Samuel Hahnemann német orvos és gyógyszervegyész (1755–1843) szenvedélyesen kutatta korának orvosi és természettudományos felfedezéseit. Nem tudott egyetérteni William Cullen skót orvos véleményével, aki a kinin keserű ízével magyarázta a szer hatékonyságát a malária ellen. Egészséges létére szedni kezdte a kinint, hogy megtapasztalja hatását. Meglepetésére megjelentek rajta a malária tünetei.

Hosszas kutatás után arra a következtetésre jutott, hogy egy nagy adag kínakéreg váltólázat idéz elő, míg a kis adag a váltólázat meggyógyítja. Ez a kísérlet vezetett a homeopátia alaptételének megalkotásához: hasonlót a hasonlóval gyógyítani. Később azt tapasztalta, hogy a szer potenciálás, azaz ismételt hígítás és dinamizálás (rázogatás) során fejti ki igazán gyógyászati hatását. Ifj. Koncsol László homeopatával a homeopátiáról, az eredményekről, ugyanakkor a gyógymódot övező értetlenségről és elutasításról beszélgettünk.

homeopatia-kezdo.jpg
(© Zac Freeland/Vox)

– A képzettsége fölkészítette arra, hogy homeopátiával foglalkozzon?

– Az érdeklődés sokrétű volt a családomban, és engem is több irányba vitt. Irodalom- és művészetkedvelő voltam, zenét is tanultam, ugyanakkor érdekeltek a természettudományok, a matematika, a fizika, a biológia is. Egy időben rákkutatónak készültem, szorgalmasan tanulmányoztam a szakirodalmat. Édesapám egy kedves jó barátjának felesége rákkutató orvos volt, Franciaországban tevékenykedett. Látogatásukkor egy alkalommal kikérdezett az ismereteim felől. Úgy találta – akkoriban a gimnázium padjait koptattam –, hogy tudásom egy harmadikos orvostanhallgató szintjével mérhető. Később mégis a fizika felé fordultam, és fizikusként végeztem a pozsonyi egyetemen. Megnősültem, megszületett első két gyermekünk. Bizony betegesek voltak. A feleségem szülésznővér, aggodalmas természetű, nagyon nehezen viselte betegségeiket. A homeopátia gondolata a gyermekorvosunk révén jutott el hozzánk, aki elvégzett egy homeopátiás tanfolyamot, és tanácsokkal látott el bennünket, milyen baj esetén mit alkalmazzunk. Kezdetben mindezt képtelenségnek tartottam. Mindazok alapján, amit fizikából, matematikából, kémiából tudtam a világról, szélhámosságot gyanítottam. Viszont láttam a gyerekeken a homeopátia hatását. Megérintett a homeopátia, és elkezdtem tanulmányozni. A családon belül már gyermekeinket és önmagunkat is homeopátiásan gyógyítottuk. Nagyon szép eredményeket értünk el, alig kellett orvoshoz fordulnunk. A feleségem évekig otthon volt, immár négy gyermeket neveltünk. Hivatásszerűen is a homeopátiával akart foglalkozni, hát beiratkozott a brünni homeopátiás akadémia négyéves szaktanfolyamára.

Egy év után, látva, hogy mily pozitív átalakuláson megy át gondolkodásmódja, életszemlélete, én sem akartam lemaradni, magam is beiratkoztam. Ez az út vezetett el a homeopátiához, és ma úgy látom, ez az a kapu, amelyen át belépve kételyek nélkül szerezhetünk mindennapos tapasztalatokat a természet szellemi részéről.

– Mi a magyarázata, hogy a homeopatikum, amelyben már nyoma sincs a kiindulási anyagnak, mégis csak a reá jellemző hatásokat váltja ki testünkben, érzelmeinkben és gondolati világunkban? Hogy ez a potencionált anyag, amely vegyileg már csak víz, cukor vagy alkohol, betegségeket gyógyít, depresszióktól, lidérces álmoktól, félelmektől, kényszerektől szabadít meg. Aki kétkedik, kipróbálhatja saját magán. Mindennek lelke van, állítják a misztikusok évezredek óta. Úgy látom, a homeopátia képes felszabadítani az anyagi struktúrák mögött rejlő szellemi tartalmat, és ezt a hasonlóság elve alapján a gyógyítás szolgálatába állítani. Nézze, a fizika már jó ideje túllépett az anyag, a háromdimenziós téridő newtoni világának határain. Hová tűnik az anyag a fekete lyukba hullva? A fizikusok egy sokdimenziós világról beszélnek, amikor az elemi részecskék, az ősrobbanás vagy a világűr titkait kutatják.

– Az a sík, ahol a homeopátia hat, vajon nem a keresett sokadik dimenzió egyike-e? Sajnos, a régi, newtoni, mechanisztikus világkép az orvostudományban konzerválódott, ahol az emberre csupán mint egy nagyon összetett gépre tekintenek. Ami elromlik, azt majd kicseréljük. Az egészségügyi ellátás struktúrája is ezt a felfogást tükrözi. Karosszérialakatos – bőrgyógyász, motorszerelő – szívspecialista, elektroműszerész – neurológus. Az analógiák kínálják önmagukat. A homeopátia ezzel szemben az embert egészként látja, amelyben minden mindennel összefügg. Ugyanakkor vitathatatlan, hogy a mechanisztikus szemléletmód az orvoslás sok területén elsőrendű. A sebészetben, az életet közvetlenül fenyegető helyzetekben, a diagnosztikában párja e világon nincs. Viszont a krónikus betegségek gyógyításában tanácstalan. A szenvedés enyhítésén kívül leggyakrabban nem is ígér gyógyulást, azt a gyógyulást, amit a homeopátia az egészség teljes helyreállításaként értelmez, amikor is már nincs szükség többé semmilyen gyógyszerre.

– Négyéves tanulmányuk alatt reális alapját is látták a homeopátiának?

– A meggyőződésem gyenge lábakon állt, kételkedtem. Nem értettem a homeopátia hatásmechanizmusát. Világképváltásra volt szükségem, lassan múltak el kételyeim. Kezdetben csak a gyakorlat győzött meg, hogy ez egy használható, eredményes gyógymód. A hozzánk forduló embereken láttam a gyógyulást és a fejlődést. Mert a homeopátia lelki fejlődést eredményez, azokon is, akik gyakorolják.

homeopatia-koncsol.jpg
Ifj. Koncsol László

– Hogyan magyarázza a homeopátia hatását? Hiszen lehet, hogy a gyógyszerben a hatóanyagnak egy molekulája sincs.

– Ez így van. Ha a hivatalos tudomány mai paradigmáiból indulunk ki, megmagyarázhatatlan – ez a tudomány problémája a homeopátiával. Az uralkodó paradigmák szerint a világban természetes rend uralkodik, és az igazság megismerhető. A harmadik paradigma – ezt nevezik a materializmus paradigmájának –, hogy a tudományos megismerés tárgya csak az anyagi valóság lehet, elfogadhatatlan. A homeopátia egy nagyon szigorú követelményeknek megfelelő tudományág, vizsgálatának tárgya a homeopátiás készítmények hatása az emberre. Ha megfigyelhető jelenségeket letagadunk, megfosztunk a vizsgálat lehetőségétől, véleményünk szerint ez a tudományt gúzsba köti, gátat szab a megismerésnek. Az érzékszerveinkkel sem érzékelhető a világban létező minden jelenség, mint például a rádióhullámok vagy a mágnesesség. Létezésükről csak a kifejtett hatásuk vagy műszereink által győződhetünk meg. A valóságnak vannak olyan szférái, amelyek érzékszerveink vagy akár műszereink által észlelhetetlenek. Ha a homeopátiát a tudomány nem tudja megmagyarázni, ez nem zárja ki létezését, mint ahogy az elektromosság felfedezése előtt is létezett elektromos áram. Paradigmaváltásra van szükség, hasonlóra, mint amikor a tudomány felismerte, hogy a Föld gömbölyű.

– Néhány példa megvilágíthatja a homeopátiának nem a hatásmechanizmusát, de az eredményeit.

– Amikor 1813-ban Napóleon a hadai maradékával visszatért Oroszországból, Németországban tífuszjárvány tizedelte hadseregét. A betegek hagyományosan gyógyítva 20% halálozással számolhattak. Hahnemann 150 betegéből csak 2 halt meg. Az 1872-es diftériajárvány idején az USA-ban a hagyományosan kezelt betegek körében 83,6% volt a veszteség, homeopátiával csak 12,4 százalék. Spanyolnátha: a halálozási arány allopátiásan 28,8% volt, a 26 ezer fős homeopátiás csoportban csupán 1,05%. Ezek ellenőrizhető történelmi adatok, és önmagukért beszélnek. Egy frissebb példa: Kubában az évente ismétlődő áradások után terjed a leptospirózis, ami gyakran halálos. A homeopaták elkészítették a betegség ellenszerét, amelyet néhány százezer ember megkapott. Az eredmény megdöbbentő volt: 2010-re a betegség teljesen eltűnt. Ahol nem adtak gyógyszert, a betegség tovább terjedt.

A homeopátia jelensége a tudomány mai paradigmáit, az anyagi világ határait feszegeti. Azt bizonyítja, hogy az ismert anyagi világon kívül van egy más valóság is, ahol a homeopátiás gyógyszer kifejti a hatását.

– Ez a más valóság nem gondolati, hanem valamilyen formában mégis anyagi...

– A tudomány által ismert négy halmazállapot a szilárd, a folyékony, a légnemű és a plazma. Úgy tűnik, ez a felosztás finomodik, egy más síkon folytatódik. Nehéz erről beszélni, szavaink szegényesek e témában. Tudományos berkekben presztízsvesztéssel járna e téma felvetése. A paradigma őrzi a kaput. De ma is vannak olyanok, akik nem törődve a következményekkel, mennek a megismerés útján, az igazság pislákoló fénye után. Ők az úttörők, akik a tudás útján mozgatják a világot. Sajnos, a középszer, az akadémiai ostobaság, a politikai, gazdasági érdekek, különböző egyházi és tudományos inkvizíciók gyakran elgáncsolják, esetenként megsemmisítik őket. Giordano Brunót máglyára küldte az inkvizíció a geocentrikus világkép védelmében, Semmelweis Ignácot pedig az őrültekházába kergették, mert a szülést levezető orvosok méltóságukon alulinak tartották a kézmosást, amivel a szülő nők tízezreinek életét menthették volna meg.

– Kérem, mondjon példákat a gyakorlatából, hogy milyen betegségek milyen szerrel és hogyan gyógyíthatók.

– Klienseink zöme a nők köréből kerül ki. Úgy tapasztalom, hogy a nők egyrészt érzékenyebbek a szellemi, az ismeretlen iránt, ugyanakkor gyakorlatiasabbak is a férfiaknál. Óvják gyermekeiket, a legjobbat akarva. Esetenként megtapasztalják az elnyomó jellegű gyógyszerek mellékhatásait. Jó kommunikátorok, és a tapasztalatok cseréje gyakran az alternatív irányok felé irányítják őket, így a homeopátia felé is. Olyan betegségektől szabadulnak meg így, amelyekkel a klasszikus gyógyászat tanácstalan: allergiák, ekcémák, vissza-visszatérő gyulladások. Azt látjuk, hogy ezek a száz évvel ezelőtt szinte ismeretlen kórságok már a gyermekeknél is gyakoriak. A homeopátiával megalapozott véleményem szerint ez a modern, elnyomó medicina egyik mellékhatása. Hogy bemutassam a homeopátia működését, saját praxisomból hozok két példát, az érintett személyek szíves engedélyével. Egy hölgy fordult hozzám elhúzódó bőrbetegséggel, amelytől semmilyen orvosi igyekezet sem tudta megszabadítani. A betegsége azután kezdődött, hogy egy rokona durván megsértette. Kínzóan viszkető ekcéma jelent meg a kézfején, mely váltakozóan hol berepedezett, vérzett, égetően fájt, behegedt, majd kezdődött az egész elölről. Undor, hányinger, sőt depresszió és erős félelemérzet is kialakult a betegsége során. Gyors segítséget kért, különben visszatérne a kenőcsökhöz, melyekben a mellékhatások miatt már csalódott. A feltárt tünetek alapján kapott homeopátiás szertől a hölgy az ellenőrzésen a kiütés gyors visszafejlődéséről számolt be, és a betegség nem tért vissza. A halálfélelem és depresszió elmúlt, sőt rokonával való kapcsolata is rendeződött.

elofizetes_uj_no_0.png

– Másik eset. Egy hölgy a szervezetében lezajló erős, rendkívül fájdalmas gyulladásokra keresett homeopátiás segítséget. Esetenként felfázott, ilyenkor fokozatosan erősödő alhasi fájdalmak gyötörték, gyulladással egybekötve. Gyakran gyulladásos fogfájdalmak is felléptek. Az orvosai által előírt sűrű antibiotikumos kezelések csak rövid időre hoztak enyhülést, és immunrendszerét is károsították. Esetében a helyes gyógyszer megtalálásának kulcsa a betegsége megélésének módjában rejlett. Jellegzetesen a tünetek kezdetekor, legyen az alhasi vagy fogfájdalom, esetleg társas probléma, nem reagált, hanem tűrt. Várt, mintha mi sem történt volna, egészen addig, amíg a probléma el nem ért egy küszöböt. E határ átlépésekor aztán jött a heves reakció. Nagyon magas potenciában homeopátiás ópiumot kapott, és ő maga is meglepődött, ahogy néhány héten belül elmúltak a panaszai, sőt családi problémái is rendeződtek. Az ópiumra jellemző ez a lefolyás, hogy sokáig nem történik semmi, majd hirtelen erős reakció következik be – erős fájdalom, kétségbeesett „segítséég!!”. Ez az ópium homeopátiás képe.

– A homeopátiás gyógyszerek a lelki életet is harmonizálják?

– Igen. A helyes gyógyszer az egész embert gyógyítja, minden szinten. Két adag gyógyszerrel teljes gyógyulást tudtunk elérni minden problémájukra, bármily távolinak tűntek is.

– Az első beteg miért szorongott, holott problémamentes élete volt?

– A szorongást mintha a születésünkkel hoznánk magunkkal. Gyakran képtelenség kinyomozni, mi okozza. A homeopátia erre is megoldást kínál. Előfordul, hogy egy gyermek a megszületése után rosszul alszik, álmában felsír, mintha félelmek, szörnyű álmok gyötörnék, igényli a szülő közelségét, csak égő lámpa mellett tud elaludni. Ez egy homeopátiásan értelmezhető állapot, a Stramonium állapota. A csattanó maszlag hatóanyaga erős méreg, de homeopátiásan elkészítve gyógyszer, amivel ezek a lidérces állapotok megszüntethetőek.

– Mit szól mindehhez a magában élő fizikus?

– A kvantumfizika a világot már nem a háromdimenziós tér és idő segítségével írja le, hanem sokdimenziós univerzumról beszél, hogy megérthesse az anyagi részecskék, a kozmosz működését. Dr. Vladimír Petrőci ismert homeopata orvos, homeopátiás iskolát vezet Pozsonyban, idehaza ő neveli a homeopaták zömét. Állítja, hogy a homeopátiát nem is a fizika vagy a kémia fogja leírni, hanem a matematika. Van a matematikának egy ága, a fraktálelmélet (a fraktálok olyan önismétlő geometriai formák, „önhasonló”, végtelenül komplex matematikai alakzatok, melyek változatos formáiban legalább egy felismerhető – tehát matematikai eszközökkel leírható – ismétlődés tapasztalható).

A fraktálok és a homeopátia közötti erős hasonlóság szembeötlő. A fraktál egy egyenletrendszer, amely kialakít egy képet, egy ábrát, egy nagyon bonyolult mértani ábrát. Akármennyire is nagyítjuk egy fraktál képét, mindig megkapjuk az eredeti ábrát. Akárhányszor nagyítjuk, mindig ugyanaz a kép alakul ki. A fraktál analóg módon illusztrálja a homeopatikumok egyik tulajdonságát: minél jobban hígítjuk, annál inkább gyógyszer. Hatását nem veszti el, sőt még erősebb lesz. Mindez matematikai képlettel leírható.

– Milyen betegségek esetében hatásos a homeopátia?

– Mindkét fél számára rendkívül fontos annak a felismerése, hogy mikor alkalmazható a homeopátia, és mikor nem. A homeopatának tudnia kell, hogy milyen esetekben kell kliensét orvoshoz irányítania. Ugyanakkor vannak állapotok, amelyeket homeopátiával hatékonyabban lehet kezelni, de még ezekben az esetekben is fontosnak tartjuk, hogy minden hozzánk forduló orvosi felügyelet alatt álljon. Ez biztonságos mindkét fél számára. Gyakorlatilag bármilyen panasszal homeopatához lehet fordulni.

– Talán ezért is nem fordulnak homeopatához a betegek, mert keveset lehet hallani a homeopátiáról.

– A homeopátia világszerte elismert és népszerű gyógymód, több százmillió ember használja elsődlegesen. Orvosok százezrei művelik klinikák és homeopátiás kórházak százaiban. Legismertebb hívei közé tartoznak immár 200 éve a brit királyi dinasztia tagjai, továbbá népszerűségét olyan nevek fémjelzik, mint David Beckham, Beethoven, Gandhi, Catherine Zeta-Jones, Marlene Dietrich, Széchenyi Ist-án, Tina Turner, Lady Diana, Sir Yehudi Menuhin, II. János Pál, Boris Becker, Pamela Anderson, Jennifer Aniston, Paul McCartney és még sokan mások. Úgy érzem, és ebben nem vagyok egyedül, hogy a homeopátiát célzottan próbálják a háttérbe szorítani régiónkban, az ellenpropaganda erős és, sajnos, hatásos. Időszakonként lejárató cikkek jelennek meg a sajtóban, ahol szélhámosságnak próbálják beállítani ezt a királyi gyógymódot.

– A homeopátia más oldalról közelíti meg az emberi egészség megbomlását, mint a hagyományos gyógyászat.

– A környezeti ártalmak melletti másik nagy megbetegítő tényező a lelkünkből ered. Hogyan alakítjuk kapcsolatainkat, hogyan állunk hozzá életünkhöz, problémáinkhoz, hogyan dolgozzuk fel a kihívásokat, sérüléseinket – ez mind kihat életünkre, egészségünkre. Ez az a terület, ahol a homeopátia igazi segítséget tud nyújtani, hatásosan, gyengéden és mellékhatások nélkül. Álmom, hogy a homeopátia betegségmegelőző gyógymódként válik majd ismertté. Hiszem, hogy még egészségesen, évi 1-2 homeopátiás beszélgetés által betegségeink többsége ki sem fejlődne. Sajnos, idáig még hosszú utat kell majd megtennünk.

K. Cséfalvay Eszter
Cookies