Kevés olyan riasztó tünet létezik, mint a gyermek véres vizelete. Az egészséges gyermek vizelete nem tartalmaz vörösvérsejteket (eritrocitákat), hiszen a jól működő, megfelelően szűrő vese nem engedi át a vérben található vérsejteket.

A vérvizelés (or­vosi nevén hematúria) azt jelenti, hogy a vizeletben vörösvérsejtek jelennek meg. Ha ezek nagy száma elegendő a vizelet megfestéséhez – azaz szemmel láthatóan is véres a vizelet –, azt a szaknyelv mak­roszkópos hematúriának nevezi. A laikusok tulajdon­képpen ezt nevezik vérvizelésnek.

ha-a-gyermek-vizeleteben-ver-van-kezdo.jpg

Ha csak kevés számú vörösvérsejt kerül a vizeletbe, ún. mikro­szkopikus hematúriáról van szó. Ilyenkor a vizelet színe nem változik, ám ha a vizeletüledéket (szedi­mentet) mikroszkóppal vizsgáljuk, vörösvérsejteket találunk benne. A mikroszkópos vizsgálattal egyen­értékű a vizelet tesztcsíkkal (vizeletgyorsteszttel) való megvizsgálása. Könnyen érthető, hogy a nagyobb gondot ez a mikroszkopikus hematúria okozza, kü­lönösen akkor, ha egyéb tünete, panasza nincs a kis páciensnek.

Mindkét esetben a legfontosabb teendő megállapítani, honnan, hogyan kerül a vér a vizeletbe. Az eredet alapján két nagy csopor­tot különböztetünk meg: a veséből, illetve a húgy­utakból származó vérzést. Az előbbi esetben a ve­sék „szűrője” engedi át a vizeletbe a vérsejteket, például vesegyulladás miatt. Ha a vese hibátlanul szűr, a vér a húgyutak sérüléséből (vesehomok, ve­sekő) vagy gyulladásából kerülhet a vizeletbe.

Mi­lyen vizsgálati módszerek állnak ma az orvos ren­delkezésére? Elsőként választandó – a már említett gyorsteszt, illetve üledékvizsgálat után – az ultra­hangvizsgálat, vagyis a szonográfia.

Ez a vizsgálat kitűnően alkalmas nemcsak a vesekövek, de a vesék állapotának (gyulladás, daganat, ciszta) kimutatására is. Hangsúlyozzuk, hogy amíg a kövek kimutatásá­ra felnőttkorban a röntgen, a CT a leggyakrabban használt módszer, gyermekkorban az esetek döntő többségében elegendő a „szono”. Úgyszintén csak nagyon ritkán van szükség a gyermekeknél hólyag­tükrözésre (cisztoszkópiára).

A mikroszkopikus vérvi­zelés esetében (különösen ha felmerül a veseeredet gyanúja) fontos a szövettani (hisztológiai) vizsgálat, amelyhez a „mintát” az ún. vesebiopszia – tehát a vesébe szúrt speciális tű – segítségével lehet megszerezni. Mikor indokolt ez a beavatkozás?

elofizetes_uj_no_0.png

Ha ún. izolált mikroszkopikus vérvizelésről van szó, azaz egyébként panaszmentes a gyermek, nem javasolt a biopszia. Ha azonban a vérvizelés mellett fehér­je is kimutatható a vizeletben, a biopszia indokolt. Fontos tudni, hogy létezik ún. familiáris hematúria (Alport­-szindrómának is nevezik) is, amikor egy örök­lődő genetikai mutáció okozza a „veseszűrő” kóros állapotát. Korábban ez a kór csak vesebiopsziával volt igazolható, ma már ezt genetikai teszt helyet­tesíti.

E vesebaj első jele a korai gyermekkorban a panaszmentes vérvizelés. Ezért a gyanú igazo­lásakor fontos az esetlegesen érintett családtagok felkutatása. A gyermekének egyértelműen véres vizelete biztosan arra kényszeríti a szülőt, hogy mi­előbb orvoshoz forduljon. Legyen azonban ilyen késztetése a panaszmentes, véletlenül felfedezett mikroszkopikus hematúria esetében is!

Dr. Kiss László
Kapcsolódó írásunk 
Cookies