Mi történik egy cipőmanufaktúrában? Németh Serbák Zsuzsanna (37) 2010-ben végzett a Prágai Iparművészeti Főiskolán ruha- és cipőtervezés szakon. Később dolgozott Londonban és Olaszországban is.
Zsuzsa ma két kisfiú édesanyja; mellette önálló slow fashion márkája kiépítésére fókuszál.
Nem esett messze az alma...
„A nagynéném festő- és textilművész, kiskorom óta ebben az atmoszférában nevelkedtem. A családommal sokat jártunk kiállításmegnyitókra, s mivel ügyesen rajzoltam és varrtam, a szüleim indítványozták: nem volna-e kedvem az iparművészetire menni?”
Zsuzsanna cipőihez egyelőre csak dizájnboltokban, viszonteladókon keresztül lehet hozzájutni.
„A dizájnboltoknak kiépült ügyfélkörük van, így be tudják vonzani azokat, akik szívesen áldoznak a fenntartható divatra. A cél persze az, hogy közvetlenül tőlem is vásárolhassanak!” – mondja. (A cipők a www.zuzanaserbak.com-on is elérhetők.)
Ha inspiráció, akkor olasz
„Nincs példaképem, de vannak tervezők, akiknek a munkássága megihlet. Elsősorban az olasz divatházakat, főleg a firenzei Salvatore Ferragamót említeném. Ők mind a kézművességre építenek, s Olaszországban készülnek a cipőik, hihetetlenül precízen.”
Gyerekcipők is!
„A kisgyerek még nem tudja megmondani, hogy nyomja-e a cipő. Ezért a gyerekcipőkre szigorúbb szabályok vonatkoznak, hiszen fejlődő lábra készülnek” – mondja Zsuzsanna, aki korábban a báni RAK cégnek tervezett gyerekcipőket.
A Lomoz kollekcióból
A rajzlapon dől el a konstrukció.
Mesél a tervező!
– Elkészítem kartonból a szabásmintát, utána próbabőrrel dolgozom.
– Az első variáns ritkán sikerül.
– Itt már a részletekre is figyelni kell, hogyan fut majd a varrás, hová menjenek a pántok.
A kaptafa: a cipőnél minden milliméter számít. A cipő méretét a kaptafa adja meg.
Rétegek
– A felsőrészt többnyire víz alapú ragasztóval ragasztom össze, a talphoz erős ragasztó kell. A ragasztáshoz maszkot húzok, és szellőztetek.
– A talpat szintén én vágom ki gumiból vagy bőrből, aztán csiszológéppel lecsiszolom.
Csiszolás
Utolsó simítások
– Az olyan apróságok is sokat számítanak, mint a lyukasztás. A kész cipő úgy áll össze, mint egy kirakó.
– Utolsó lépésként egyébként a Zuzana Serbák logót szoktam a cipőkbe nyomni, a dizájnját a férjem készítette.
– A prototípusokat mindig a saját méretemben készítem el, hogy leteszteljem őket.
Eszközök
1. A textilszalagokkal a bőr szélét erősítem meg. Ezeknek merevítő funkciójuk van: megakadályozzák, hogy kinyúljon az anyag.
2. Ecset és spakli, vagyis simítókés: ezekkel viszem fel a ragasztót. A henger és a kalapács: ragasztásnál ezekkel nyomom össze a bőrt.
Ha a cipő sarkát vagy talpát fából készítem, fontos a fűrész.
Fűrészelés
Az ollók, kések, szikék és lyukasztók akkor használatosak, amikor a szabást átviszem bőrre, ezekkel tudom precízen kijelölni, hogy pontosan hogyan szeretném megvarrni az anyagot.