A tejipar évek óta bombáz bennünket reklámjaival, amelyek szerint a tej tökéletes táplálék. Ami nem igaz.

Allergia, túlsúly, kiütések. A felnőtt népesség 75%-ának szervezete négyéves korában elveszíti a laktóz (tejcukor) lebontásának képességét. A táplálkozási tanácsadók szerint a lakosság nagy százaléka enyhén vagy súlyosan allergiás.

mi-a-helyzet-a-tejjel-kezdo.jpg

Ezt azokból a kellemetlen tünetekből ismerhetjük fel, amelyek a tej és tejtermékek elfogyasztása után jelentkeznek. Ilyen tünet a puffadás, felfúvódás, hasmenés, fáradtságérzet, bőrkiütések. A tüneteket nemcsak a laktóz elégtelen lebontása – hanem a tejfehérje-intolerancia is okozza. Ha ilyen tüneteink vannak, hagyjuk el teljesen a tehéntejet – helyette fogyasszunk szójatejet, mandulatejet, rizstejet vagy kecsketejet.

A tehéntej nagyon zsíros, energiatartalmát 49 százalékban a zsír hordozza, a félzsíros tej esetében ez 35 százalék. A tehéntej kétszer annyi hormont tartalmaz, mint az anyatej. A hormonok elősegítik a növekedést. A tejben levő zsír elsősorban a hason és a csípőn rakódik le, ezért a fogyókúrák egyike alatt sem ajánlott tejet fogyasztani.

A túlzott tejfogyasztás rontja a bőr minőségét is.Szakembereink ugyan cáfolják ezt, de egy 2008-ban megjelentetett tanulmány (Journal of the American Academy of Dermatology) megállapította, hogy a tejet fogyasztó serdülők bőre zsírosabb és pattanásosabb volt tejet nem fogyasztó társaikénál. Érdekesség, hogy a gennyes pattanások csak tejfogyasztás esetén jelentek meg, tejtermékek fogyasztása mellett nem.

Kalcium más élelmiszerben is van! 

Nem is olyan régen a tejet tartottuk a kalcium legbiztosabb forrásának. Azonban egyre több szakember nem ért egyet ezzel a véleménnyel. Az amerikai FDA (Food and Drug Administration, a gyógyszerek és élelmiszerek szabályozását és ellenőrzését végző szövetségi hivatal) adatai szerint nincs bizonyíték arra, hogy a túlzott tejfogyasztás csökkentené az oszteoporózis kialakulását. Épp ellenkezőleg. John Robbins szerint a sok tejterméket fogyasztó idős embereket kétszer inkább veszélyezteti a csípőcsonttörés, mint azokat, akik nem fogyasztanak tejtermékeket. Doktor Ngwaba egyetért az íróval: „A tej valójában gyengíti a csontokat. A tejfehérje miatt távozik a csontokból a mész és a foszfor, ezért a csontok törékenyebbé válnak.”

A tehéntejben valóban sok kalcium van, de a pasztörizálás folyamán (a tejet 63 C-fokra hevítik) ennek mennyisége jelentősen csökken. Száz gramm pasztörizált tej 118 mg kalciumot tartalmaz, ugyanakkor 100 gramm mandula 234 mg-ot, ugyanennyi szezámmag pedig 1160 mg-ot. Miből nyerhetünk még kalciumot? „A hal is kiváló kalciumforrás, sőt ráadásul még foszfort is tartalmaz. A legmegfelelőbbek a pici csontokat tartalmazó halfélék, például a szardínia. A tejet kiválóan helyettesítheti a mandula, a szezámmag, a fehér bab, a spenót, de a dió, a tofu, a napraforgó- és tökmag, a káposzta, a kel, a sárgarépa, a barack, a füge és a rebarbara is.

minden_reggel_ujno.sk.png

Tejpótlók  

A legkevesebb allergént tartalmazó tejpótlék a rizstej. Könnyebben emészthető, mint a tehéntej, nem annyira zsíros, nem tartalmaz koleszterint, nem nyálkásítja, nem savasítja a szervezetet, azonkívül erősíti az immunrendszert. Több vizet tartalmaz, mint a tehéntej, állaga szemcsésebb. A szójatejet szójababból állítják elő. Bőven tartalmaz fehérjéket és kalciumot. Állaga hasonló a tehéntejéhez, ezért főzéskor leginkább szójatejjel helyettesíthetjük a tehéntejet. A boltban a cukormentes szójatejeket keressük.

A mandulatej jóval drágább, mint a tehéntej, de rengeteg benne a kalcium, a szelén és az E-vitamin. A rizstejhez hasonlóan több benne a víz, de aromája erőteljesebb. Az elmondottakból láthatjuk, hogy van mivel helyettesíteni a tehéntejet. Reménykedjünk, hogy pár év múlva nem jelennek meg olyan tanulmányok, amelyek a tejpótlókról is bebizonyítják, hogy ártanak az egészségünknek. 

–varga–
Cookies