Ki ne vágyna szép, fehér gyöngyfogakra? Írásunkban a tévutakat járjuk körbe. Például ezrek dőltek be a divatőrületnek, a hófehér fazettáknak. (Majdnem én is.) A fazetták azonban nem jelentenek végleges megoldást, hisz ahhoz, hogy ezeket a porcelánhéjakat fel tudják helyezni, lecsiszolják az ép fogakat. Márpedig az egészséges fogakat nem szabad bántani.

A végleges megoldást a fogszabályozás jelenti, ezért először forduljunk fogszabályozó specialistához. Ő tudja biztosítani fogazatunk egészségét, hisz gyermek- és felnőttkorban ő méri fel és kezeli a fogak növekedési rendellenességeit. 

fogaink-2024-ben-2-resz-kezdo.jpg
A fogszabályozás egy vagy több fog helyének, dőlésszögének megváltoztatására alkalmas kezeléstípus: ha a fogak kuszák vagy egymásba torlódnak, kiváló megoldás lehet.

fazetta egy, a fog felszínére ragasztható porcelánhéj. Egy időben hirtelen minden influenszernek fazettája lett (kinek sikerültebb, kinek kevésbé sikerült – néha ugyanis csúnyán lelógott a fogról). „Ferdék a fogaim? Semmi baj. Lecsiszoltatom, és másnap már szép, új fogaim lesznek.” Kevesen értik meg, hogy a fog lecsiszolása igenis nagy beavatkozás, hiszen azzal egy egészséges fog károsodik. Az is megtörténik, hogy a páciens egy elhalt fogra kér bevonatot, ami később megbosszulja magát. (Hisz azt a fogat nem elfedni, hanem gyógyítani kellene.) Nem véletlen, hogy a szakemberek azt tanácsolják: minden erőnkkel lennünk azon, hogy megtartsuk egészséges fogainkat, mert hosszú távon ez szolgálja az egészségünket és a szépségünket. Az ép fogsor pótolhatatlan.

A fogszabályozás, avagy ortodoncia 

Az ortodoncia a fogászat szép, ugyanakkor bonyolult ágazata, amely minden páciens esetében egyéni hozzáállást kíván. Ezért az első találkozáskor nagy jelentősége van az alapos vizsgálatnak, amely során az orvos felméri a fogazat állapotát, adatokat rögzít, méréseket végez, majd ezeket kiértékelve eldönti, milyen kezelést választ. Ez minden beteg esetében más és más. Néha több megoldás is szóba jöhet. Az orvos megbeszéli a beteggel, melyik a számára legjobb beavatkozás, majd lépésről lépésre kidolgozza a kezelés menetét: hiszen nem csupán a fogak ferdeségét kell megszüntetni.

A gyermekekkel külön kell foglalkozni, hogy kialakuljon náluk a helyes szájhigiénia – továbbá megszokják, hogy időről időre vissza kell térniük a fogorvosi székbe. Erre azért van szükség, mert könnyen kialakul náluk a fogorvostól való félelem. 

Ezenkívül tudni kell, hogy az állkapocs és a fogak rendellenességei sokkal jobban kezelhetőek akkor, ha a korrekció már gyermekkorban, 8-12 évesen elkezdődik, amikor a gyermek a legintenzívebb növekedés állapotában van. Ebben a korban az állkapocs és a fogak növekedése még alakítható. Ha ez elmarad, felnőttkorban gyakran csak műtéttel lehet helyrehozni a hibát. 

Manapság a fogszabályozás divattá vált a serdülő korosztályoknál. A fix (rögzített) és a láthatatlan fogszabályozóval egyaránt jó hatást lehet elérni ugyanannyi idő alatt. Egyes diagnózisoknak jobban megfelel a lingual (láthatatlan) fogszabályozó készülék, amelyet a fogak nyelv felőli oldalán helyeznek fel – így gyakorlatilag láthatatlan. Másik előnye, hogy csökken a szuvasodás veszélye, mert kevésbé terheli meg a fogzománcot. A rögzített fogszabályozók esetében viszont minden étkezés után fogat kellene mosni.

A leggyakoribb hibák

Az első helyen az áll, hogy gyorsan akarunk szép fogsort! Ezért a legtöbb beteg fazettát kér. A másik nagy hiba, hogy elhanyagoljuk a megelőzést. Sok ember azt hiszi, ha nem fáj a foga, akkor nem kell megvizsgáltatnia magát. Az elhanyagolt fogak kezelése mindig fájdalmasabb, és sokkal többe is kerül.

elofizetes_uj_no.png

A fogak fehérítése

Erre a legtöbb esetben a kezelések befejezése után kerül sor. A fogfehérítés kíméletesen történik, és csak egészséges fogakon ajánlott. El lehet végezni a rendelőben, amikor a géllel csak felfrissítik a fogakat, ilyenkor azok egy fokkal lesznek fehérebbek. Ha jelentősebb változtatást szeretne a beteg, mondjuk három fokozattal fehéreb fogsort, akkor kombinált fehérítésre van szükség. A fehérítésre otthon kerül sor egy speciális sínbe helyezett géllel, éjszaka, végül pedig a rendelőben fejezik be a procedúrát.

A fehérítőgélek jelentős fejlődésen mentek keresztül. Óvatosnak kell lenni a fehérítőtapaszokkal és -csíkokkal, mert minél koncentráltabb a peroxidos oldat, annál erősebb a hatás. Ma már az európai uniós normákhoz kell igazodni, amelyek megszabják az oldat hatásfokát. A fogfehérítésre is vonatkozik a fokozatosság. Inkább tartson hosszabb ideig, de kisebb lépésekben. Az a leghelyesebb, ha orvos végzi el. A szép mosoly nagy hatással van az ember önbizalmára. Ha ismeretlen emberrel találkozunk, elsősorban a szemét és a száját nézzük. A szép fogak önbizalommal töltenek el, ezáltal hatással vannak mind a magánéletre, mind a munkahelyi teljesítményre.

A fogak környéke

Hiába van szép fogunk, ha a fogakat körülölelő fogíny nem egészséges, esetleg túl sok látszik belőle, mert rövidek a fogaink.

Ezen a „gummy smile”-nak nevezett problémán is lehet segíteni. Régen sebészi úton csippentettek le a fog feletti ínyből, ma már ez is egyszerűbb, mert fájdalom nélkül, lézerrel el lehet végezni a beavatkozást.

A ferde fog nem csupán szépséghiba! 

Csupán a népesség kis százaléka büszkélkedhet tökéletes fogsorral. A legtöbb ember kisebb-nagyobb szabálytalanságokkal, ferdén nőtt vagy egymásra torlódó fogakkal küszködik. A nem szabályos fogsor néha fájdalmat, néha egészségügyi bonyodalmakat okoz. A rendellenességeket legjobb fiatalkorban kezelni, bár manapság nem ritka, hogy negyvenesek kérnek fogszabályozást. Mitől lesz egyenetlen a fogsor?

  • A genetika felelőssége: Fogaink alakját, méretét, elhelyezkedését, az állkapocs nagyságát szüleinktől örököljük. Sőt, még az is a génektől függ, hogy mekkora a nagyságbeli különbség az alsó és felső állkapocs között.
  • Gyerekkori szokások: A cumizás, a hüvelykujj szopása, a cumisüvegből történő táplálás sok esetben a fogak ferdeségét okozza. A hüvelykujj szopása nyomást gyakorol a fogakra és az ínyre, és ferdén növő fogakat eredményez. 

A tejfogak korai kihullása szintén okozhatja az állandó fogak torzulását. A korán kihulló tejfog helyére ugyanis betüremkednek a megmaradt tejfogak, ezáltal a kinőni igyekvő állandó fog számára nincs elegendő hely. Ennek az a következménye, hogy az új fog ferdén nő, esetleg egyáltalán nem tud kinőni. Az arc sérülése is képbe jöhet: baleset vagy az arc sérülése miatt az állkapocs elmozdulhat a helyéről, és a harapás nem lesz szabályos. A ferde áll a fogak rendellenes kopásához vezet, esetleg egy-egy fog ki is hullik.

fogaink-2024-ben-2-resz-belso.jpg

Ne hanyagoljuk el a ferde fogakat! 

Ez bizony alapvetés! A fogak szabályos elhelyezkedése nagy hatással van a szájüreg egészségére. A ferde fogak között nehezen megközelíthető helyek jönnek létre, ahová beakad az ételmaradék, így megtelepednek a baktériumok. A fogakon lepedék keletkezik, és kialakul a fogszuvasodás. Ferde fogak esetében körülményes a szájüreg tisztán tartása, a szájhigiénia sok ügyességet és türelmet kíván. Ezen kívül a ferde fogazat a fogsor egyenetlen kopásához vezet – egyes fogak nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, ezért kopnak, megrepednek. A ferde fogak megnehezítik a rágást, a rosszul megrágott étel pedig emésztési zavarokat okoz. A ferde fogak a beszédre, a hangképzésre is hatással vannak. 

Az állkapocsra nehezedő nyomás, az állkapocs ízületének feszülése krónikus fejfájást idéz elő. Idősebb korban súlyos gondokat okozhat az állkapocs ízületi megbetegedése, más néven a temporomandibuláris diszfunkció (TMD), mert az állkapocs a koponyacsonttal áll összefüggésben. Ez a betegség fejfájást, nyakfájást okozhat, de fájdalom jelenhet meg az arc és a fül környékén is. Akadályozza a száj kinyitását és zárását, okozhatja az alsó állkapocs becsípődését, zsibbadását, merevségét, illetve fogcsikorgatást és más fájdalmas elváltozást idézhet elő.

A betegség kezelése elsősorban a fájdalomcsillapítás. A fogcsikorgatáson segíthet a rögzítő sín vagy néha a harapás korrigálása fogszabályozó viselésével.

Mi lesz velünk, ferdékkel?

Tapasztalt fogszabályozó szakorvossal beszéljük meg a korrekciók lehetőségét. A leggyakrabban használt eszközök a fémből vagy kerámiából készült fix fogszabályozó készülékek, amelyek árban is elfogadhatóak. A fogakra külön-külön fémből vagy átlátszó kerámiából készült tappancsokat helyeznek, amelyeket fémív fog össze. A tappancsok nyomást gyakorolnak a fogakra, amelyek ezáltal elmozdulnak a kívánt irányban – és kiegyenesednek. Ezt a fogszabályozót minden korosztály használhatja, fontos viszont a gondos szájhigiénia, a gyakori fogtisztítás, hogy a tappancsok körül ne rakódjon le lepedék. Ha ezt elhanyagoljuk, a fogunk tartósan elszíneződik.

Nagyon népszerű ma a láthatatlan fogszabályozó készülék. Ez átlátszó sínekből áll, nappal és éjjel is hordani lehet. Csak evés-ivás közben és fogmosáskor kell kivenni. Ennek a készüléknek nagy előnye, hogy könnyen tisztán tartható, a kezelés rövidebb ideig tart, ritkábban kell kontrollra járni, és főleg: nem lehet észrevenni, hogy a szájban van. Tehát úgymond nem csúfít, ezért is olyan keresett. (Persze jóval drágább is.)

Varga Klára
Cookies