A szülés és az anyaság nagy változást jelent a nők életében. Sok kismama legszívesebben otthon maradna a gyermekével, de a család anyagi helyzete ezt nem engedi meg. Ilyen esetekben a részmunka lenne megfelelő, mert enyhíti a váltás okozta stresszt, és lehetővé teszi, hogy a kismama otthon is helytálljon.

Család vagy hivatás? Anyaság vagy munka? Végezhető-e egy időben mind a kettő? A válasz nem vágyálom, mert van egy új lehetőség, a részmunkaidő. Létezik, de nálunk még egyelőre kicsi a kínálat, pedig lenne rá igény.

munkavallalas-kisgyerekkel-kezdo.jpg
Bár a munkáltatók számára a részmunkaidő adminisztrációs pluszmunkát jelent, egy olyan alkalmazotti rétegre tehetnek szert, amelyet valóban érdekel a felajánlott munka.

Hollandiában, Svájcban vagy Németországban a részmunkaidő teljesen természetes – nálunk meglehetősen kevés munkaadó kínál ilyen megoldást. Pedig a részmunkaidő sok kismama számára ideális megoldás lenne abban az időszakban, amikor az anyasági szabadság után visszamegy a munkahelyére, és igyekszik összehangolni otthoni és munkahelyi kötelességeit. „Egy órát kell utaznom a munkahelyemre. Nehezen tudom elképzelni, hogy a kisgyerekem mellett egész napomat elvegye a munka.

A részmunkaidő ideális megoldás lenne számomra, mert akkor dolgoznék is, és a fiamra is maradna elég időm” – mondja a huszonkilenc éves Marianna. Mónikának is ez a véleménye. A szülési szabadság végén ő is visszament dolgozni a régi munkahelyére, de néhány hónap után tarthatatlanná vált számára a teljes munkaidő. „A régi munkahelyemen nem tudtak részmunkaidőt ajánlani, ezért más állást kellett keresnem. Szerencsére elég gyorsan találtam egy másikat, ahol a szakmámban részmunkaidőben dolgozhattam. Ez volt a legjobb megoldás” – mondja. 

Mi a helyzet nálunk?

Sajnos, úgy tűnik, még nem sikerült megbarátkozni a részmunkaidő gondolatával. Az alkalmazottak elenyésző része dolgozik részmunkaidőben, szemben Hollandiával, ahol a dolgozók 36 százaléka választja a munkának ezt a formáját. Tehát van mit behoznunk. Jó hír viszont az, hogy már egyre több cég fel tudja ajánlani ezt a lehetőséget.

Csehországban a Vodafon 2021 májusában minden munkahelyén bevezette a részmunkaidős munkavállalást. Az első évben az alkalmazottak 20 százaléka élt vele, egy évvel később már egy százalékkal több volt a jelentkező.

„Emelkedik a részmunkaidőben dolgozó férfiak száma is. A 2022 áprilisától 2023 májusáig belépő új férfi alkalmazottak egynegyede választotta ezt a lehetőséget” – mondja a személyzeti osztály vezetője. „Ennek köszönhetően be tudtuk tölteni azokat a munkaköröket is, amelyekre eddig nehezen találtunk jelentkezőket. A marketingosztályon és a vevőkkel kapcsolatot tartó részlegen is keresett a részmunkaidő.”

A Vodafon a részmunkaidőn kívül az otthonról dolgozást is engedélyezi. Az alkalmazottak a munkaidő 60 százalékában otthon dolgoznak, 40 százalékában pedig az irodában. A belső felmérés kimutatta, hogy a dolgozóknak ez a megosztás felel meg leginkább. A munkaidő nagy részében otthon dolgoznak, de szükség van a benti munkára is, hogy találkozhassanak egymással, megbeszélhessék a felmerülő problémákat, tanácsot adhassanak egymásnak, összehangolják a munkájukat, megosszák az ötleteiket és ápolják a társas kapcsolatokat.

minden_reggel_ujno.sk_0.png

Egy szebb jövő ígérete

A részmunkaidő támogatása egy olyan intézkedés lenne, amely elősegítené a változást, amelynek következtében megmaradhatnak a munkaerőpiacon (vagy éppen bekerülhetnek oda) a dolgozók sérülékeny csoportjai, amelybe a munkahelyre visszatérő gyermekes szülők és az 55 évnél idősebb emberek tartoznak.

A részmunkaidő demokratikusabbá változtatja a munkaerőpiacot, mert azok a marginálissá vált alkalmazotti csoportok is visszakerülhetnek, amelyek a munkaidő hossza miatt kiszorultak onnan. Bár a munkáltatók számára a részmunkaidő adminisztrációs pluszmunkát jelent, egy olyan alkalmazotti rétegre tehetnek szert, amelyet valóban érdekel a felajánlott munka. 

Varga Klára
Cookies