Vonzzák, imádják, inspirálják egymást, de együtt élni képtelenek.

Megrázó érzelmek kötötték egymáshoz az irodalom és a film világhíres embereit.

nagy-irok-muzsai-kezdo.jpg
(© Carlo Giambarressi / TuttoLibri / La Stampa Ventavoli)

Erich Maria Remarque – Marlene Dietrich

Az író 1937-ben Velencében találkozott először Marlene Dietrichhel. Mind a ketten németek voltak, és gyűlölték a nácikat, akik nyilvánosan elégették Remarque Nyugaton a helyzet változatlan című könyvét. Mind a ketten Amerikába szöktek, és mind a ketten legendává váltak. A szenvedély előbb összekötötte, később szétválasztotta őket. Marlene a saját elképzelései szerint élt, és Remarque nem mindig kapott helyet az életében.

nagy-irok-muzsai-marlene.jpg
Erich Maria Remarque és Marlene Dietrich (© pinterest.com)

Mind a ketten szerelmi botrányokba keveredtek. Marlene szenvedélyesen beleszeretett színészkollégájába, Jean Gabinbe, de Erich Maria Remarque sem maradt adósa: viszonyt kezdett Natalja Pavlovna Palej hercegnővel, majd Greta Garbóval. Vonzalmuk mégis túlélte Remarque három házasságát (kétszer ugyanazzal a nővel, Ilse Jutta Sambon színésznővel lépett frigyre, aki elégette Remarque és Marlene Dietrich teljes levelezését), és egészen az író haláláig, 1970-ig tartott.

Remarque Marlene Dietrich tökéletes arcát A Diadalív árnyékában című regényében örökítette meg: „... bele lehet képzelni, álmodni akármit. Olyan, mint egy szép, üres ház, amely még a képekre és szőnyegekre vár, hogy megkapja végső jellegét. Talán kastély lesz, talán bordélyház...”

Ernest Hemingway – Ava Gardner

A sorsdöntő pillanatra Hemingway és Ava Gardner kapcsolatában az író kubai villájában került sor, ahol a ragyogóan szép színésznő Frank Sinatrától való válását próbálta kiheverni. Hemingway egy hajnalon véletlenül tanúja volt, amint Ava Gardner meztelenül fürdőzött a házhoz tartozó úszómedencében. A látvány annyira lenyűgözte, hogy megtiltotta a személyzetnek, hogy kicseréljék a vizet a medencében... Először 1946-ban találkoztak, a Gyilkosok című film forgatásakor, amely Hemingway egyik novellája nyomán készült. Sokáig csak barátok voltak.

nagy-irok-muzsai-hemingway.jpg
Hemingway és Ava Gardner (© johnstoncountync.org)

Ava lett Hemingway A Kilimandzsáró hava című kisregényének (és a belőle készült filmnek) álomszép nőalakja, és őt választotta az író főhőséül a The Sun Also Rises – A nap is felkel című regényének is, amelyet Fiesta címmel filmesítettek meg. Ernest Hemingway szerettette meg Avával Spanyolországot, a bikaviadalokat, az arénák viharos indulatokkal teli világát. Ava Gardner a valóságban is Hemingway túlfűtött hősnőinek mintájára élte életét, belevetette magát a szerelembe, el is szökött Spanyolországba Luís Miguel Dominguinnel, a híres torreádorral. „Hatalmába kerített a vad őrület, drágám” – írta később Hemingwaynek.

elofizetes_uj_no_0.png

Jean Cocteau – Jean Marais

Jean Cocteau-t és Jean Marais-t a tökéletesség utáni vágy kapcsolta össze. Jean Marais-ban életre keltek Cocteau regényhősei. A két művész 1937-ben találkozott egy szereplőválogatáson. Jean Cocteau-t teljesen letaglózta, amikor megpillantotta erotikus vágyainak pontos megtestesülését. Egy perc alatt halálosan beleszeretett a káprázatosan szőke, káprázatosan szép és fiatal színészjelöltbe, és híres sztárt faragott belőle.

nagy-irok-muzsai-cocteau.jpg
Jean Cocteau és Jean Marais (© Profimedia)

Őt tette meg a műveiből készült filmek főszereplőjévé – így született meg a máig utánozhatatlan A szép és a szörnyeteg, az Orpheusz és az Örök visszatérés. Jean Marais később bevallotta, hogy benne Cocteau nem keltett olyan mély érzelmeket, mint ő az íróban, barátsága viszont meghatározó volt számára. Viszonyuk 1949-ben véget ért, munkakapcsolatuk és barátságuk azonban az író haláláig megmaradt, amelyet Cocteau így jellemzett: „Sorsunk véglegesen összefonódott.”

Egyik versében ezt vallotta: „Te vagy én, én vagyok te, és ez így marad már mindörökre.”

Arthur Miller – Marilyn Monroe

Arthur Miller és Marilyn Monroe szerelme forró volt és rövid, és rendkívüli mediális érdeklődés kísérte. Amerika legbriliánsabb elméje és legszebb teste találkozott ebben a házasságban. Amikor 1956 júniusában a zsidó entellektüel feleségül vette az ország leghíresebb filmszínésznőjét, mind a ketten meg voltak győződve, hogy megtalálták életük párját.

Arthur Miller egy gyűrűt ajándékozott Marilynnek, amelybe a következő szavakat vésette: „A. M-nek. 1956. június. Most és mindörökké.” A „mindörökké” álma azonban hamarosan szertefoszlott. Először Marilyn váratlanul elvetélt. Következő terhességét Arthur tudta nélkül megszakíttatta, és mindezt hűtlenkedésekkel tetézte. Legismertebb viszonya talán a J. F. Kennedyvel megélt rövid románc volt. De állítólag szeretői közé tartozott Elvis Presley is.

nagy-irok-muzsai-arthur-miller.jpg
Arthur Miller és Marilyn Monroe (© womenshealthmag.com)

1960-ban Marilyn Yves Montand-nal forgatott. Ez volt a Szeressünk! című film, és Arthur Miller in flagranti találta őket. Illúziói már jóval korábban sem voltak, már ami felesége hűségét illeti. A herceg és a táncosnő forgatásakor, nem sokkal az esküvő után Arthur Miller ezt írta a naplójába: „Azt hittem, egy angyalt veszek feleségül. Tévedtem.” A házaspár öt év után vált el, a Kallódó emberek című film készítése közben, amelynek forgatókönyvét Arthur Miller kifejezetten a feleségének írta. Marilyn akkor már teljesen a kábítószerek hatása alatt állt, és nem sokkal a válás kimondása után altatótúladagolásban meghalt.

Később Arthur Miller a Bűnbeesés után és a Finishing the Picture című drámákban megírta válásuk történetét.

Romain Gary – Jean Seberg

Romain Gary első látásra beleszeretett Jean Sebergbe. Elbűvölte a fiatal nő törékenysége – mintha egy elveszett kislány állt volna előtte. Holott Jean Seberg igazi filmcsillag volt már, ellenállhatatlan szexepillel, a Kifulladásig című kultuszfilm glóriájától övezve. Romain Gary akkoriban Lesley Blanch írónővel élt együtt Los Angelesben, ahol francia konzul volt, Jean Seberg pedig épp akkor ment férjhez egy fiatal francia rendezőhöz. Első találkozásukra 1959 karácsonyán, a konzulátuson rendezett vacsorán került sor. A levegő azonnal felizzott a fiatal színésznő és a kétszer olyan idős író-diplomata között, de Gary felesége nem volt hajlandó beleegyezni a válásba.

nagy-irok-muzsai-arthur-jean.jpg
Romain Gary és Jean Seberg (© Vito di Battista / Non Fiction)

Jean Seberg szülei is puritán emberek voltak, s ez arra kényszerítette a párt, hogy bujkáljon. A helyzeten kisfiuk születése sem változtatott. A sors iróniája, hogy az idősödő író a fiatal nő szexuális játékszerévé vált, aki szerette az extrém helyzeteket, és gyakran az ágyhoz szíjazta szerelmesét. A férfi idővel Jean nagy szexuális étvágyára panaszkodott közös barátaiknak, és arra kérte őket, magyarázzák meg az asszonynak, hogy naponta csak kétszer szokás szeretkezni. Romain Gary ugyanakkor kegyetlenül féltékeny volt, és társaságban sokszor lejáratta Jeant a kultúrában való járatlansága és műveletlensége miatt. A fiatal nő egyre gyakrabban nyúlt a pohárhoz.

A kapcsolatra végül egy botrányos szerelmi viszony tett pontot, amelybe a fiatalasszony Clint Eastwooddal bonyolódott. Romain Gary kihívta párbajra a színészt, de a cowboy inkább kereket oldott.

Az már csak ráadás volt, hogy Jean Seberg kikezdett egy antirasszista csoport, a Fekete Párducok két fekete bőrű tagjával (az FBI boldogan szolgáltatott részleteket a botrányról, hogy véget vessen a színésznő karrierjének). Betetőzésképpen Romain Gary 1970-ben rábízta az általa rendezett Killi című film nimfomániás hősnőjének szerepét, és ezzel végleg ellehetetlenítette a színésznőt. Ez övön aluli ütés volt, amelyet már nem bírt ki a kapcsolatuk. Két újabb sikertelen házas-ság után Jean Seberg 1979-ben öngyilkos lett. Egy évvel később Romain Gary is követte volt feleségét az önkéntes halálba.

–varga–
Cookies