A nők 40-60 százaléka rossz melltartót hord. A jó melltartó se nem kicsi, se nem nagy, és passzol mindenütt. Ilyen melltartót azonban nem könnyű találni. Úgy is mondhatnánk, hogy egyenesen művészet.
Tanulmányok bizonyítják, hogy a mellkasi gerinc legtöbb elváltozását a rosszul megválasztott melltartók okozzák.
A kifogástalan méret
Az elején le kell szögeznünk: egészségünk szempontjából hosszú távon se a túl szűk, se a bő melltartó nem vezet jóra. A szűk melltartó miatt ugyanis idővel sekélyes légzés alakulhat ki. Emiatt kevés oxigénhez jutunk, ami a mindennapokban fáradtság és letargia képében nyilvánul meg. Ha az elégtelen légzés rossz testtartással párosul, az végső soron emésztési problémákat és hasfájást okoz. A bő melltartó pedig azért nem ajánlott, mert nem támasztja megfelelően a mellet. Ez főleg a teltebb mellekre vonatkozik, hiszen a nagy mellű nő háta akaratlanul is előregörbül, ami a gerinc feszülését idézi elő. Erre idővel a fájdalom figyelmeztet.
A melltartó és a hátfájás
Tudni kell azonban, hogy a hátfájás nem csupán a teltebb mellű nőknél jelentkezik. A kisebb kosarú melltartót viselő nők sokszor a szorosabb, bélelt melltartókat kedvelik, mert azok megemelik a mellet, amely így nagyobbnak látszik. Ez a trükk azonban könnyen hátfájáshoz vezethet! Ivo Grebe német belgyógyász arra hívja fel a nők figyelmét, hogy a túl szűk melltartó viselése hátfájást okozhat a hát középső részén. A nők ilyenkor elsőre legtöbbször szív- vagy tüdőbetegségre gyanakodnak, holott a fájdalom hátterében gyakran egyszerűen csak egy rosszul megválasztott melltartó áll.
A melltartópánt
Melltartó vásárlásakor fordítsunk nagy figyelmet a pántra. A melltartópánt soha ne szorítson, ne vágjon bele a bőrbe, de laza se legyen, ne csússzon le könnyedén. Ideális esetben a pánt rásimul a bőrre, és egyenletesen osztja el a súlyt a vállakon.
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a melltartó nagysága mindig feleljen meg a valóságnak. Ne tévesszük szem elől, hogy a mellünk nagysága változik az életünk folyamán!
A jó melltartó megtámaszt
Hogy a mell szövete mennyire szilárd, abban nagy szerepet játszik a genetika. A mellizom szilárdságát viszont befolyásolni lehet az életmóddal és a sporttal. A mellszövet meghálálja, ha kiegyensúlyozott az étrendünk, sok friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, rendszeresen tornázunk, illetve megfelelő mennyiségű vizet iszunk. A mell szilárdságán ezzel szemben sokat ront az alkoholfogyasztás, a dohányzás és a mozgás hiánya.
Akár kicsi, akár nagy melltartót hordunk, edzéshez mindig sportmelltartót válasszunk. Minden ugrás, minden erőteljes mozdulat megnyújtja ugyanis a mell szövetét, amely bőrből és kötőszövetből áll, nem pedig izomból. Ennek következtében a rázkódástól megereszkedik, és hosszú távon veszít a rugalmasságából, ami végül lógó mellet eredményez.
A jól megválasztott sportmelltartó javít a testtartáson is. A széles pántnak köszönhetően a mell súlya eloszlik a vállakon, így tehermentesíti a hátat. Már nálunk is kapható az amerikai Marena márka, amelyet a mellműtéteket követő időszakra fejlesztettek ki – tökéletesen alkalmazkodik a műtét utáni mérethez, és a nap huszonnégy órájában megtámasztja a mellet.
Hordjunk? Ne hordjunk?
Nincs egységes álláspont. Vannak nők, akik alig várják, hogy hazaérve ledobhassák a melltartót, mások viszont abban is alszanak. A szakemberek véleménye egységes: éjszakára le kell vetni a melltartót, hogy a mellszövet regenerálódhasson. Egy francia vizsgálat kimutatta, hogy a melltartó elhagyása erősíti a mellet tartó izmokat, Jean-Denis Rouillon sportorvos azonban hozzáteszi, hogy a kísérletben többnyire karcsú, sportos alkatú nők vettek részt, akiknek kisebb méretű volt a mellük. Ezért a következtetések nem vonatkoznak minden alkatra!
Mit okoz a rosszul megválasztott melltartó?
- Hátfájást, fejfájást;
- feszülést a vállban, a nyakban, a lapocka tájékán;
- kötőszöveti elváltozást, ráncosodást.
A helyes méretvétel
A tökéletes melltartó kiválasztásához két adatot kell ismernünk.
Pontosan le kell mérnünk a felsőtest körfogatát közvetlenül a mell alatt vízszintesen, valamint a legszélesebb helyen, szintén vízszintesen. Ehhez ideális a szabók által használt centiméter, amelyet enyhén hozzászorítunk a testhez.
A JÓ MELLTARTÓ 5 PONTBAN
Csak alapos próba után vegyünk melltartót!
1. A körpánt simuljon a testhez – a bekapcsolt melltartót legfeljebb 3 cm-re lehessen elhúzni a testtől. Vásárláskor a három kapocs közül mindig a középsőbe kapcsoljunk, mert számolni kell azzal is, hogy a melltartó anyaga idővel veszít a rugalmasságából.
2. A merevítő halcsont feküdjön rá a mellkasra; ne szorítson, ne álljon el.
3. A kosár nagysága és fekvése legyen hibátlan. Sehol ne szorítson, ne dörzsölje a bőrt. Fedje be az egész mellet. Válasszunk inkább kisebb körméretet és nagyobb kosarat (például 85 B helyett 75 C-t).
4. A pánt szépen feküdjön rá a bőrre, elhúzni legfeljebb 2 cm-re lehessen. Ha az egyik mellünk nagyobb, mint a másik (a legtöbb nőre egyébként ez jellemző), akkor az egyik pántot hagyhatjuk hosszabbra.
5. A kosár legyen kényelmes – akkor is, ha felemeljük a kezünket. Sehol ne vágjon be, sehol ne álljon el.