Kislány koromban olyan sok ibolyát szedtem, hogy a vékony, zöld szálakból álló csokrot alig bírtam a pici ujjaimmal átfogni. Nem egy ilyen csokrom volt. Szedtem az anyukámnak, szedtem a tanító néninek, szedtem a szomszéd néninek.
Soha nem fogyott el ez a csodálatos, lila fejű, tavaszköszöntő virágocska a parkban. És az az illat! Éveken keresztül csak a természetet járva gyönyörködtem benne, mígnem megtudtam, hogy az ibolya nemcsak ehető, de gyógynövényként is számontartják. Így született meg életem első ibolyavirágszörpje, amely elkészítése valójában nagyon egyszerű.
Íme, a hozzávalók:
60 g ibolyaszirom
230 g kristálycukor
210 ml víz
1 db citrom leve
Elkészítés:
Óvatosan lemossuk a kis virágokat, majd a vízből és a cukorból főzött forró szirupba tesszük őket. Megkeverjük, majd mikor lehűlt, 24 órára hideg helyre tesszük. Másnap nagyon apró lyukú szűrővel leszűrjük, és a kapott szörpöt felforraljuk (csak egyet rottyanjon).
Ezután levesszük a tűzről, és amikor már nem forró a szörpünk, belecsorgatjuk a citrom levét. Megkeverjük, üvegekbe töltjük, majd lehűltük után a hűtőszekrényben tároljuk őket. A leszűrt ibolyafejeket se dobjuk ki! Adagoljuk jégkockatartóba, öntsük fel vízzel, és már mehet is a fagyra. Citromos víz hűsítő hozzávalója lehet.
Ennyi a tudomány! A végeredmény egy halványlila színű, nagyon aromás, bódító ibolyaillatú szörp.
Az ibolya jótékony hatásai
A virágnak enyhe vértisztító, idegnyugtató, vérnyomáscsökkentő hatása van. Legfontosabb hatóanyagai a flavonoidok, az E-vitamin és a tannin. Ezért kiváló antioxidáns, gyulladáscsökkentő, vírus- és baktériumölő. Az ibolyavirágból készült szörp frissítő hatású, de készíthetünk belőle teát is, amely megfázás és köhögés esetén segít a gyógyulásban.
Elkészítése nagyon egyszerű. Forraljunk fel 2 dl vizet, a bögrénkbe tegyünk 2 csapott teáskanálnyi ibolyavirágot, öntsük rá a vizet, fedjük le, majd 2-3 percig hagyjuk állni. Leszűrve, melegen fogyasszuk.
A növény virágán kívül a szár, a gyökér és a levélrész is tele van értékes anyagokkal. Makacs fejfájás esetén elég néhány leveléből borogatást készíteni, és a homlokunkon tartani azt. A virág leveléből készített főzet megnyugtatja a problémás bőrt. Ekcéma, pattanásos bőr esetén sokat segít, de gyulladt szemre is kerülhet a virágból vagy a levelekből készített pakolás.
Bevállalósabb háziasszonyok dzsemet is készíthetnek belőle, bár ahhoz már jó nagy adag ibolyavirágra van szükség! Könnyen felhasználhatjuk azonban ételeinkben.
A legegyszerűbb módot Styaszni Hajnalka gyógynövényszakértőtől tanultam, aki szerint az ibolya szárított virágát a többi ehető virággal együtt akár cukorhoz is lehet keverni, de sütemények, habok díszítésére szintén nagyon mutatósak a kis kék virágfejek.