Mit tudunk az álmokról? Hogy örülünk, ha egy rossz álomból felébredünk? Máskor meg bánjuk, hogy nem álmodhattunk tovább? Meg hogy egyes álmok utalnak a jövőre, mások meg ismétlődnek? Ki tudja? Nincs titokzatosabb dolog az álmoknál, ez biztos.
Van, aki gyakran álmodik, van, aki soha. Legalábbis így gondolja. Pedig mindenki álmodik, csak nem minden álmunkra emlékszünk. Az álom tulajdonképpen takarítás. Agyunkban nyomot hagy mindaz, ami napközben történik velünk, éjjel pedig válogat: kidob és elraktároz.
Vannak álmok, amelyek jelzik, hogy mi fog történni a jövőben. Kislányunkra például műtét vár, és azt álmodjuk, bonyodalmak vannak körülötte. És ugyanez történik a valóságban, de szerencsére nem végződik rosszul. Vagy sokan vannak, akik vízzel, folyóval, tóval álmodnak. Általában olyankor, amikor betegség környékezi őket.
A pszichológusok már régen felfedezték, hogy álmaink nemcsak lelkünk állapotáról tudósítanak, hanem testi állapotunkról is. Nincs ebben semmi különleges. Tudatalattink már érzékeli, hogy a sejtek szintjén valami elkezdődött a szervezetünkben. Bár tüneteket még nem figyelhetünk meg, tudatalattink jelzi, hogy változás következett be. Ez jó, mert ha felfigyelünk az álomra, például arra, hogy álmunkban fáj a szemünk, akkor reszelt sárgarépát készíthetünk, vagy szemcseppet csepegtethetünk a szemünkbe, hogy ezzel is megelőzzük a gyulladást.
A tudatalattihoz még egy példát felhozunk. Halljuk a balkonon keresztül, hogy a szomszéd házaspár veszekszik. Elég durva a veszekedés, de nem figyelünk rá különösebben. Azután éjjel azt álmodjuk, hogy a szomszédék elváltak. Fél évvel később halljuk, hogy valóban elváltak. Ez nem azt jelenti, hogy jóstehetségünk van, hanem azt, hogy a tudatalattink annak idején elraktározta az információt, hogy a szomszédban valami igazán fontos dolog történik. Az álmok, bármilyen furcsák is, tárgyilagosak.
Az álmok jelképek, utasítások és figyelmeztetések. Csak tőlünk függ, hogy meg tudjuk-e fejteni őket. A tudattalanunk emlékezetünkbe idézi a feldolgozatlan témákat, amelyekről határozott véleményünk lehet, esetleg régi beidegződések szerint oldjuk meg őket, amelyek azonban vagy nem helyesek, vagy nem megfelelőek számunkra.
A pszichológusok szerint az álmok felhívják a figyelmünket, és kinyitják a szemünket. Például azt álmodjuk, hogy nagyon gyorsan megyünk az autónkkal, és belehajtunk az árokba. Ez az álom azt jelentheti, hogy lassítsunk az élettempónkon, mert jó úton vagyunk afelé, hogy idegösszeomlást kapjunk, vagy megbetegedjünk. Az álmokat nem kell szó szerint érteni. A gyorshajtás azt jelenti, balesetünk lesz, ha pedig ellopják a kézitáskánkat, az talán azt, hogy a sötét utcán megtámadnak bennünket…
Takarítás a hard disken
Az álomvizsgáló szakemberek tudják, hogy minden ember álmodik. Hogy emlékszünk-e álmainkra, vagy sem, az attól függ, hogy az alvás melyik szakaszában ébredünk fel. Az álomban két szakasz váltakozik: a REM és az NREM. A REM szakaszban élénken, színesen álmodunk, az NREM szakaszban egyszerűen. Ha a REM szakaszban ébredünk fel, akkor emlékszünk az álomra, ha az NREM szakaszban, akkor azt mondjuk, ma nem álmodtam semmit. Régen azt hitték még a szakemberek is, hogy az álmok mindössze pár másodpercig, esetleg egy percig tartanak. Ma már tudjuk, hogy egy álom akár fél óra hosszat is tarthat.
Hogyan keletkeznek az álmok? Az agy éjjel sem pihen, éjjel is dolgozik. Napközben sok inger éri, amelyeket nappal nem tud feldolgozni, ezért a fölösleget félreteszi, éjjel pedig előveszi, rendszerezi, meglevő emlékképekhez kapcsolja. Ez okozza, hogy néha észbontó kombinációk keletkeznek a különféle nappali benyomásokból. Ezek tények. Rajtuk kívül az álmok világa egy hatalmas titok, amelyet szakemberek és laikusok figyelnek, mérnek, vizsgálnak anélkül, hogy a rejtély kulcsát megtalálnák.
A titokzatos WC
Sokan vagyunk, akik gyakran álmodunk WC-vel. Keressük, és nem találjuk, vagy megtaláljuk, de valami hiba van benne: nem lehet kinyitni az ajtaját, vagy nincs ajtaja, emberek veszik körül, mindenki lát bennünket, és kinevet. A WC tipikus női álom. Mit szimbolizálhat a WC? Gondolkozzunk. A toalett szükséget jelent. Tehát valami hiba van a szükségleteinkkel. Az alvásunkkal, az ételeinkkel, az önmegvalósításunkkal, a párkapcsolatunkkal stb. Valami visszatart bennünket, valami nem teljesül. Ez az álom arra késztet minket, hogy elgondolkodjunk az életünkön, keressük meg a rejtély kulcsát. A nevető emberek jelenthetik azt, hogy sokat számít nekünk, hogy az emberek mit gondolnak rólunk.
Azt szokták mondani, hogy aki alvás előtt túl sokat eszik, rosszul fog aludni, mert a gyomrában minden összekeveredik, és nem tud megpihenni. Ugyanez a helyzet az aggyal is, ha túl sok inger éri, túl sok gondolat kavarog benne. Ember legyen a talpán, aki megfejti, hogy a zűrzavaros álmok mit akarnak mondani.
Lidérces álmok
„Ínyenceknek” való álmok: szörnyűbbnél szörnyűbbek. Kinyitok egy ajtót, valaki megragad, feldob a magasba, már a felhők között járok, azután bezuhanok egy szobába, ahol fogva tartanak, nem és nem bírok szabadulni, és rettenetesen félek… Vagy: egy kis kerek tükörbe nézve, a hátam mögött valami szörnyűséget látok, a lélegzetem is elakad, nem tudok mozdulni, nem tudom, hol vagyok, lúdbőrzik a hátam, hideg verejték lepi el a testem… A lidérces álmoknak nagy figyelmet kell szentelni. Olyanok, mint egy hangos sikoly: valami nagyon nincs rendben az életedben, figyelj oda végre!
De lehet, hogy csak szelepként működnek, kiengedik a fölösleges gőzt. Ezt mondják a pszichológusok. S hozzáteszik: nyomasztó, rémisztő álmok azokat az embereket gyötrik, akik valami nagy megrázkódtatáson mentek keresztül, és nem tudják feldolgozni, nem tudnak megszabadulni tőle.
Az agy nagy öntisztító képességgel rendelkezik. Az álmok kapcsolatban állnak jelenlegi lelkiállapotunkkal. A lidérces álmok nem tartanak örökké. El kell gondolkodni rajtuk, s ha megtaláljuk az okát, meg is szabadulhatunk tőlük.
Az álmok rávilágítanak az életünkben felmerülő gondokra, és segítenek megtalálni a kivezető utat. Hogyan? Gondoljuk végig elmúlt napjainkat, és tegyünk fel kérdéseket a tudatalattinknak. Megfelelő-e a kapcsolatom Palival? Az igazságot szeretném tudni! Mondjuk diktafonra a kérdéseinket, és hallgassuk vissza a hangunkat. Ez felerősíti annak a lehetőségét, hogy tudatalattink válaszol.
Sokak szerint nem véletlenül álmodjuk azt, amit álmodunk. Nappal sok minden történik velünk, álmaink pedig kiválasztják és felerősítik azt, ami fontos, és ez valamiképpen előrevisz bennünket. Vegyük úgy, hogy álmaink tanácsot adnak problémáink megoldására. Jó, ha tudjuk ezt.