három tartóoszlophoz van kikötve az ő lova.
Írásunk a lap 52. oldalán.
VARÁZSLATOS PÉKSÉG
Pékségillat van, a szakajtókban paplanpuha tészta kel. Kint angyalszárny lebeg, bent a frissen sült kovászos kenyerek és kalácsok gőzölögnek a fapolcokon. Béres Ildikó (39) Köbölkúton varázslatos pékséget működtet, ez az Ildi’s bakery. Ildikó hosszú évek irodavezetői munkájából ugrott át a kétkezibe. Olyan munkát akart, amelynek kézzel megfogható eredménye van, ahol végre alkothat.
Interjúnk a magazin 54. oldalán.
A FENYŐFA ÚTJA
Árpás Lajos karácsonyfa-csemetéket telepített a bényi szőlőhegyre: és a szőlőhegyből lassan fenyőhegy lett. A tetejére pedig kápolnát épített. A hegyről ma fenyőket árul karácsony táján. Milyen fát vegyünk? – kérdeztük tőle.
Olvass tovább: A fenyőfa útja
A HUBAY HÁZBAN EGÉSZ ÉVBEN KARÁCSONY VAN
Vannak emberek, akik annyira szeretik a karácsonyt, hogy egész évben a kulisszái között szeretnének élni. Ők térnek be Szentendre ékszerdobozába, a Hubay Házba.
Interjúnk a lap 63. oldalán.
REGGELIK A VILÁGBÓL
A dunaszerdahelyi Istermeat húsüzemben vendégmunkások is dolgoznak. Kik ők, és mit jelentenek számukra az ünnepek? Milyenek a szerb, a kazah vagy éppen a Fülöp-szigeteki újévi és karácsonyi szokások?
Cikkünk a magazin 66. oldalán található.
METSERSÉGEM CÍMERE
Nyílt titok, hogy nálunk is munkaerőhiány van. Ennek orvoslására érkeznek Szlovákiába vendégmunkások, főként a hiányszakmákba – az Istermeatbe elsősorban hentesek. Először még csak Magyarországról, Csehországból jöttek, most már Szerbiából, Indiából, de még Hollandiából is. Ami nagy különbség a migránsokkal szemben, hogy a többség haza akar térni, s itt, idegenben is az otthoniakért, a családért dolgozik. Sokan egész évben nem mennek haza, hogy élére tudják rakni a garast.
Cikkünk a lap 69. oldalán található.
EXTRA ÉTELEK ÜNNEPEKRE
Idén dekorációban a masni mindent visz. Olasz ízeket és hagyományos süteményeket kínálunk az ünnepi asztalra.
Receptválogatásunkat a magazin 70. oldalán találják.